POPRAD. Poloprázdne nástupištia na vlakovej stanici v Poprade, bezmocné výrazy v tvári a nervózni ľudia. Aj toto všetko spôsobil dnes o druhej hodine poobede výstražný štrajk rušňovodičov.
Cestujúci: Štrajk by malo byť len krajné riešenie
„Ja s nimi súhlasím, ale je to možno aj preto, že som práve vystúpila a ďalej už necestujem,“ povedala Lenka z Popradu.
Meškať hodinu je aj pre ostatných cestujúcich veľký problém. „Nesúhlasím so štrajkom. Ja kvôli nemu budem meškať aj s priateľkou hodinu. Ako ja ako cestujúci k tomu prídem,“ povedal Marek Tekáč.
„Štrajk by malo byť len krajné riešenie a nie manipulovať s cestujúcimi,“ dodala jeho priateľka Zuzana Medvecová.
Železničiari stoja za svojimi
Oslovili sme aj kolegov rušňovodičov na stanici. Väčšina z nich súhlasí so štrajkom. „Ja som za, aby štrajkovali. Nesúhlasíme s prepúšťaním a s takzvanou revitalizáciou. Ak v tom čase môj vlak pôjde, tak zostanem stáť, ako sme dohodnutí,“ povedal rušňovodič Martinko.
Podľa jedného zamestnanca sa štrajku aj tak nezúčastnia všetci. „Štrajk sa týka hlavne zamestnancov, ktorí sú vo federácii strojvodcov. A aj tak si myslím, že nie všetci tento štrajk dodržia,“ tvrdí zamestnanec, ktorý nechcel byť menovaný z obavy o zamestnanie.
Železničná spoločnosť Slovensko: Odmietame štrajk
Štrajk je zameraný podľa vyhlásenia federácie strojvodcov proti prijatému plánu revitalizácie železníc.
„Hodinový, tzv. výstražný štrajk je organizovaný účelovo a cielene v začínajúcej prepravnej predvíkendovej špičke, so zámerom poškodiť prepravné záujmy cestujúcich, spôsobiť priame finančné škody ZSSK a narušiť krehkú dôveru verejnosti v osobnú vlakovú dopravu. Navyše prichádza v dobe plnenia vládou už schváleného programu revitalizácie železničného sektora, ktorého príprava bola konzultovaná počas tzv. okrúhlych stolov aj s vedením federácie strojvodcov,“ ozrejmil generálny riaditeľ ZSSK, Pavel Kravec.
Podľa spoločnosti je vraj štrajk v priamom rozpore so zákonom o kolektívnom vyjednávaní a nebojuje za lepšie podmienky zamestnancov v duchu kolektívneho vyjednávania.
„Odmietame výstražný štrajk Federácie strojvodcov a vyzývame rušňovodičov, aby pri rozhodovaní o svojej účasti na štrajku zvážili všetky dôsledky, ktoré sú s ním spojené,“ dodáva Kravec.
V Košiciach nič nenasvedčovalo štrajku
Rýchlik z Košíc do Bratislavy cez Červenú skalu s pravidelným odchodom o 14.52 h bol z košickej Železničnej stanice vypravený načas.
Bola to prvá súprava osobnej železničnej dopravy, ktorú vypravili po oficiálnom začatí štrajku Federácia strojvodcov Slovenskej republiky (FSSR) a nič nenasvedčovalo tomu, že sa nejaký štrajk má uskutočniť.
Situácia sa nezmenila ani počas nasledujúcej hodiny. Cestujúci v Košiciach nezaznamenali nič mimoriadne. "Všetky vlaky, ktoré mali prísť do Košíc, aj prišli a všetky, ktoré mali byť vypravené, vypravené boli," povedal prednosta železničnej stanice Košice Ján Miženko.
Podľa jeho informácií meškal iba jeden rýchlik, ale toto meškanie nesúviselo so štrajkom strojvodcov.
Naopak, predseda Základnej organizácie Federácie strojvodcov pri Rušňovom depe Košice Marián Tomčko vyhlásil, že štrajk bol úspešný.
"Vieme o tom, že niektoré vlaky zastali. Vieme aj o tom, že k niektorým strojvodcom, ktorí dopredu avizovali, že sa zúčastnia na štrajku, pridelil zamestnávateľ inštruktora, ktorý mal s rušňom pokračovať v jazde," uviedol Tomčko.
Na otázku, či neboli rušňovodiči zastrašovaní, povedal, že o ničom takom odborári nevedia, potvrdil však, že každému z nich telefonoval jeho nadriadený.
"Teraz sa neviem vyjadriť k tomu, koľko percent našich odborárov sa zúčastnilo na štrajku, musíme si počkať na vyhodnotenie," dodal Tomčko.
tasr
V Michalovciach sa zapojil jediný rušňovodič
Cestujúci napriek štrajku výrazne meškanie vlakov nepocítili. Dva osobné vlaky, ktoré smerovali v piatok popoludní z Humenného do Košíc mali meškanie len päť minút. V čase štrajku od 14.50 do 15.50 hod. premávalo na tejto trase celkovo päť osobných vlakov.
Do štrajku sa zapojili len dvaja rušňovodiči. Napriek avizovanému hodinovému meškaniu napokon meškali len päť minút. Tri vlaky premávali bez obmedzení.
Priamo na železničnej stanici v Michalovciach bola pokojná atmosféra. Do štrajku sa zapojil len jeden rušňovodič nákladného vlaku.
“Chcel som vyjadriť podporu svojim kolegom a poukázať na problémy, ktoré majú železničiari. Nikto zo zamestnávateľov sa nám kvôli štrajku nevyhrážal. Veď je demokracia, máme právo na štrajk,“ povedal rušňovodič.
mpo
Na novoveskej stanici bol pokoj
Na spišskonovoveskej železničnej stanici bol pokoj. Avizovaný štrajk rušňovodičov medzi 14.50 a 15.50 hodinou sa cestujúcich z tejto stanice nedotkol. „Ohrozené“ boli dva rýchliky a tri spoje osobných vlakov.
Cestujúci sa už okolo pol tretej pri kupovaní cestovných lístkov informovali na to, či vlaky pôjdu. Niektorí dokonca o plánovanom štrajku netušili. Pracovníčky železníc pri výdaji lístkov však všetkých cestujúcich upozorňovali na štrajkovú pohotovosť.
„Keď vlak príde do stanice a rušňovodič sa rozhodne, že zo stanice nevyrazí, až vtedy budeme vedieť aktuálne cestujúcich informovať,“ upresnila pracovníčka.
„Čakám tu na rýchlik do Humenného, ktorý má odchod minútu pred 15. hodinou. Hlásili, že bude 15 minút meškať, ale meškal iba 10 a už prichádza,“ komentoval situáciu na železničnom peróne Marek Tkačír, ktorý mal namierené do Košíc.
šim
V Rožňave sa neštrajkovalo
Na ľudoprázdnej železničnej stanici v Rožňave neštrajkoval nikto, pretože žiaden vlak tade neprechádzal.
Zamestnankyňa Železničnej spoločnosti Slovensko iba smutne skonštatovala, že takmer všetky osobné vlaky boli zrušené a ponechali len rýchliky.
„Je smutné ako to všetko poškrtali, mali to spraviť ináč. Niektorých ľudí odrezali od sveta. Smerom do Košíc bolo zrušených päť osobných vlakov a ponechali iba dva. Celkovo sa zrušeniu vyhli štyri osobné vlaky z jedenástich.“
jak
Autor: matu, jak, šim, mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.