Tvrdošijne zakopávaný zlatý poklad

Minulosť. Hanlon zasadil slovenskému hokeju k. o.
Minulosť. Hanlon zasadil slovenskému hokeju k. o. (Autor: tasr)
Sportnet|24. máj 2011 o 00:00

Nevedno, do akej miery mohol variovať neobmedzene hokejový prejav slovenskej hokejovej reprezentácie už bývalý tréner Glen Hanlon, ale isté je, že buď si nedal do roboty kafrať alebo mal natoľko voľnú ruku, až to nebolo dobré.

Podľa neho vraj prišiel k nám s tým, aby pozdvihol kvalitu hry a vniesol do výkonov niečo nové, dravšie a účinnejšie. Výsledok všetci poznáme.

KOŠICE. Zaujímavé je, že nikto mu nezabránil v tom, aby nechtiac zasadil k. o. slovenskej tradičnej tvorivosti. Potlačil kreatívnosť, znížil ju na púhe korčuľovanie hore a dolu.

Slabá oponentúra

Pritom po minulotýždňovom zasadnutí výkonného výboru SZĽH sa zjavili aspoň niektoré - hoci opatrné signály - že nie všetko, čo robil, bolo kóšer. Ján Filc mu napríklad vyčítal nezakomponovanie mladých hráčov a celkove nejasnú víziu do budúcnosti. Ak by sme takto pokračovali do roku 2014, tak ktovie, či by sme sa neprepadli v rebríčku IIHF na samé dno. I tak budeme mať čo robiť, aby sme sa vyhli olympijskej kvalifikácii, čo predpokladá dostať sa na budúcich MS v Škandinávii minimálne do štvrťfinále. Namieste je ale otázka: To naozaj nikto nevedel kanadskému kormidelníkovi v dobrom klepnúť po prstoch, prihamovať ho a účinnejšie konzultovať kroky, ktoré proste reprezentácii neštimovali? Funkcionári a realizačný tím sa zmohli na nečinné prizeranie alebo keď aj bola oponentúra, tak nedostatočná. Alebo súhlasili s jeho krokmi? To sa už asi nikdy nedozvieme, ale "zlatý poklad" sme akoby v poblúznení zase hlbšie zakopali. Ktovie, či sa nám ho v ďalších rokoch podarí vykopať.

Mohli sme len závidieť

Už prd šampionátom, ale hlavne počas neho viacerí odborníci (a to nielen takí, čo sa vyžívali v ironizovaní a rúbaní hlava nehlava) poukazovali na to, že to so slovenským hokejom ide z kopca. Závideli sme Čechom symbiózu matadora Jágra a mladších hráčov, nástup nekompromisných mladých pušiek v radoch Dánov či Nórov, neústupčivosť Nemcov. O výbornom korčuľovaní a nacvičených signáloch (nielen počas presiloviek) Fínov či Švédov nehovoriac. Tímy pred nami niečim zakaždým zaujali, hoci i oni mali výkyvy, len my sme sa motali v bludnom kruhu. Bolo zjavné, že žiaci (hokejisti) svojho učiteľa (Hanlona) nechápu. Vyše roka niečo deklamoval, ale ani séria turnajov v sezóne, ani záverečné prípravné zápasy a hlavne vystúpenia v Bratislave nesignalizovali prestup na iný vlak. Zostali sme trčať na peróne zapadákova. "Aktivita, napádanie, vyhýbanie sa faulom s hokejkou a vystríhanie sa chýb či nekomplikované rozvíjanie akcií sú cestou k úspechu. Rovnako tak zvládanie osobných súbojov. Naši trpeli aj na to, že hrali iba tí, čo mali puk pod kontrolou, ostatní sa nehýbali dostatočne," poznamenal pre agentúry Július Šupler.

Zmätočný galimatiáš

Kritických postrehov bolo viac. Týkali sa bezmocnosti v útočnom pásme, pasivity pred bránkou súpera, nechuti ísť sa zrážať s obrancami a striehnuť na dorážky. Biedne bránenie v strednom pásme a zakladanie akcií našimi obrancami s prílišným držaním puku - to všetko pílilo nervy. Dokonca i také elementárne záležitosti, ako správne "zasadenie" pravákov či ľavákov na jednotlivé posty, striedanie a nasadzovanie presilovkových formácií či celkovo jednotlivých pätiek bolo zmätočné. Ďalší odborníci, medzi nimi i Ján Selvek, napadli Hanlonov koučing, ktorý haproval v kľúčových okamihoch zápasov. Osobitne pálčivou bola otázka zloženia útokov, keď to škrípalo až okato. Hanlon mal zakomponovať do slovenského hokejového štýlu niečo umné, potrebné a podporené modernou. Vznikol však z toho totálny mišmaš. Azda sa z neho nebudeme spamätávať ďalší rok.

Kroky Hanlonovho nástupcu
  • Vytriediť adeptov pre reprezentáciu nie podľa zásluh či mena, ale výkonnosti, perspektívy
  • Oprášiť to, čo symbolizovalo prednosti nášho herného prejavu - tvorivosť, nápaditosť a individuálne majstrovstvo zakomponované do služieb kolektívu
  • Precízne pracovať na dôslednejšom defenzívnom prejave už pri forčekingu v útočnom a strednom pásme
  • Prehĺbiť súčinnosť obrancov a útočníkov pri hre dozadu i dopredu
  • Nájsť vhodné typy do jednotlivých pätiek, formácií
  • Podporovať zaradenie mladíkov i schopných hráčov strednej generácie
  • Vytypovať lídrov z Európy
  • Preniesť väčšiu zodpovednosť na každého jednotlivca, nielen niektorých ťahúňov
  • Vyťažiť maximum z hráčskeho potenciálu bez ohľadu na príchod posíl spoza mora
zuk






Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Tvrdošijne zakopávaný zlatý poklad