Pravdepodobne ste už v médiách či na vlastné oči videli zasahovať niektorý z červeno-bielych strojov Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS), ktorú prevádzkuje spoločnosť Air Transport Europe. Táto služba má na Slovensku sedem operačných stredísk, pričom jedno je vo východoslovenskej metropole.
Presťahovali sa z letiska
Košické stredisko, ktoré dočasne operovalo z košického medzinárodného letiska (kam sa muselo presťahovať po odpredaní pozemkov, na ktorých stál pôvodný heliport), operuje od konca januára z novej základne v areáli Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura. Povoľovacie konanie a schvaľovanie dokumentácie na výstavbu novej účelovej stanice VZZS trvalo niekoľko rokov. Výsledkom je moderná stanica, ktorá je výhodnejšia pre pacienta i z hľadiska prevádzky. Vrtuľník je umiestnený v klimatizovaných priestoroch, teda aj v zime je takpovediac nahriaty, čím sa výrazne skrátila doba, potrebná na jeho odštartovanie.
Dobré podmienky na prehliadky vrtuľníka
Priemerná doba od výzvy na záchrannú akciu od operačného strediska po vzlet sa pohybuje okolo štyroch minút. Jednoduchšie je aj doplňovanie paliva i údržba vrtuľníka a lepšie podmienky má pilot na vykonávanie predletovej, medziletovej i poletovej prehliadky vrtuľníka. Ako nám povedal odborný zástupca VZZS Dr. Ladislav Šimák, nová stanica spĺňa všetky požiadavky, týkajúce sa bezpečnosti práce a starostlivosti o zamestnancov. Na stanici je príručný sklad liekov a zdravotníckych pomôcok, dezinfekčná miestnosť, kuchynka i sprchy.
Predtým lietal vo Švajčiarsku
Z košickej stanice VZZS operuje vrtuľník typu Agusta A109K2 s poznávacou značkou OM-ATK. Ide o vrtuľník s výrobným číslom 10013, ktorý bol vyrobený v roku 1994 a predtým lietal vo švajčiarskej leteckej záchrannej službe s poznávacou značkou HB-XWM. Dvojmotorový vrtuľník A109K2 je jednou z mnohých verzií typu A109 (dnes označovaného AW109), ktorý vyvinula talianska firma Agusta (dnes AgustaWestland, súčasť koncernu Finmeccanica) koncom 60. rokov minulého storočia.
Vo veľkých výškach i pri vysokých teplotách
Prvý let prvého prototypu sa uskutočnil 4. augusta 1971, dodávky sériových strojov sa začali počiatkom roka 1976. Verzia A109K2 je špeciálne prispôsobená pre činnosť vo veľkých výškach a pri vysokých teplotách a na rozdiel od väčšiny ostatných verzií má pevný podvozok. Túto verziu využívajú najmä policajné, pátracie a záchranné zložky. Trup vrtuľníka vyrába poľská firma PZL Swidnik.
Volací znak Krištof 04
Vrtuľník je poháňaný dvomi turbohriadeľovými motormi Turbomeca Ariel 1K1 s výkonom po 550 kW. Cestovná rýchlosť vrtuľníka je okolo 245 km/h. Priemer nosného rotora je 11 m, dĺžka vrtuľníka je 13 m. Na boku trupu je upevnený navijak nosnosti 204 kg s lanom dĺžky 50 metrov. Vrtuľník môže prepravovať jedného ležiaceho pacienta a troch členov záchrannej služby. Spoločnosť Air Transport Europe disponuje deviatimi vrtuľníkmi spomenutého typu. Ešte doplníme, že v titulku uvedený výraz Krištof 04 je volacím znakom vrtuľníka košickej stanice VZZS pri komunikácii so zložkami riadenia letovej prevádzky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.