Erika Parajňáková zo Spišskej Novej Vsi, celý život pracovala v oblasti zdravotníctva ako špecializovaná laborantka. Neustále vzdelávanie ju sprevádzalo počas celej jej profesijnej kariéry. Chuť vzdelávať sa ju neopustila ani na dôchodku.
Myšlienku, zapísať sa na univerzitu tretieho veku jej vnukla jej dcéra, bývajúca v Prahe. Tá ma za susedku 85-ročnú učiteľku na dôchodku, ktorá bola čerstvou študentkou univerzity.
Dnes je štvrtáčkou na univerzite tretieho veku aj Erika. Rozhodnutie vzdelávať sa nikdy neoľutovala.
„Naučila som sa, že sa mám ešte čo učiť," potvrdila Novovešťanka. Do učenia sa pustila z energiou a záujmom. „Ak by ma to nebavilo, nevydržala by som tak dlho. Dôležitá je chuť, odhodlanie a hlavne snaha učiť sa," zdôraznila.
Pred skúškami zažíva pravý stres
Okrem zdravotníctva ju zaujala aj filozofia. Avšak aj prednášky z ostatných predmetov majú podľa nej čaro. Štvrtý ročník momentálne úspešne ukončila, no už teraz sa teší na piaty.
Ako študentku univerzity ju počas štúdia sprevádzal aj nefalšovaný, predskúškový stres. Okrem skúšok však mávali aj testy. Na tie sa Novovešťanka poctivo pripravovala.
„Prednášky mi nestačili. Vždy som išla v danom učive hlbšie. Hľadala informácie na internete. Jednoducho neustále sa vzdelávala," uviedla sympatická Erika.
Rozhodnutie študovať nikdy neoľutovala a ak by sa mala rozhodovať znova, štúdiu na univerzite by opäť dala zelenú.
„Myslím si, že otázku či ísť alebo neísť študovať na univerzitu tretieho veku, je na každom človeku, ktorý o tom uvažuje. Ja som sa rozhodovala za seba a nikdy som to neoľutovala," dodala.
Vnukju zoznámil s prácou na počítači
Aj jej spolužiačka Anna Kubenková si štúdium pochvaľuje. Hoci ukončila ešte len prvý ročník, teší sa na ďalší.
„Oprášim si vedomosti a naučím sa niečo nové. Myslím si, že ľudia v staršom veku nemusia iba sedieť doma, môžu čas prežiť aj aktívnejšie. Štúdium oživilo moje dni a svoj mozog si udržiavam v aktivite. Vnuk ma naučil na počítači a tak zvládnem aj písanie, či mailovanie, ktoré v škole využijem," doplnila Novovešťanka.
Psychológia sa na obecnom úrade zíde
Na štúdium psychológie, na univerzite tretieho veku sa pred dvomi rokmi dala aj 47 ročná Viera Gavalierová z obce Kravany (okres Poprad). Mamka dvoch detí si plní svoj sen o vysokej škole v Poprade, na univerzite Mateja Bella.
„Nezobrali ma do Žiliny na dopravnú. Rozmýšľala som nad právom, no rozhodla som sa pre psychológiu, ktorá mi je blízka. Pracujem na obecnom úrade a od rána do večera robím s ľuďmi. Pyschológia sa mi hodí aj pri výchove detí, kde by mal byť rodič zároveň psychológom," povedala študentka Vierka.
Žena tvrdí, že k psychológii pričuchla, keď sa stala matkou. „Vtedy ma učil život a bolo to podstatne ťažšie, ako je to teraz," doplnila.
Namiesto diplomu dostanú certifikát
Popradčanka chodí do školy zväčša raz za dva týždne. „Sú však aj odbory, ako záhradníctvo, ktoré máme každý týždeň," dodala.
Na univerzite tretieho veku nehrozí učenie sa na semestrálne skúšky. Títo študenti nezažívajú kruhy pod očami, bifľovanie po nociach a nepijú ani hektolitre kávy.
„Je to záujmové vzdelávanie hlavne o počúvaní. Na hodinách s prednášajúcimi diskutujeme o témach. Podmienkou na uzavretie semestra je písanie semestrálnej práce, do ktorej zapájame aj vlastné skúsenosti zo života," vysvetlila Viera.
Univerzita tretieho veku nekončí vysokoškolským titulom. „Máme slávnostné promócie, kde dostaneme certifikát," uviedla Viera.
Jej spolužiačkou je 80-ročná babička
Vierka nám prezradila, že jej najstaršou spolužiačkou je 80 ročná babička. „Priemerný vek našej triedy je okolo 55 rokov. Do „prváku" nás nastúpilo 36 ľudí," upresnila.
Na univerzitu tretieho veku sa môžu prihlásiť iba ľudia po štyridsiatke s maturitou. Rodina ju v štúdiu podporuje. Vďaka škole Vierka spoznala množstvo ľudí, ktorí obohacujú jej život.
Autor: šim, mel
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.