Kriminálnici z Texasu lúpili so zbraňou v ruke striedavo viac ako tri roky (1931 - 1934) vo viacerých amerických štátoch. Nemálo času presedeli za mrežami. A to všetko kvôli smiešne malej koristi. Iba okolo 1 500 dolárov je odhadom suma, ktorú násilím i vraždami získala zločinecká banda lupičov na čele s Clydom Barrowom a jeho milenkou Bonnie Parkerovou.
Medzi hydinou mala štart lupičská kariéra bratov Clyda a Bucka Barowovcov. Moriaky tam kradli tak babrácky, že ich chytili a potrestali. Clyde, piate zo siedmich detí skromnej texaskej rodiny, sa za ne neskôr dostal i do väzenia. Práve za mrežami spáchal aj prvú vraždu - železnou rúrou zabil spoluväzňa, ktorý ho vraj sexuálne zneužíval.
Spolu začali totálnym fiaskom
Bonnie Parkerová mala neskôr vďaka Clydovým skúsenostiam lúpežnícku premiéru už vo vznešenejšom prostredí - v banke. Fiasko, ktoré tam toto legendárne duo utrpelo, bolo desné. Vybrali banku, v ktorej práve nemali žiadnu hotovosť. Ich to však neodradilo. Hneď pri pokuse o náhradnú lúpež v potravinárskom obchode ich zlapali a dovtedy netrestaná mladá dáma si posedela pár dlhých týždňov vo vyšetrovacej väzbe.
Nasledovala šnúra zločinov, ktoré prinášali vzhľadom na zúriacu hospodársku krízu len malú korisť, ibaže za veľmi vysoké ceny. Clyde, vyzbrojený revolverom značky Browning, a jeho komplici zabíjali najmä policajtov, zomreli však aj prepadnutí malí obchodníci, vartáši a majitelia predajní či benzínových čerpadiel.
Clyde vedno s bratom a postupne i ďalšími komplicmi vytvorili síce málopočetnú, ale veľmi obávanú lupičskú tlupu. Legendy síce hovoria najmä o lúpežiach šiestich banditov v bankách, častejšie si však trúfali na oveľa skromnejšie obchody a pumpy. Obavy sa zrodili z ich dynamiky - putovali Texasom, Lousianou, Minnesotou, Arkansasom i ďalšími štátmi. Aj keď si počas "turné" posedeli aj v chládku, darilo sa im dosiahnuť podmienečné prepustenia a pokračovať v zločinoch v inom štáte.
Obratné pero slečny Bonnie
Keď Bonnie Parkerová ako 4-ročná stratila otca, matka statočne dbala, aby dievča dostalo dobré vzdelanie. Slečne Parkerovej sa v škole darilo, mala obratné pero a stala sa dokonca víťazkou literárnej súťaže. Naštartovala si seriózne základy kariéry spoluprácou s novinami, kde uverejňovala rozhovory s politikmi. Náhle však školu opustila. Nemala ešte ani 16 rokov, keď sa nerozvážne vydala za chlapca so zlou povesťou Roya Thorntona, ktorý si už posedel aj v base. Bonnie ho po troch rokoch opustila. Prsteň, ktorý jej k svadbe daroval, však nosila až do smrti. Našla si miesto čašníčky. A tam stretla svoj osud - Clyda. Vraj to bola láska na prvý pohľad. Impulzívna Bonnie opäť kvôli láske všetko zahodila a nasledovala milenca na temnej ceste zločinu.
Smrť v rozstrieľanom forde
Barrowa a jeho bandu označili za verejných nepriateľov číslo jeden a pásla po nich polícia vo viacerých štátoch. To už boli milenecká dvojica Bonnie a Clyde vďaka bulváru slávni. Ich spoločná zločinecká odysea fascinovala tisícky čitateľov. Bonnie síce, ako pri vyšetrovaniach potvrdili i svedkovia, nikdy nikoho nezabila, vykreslili ju však ako divokú vražednú strelkyňu s cigarou v ústach, i keď vraj nikotínu nikdy neholdovala.
Clyde na presuny za lupom kradol autá - ale iba obľúbené fordy, na ktorých sa lupičom úspešne darilo unikať. Až do 23. mája 1934. To už na nich striehol v dobre pripravenej pasci špeciálny policajný tím. Otec jedného z komplicov prezradil cestovný plán Bonnie a Clyda a ostreľovači si na ich ford počkali skrytí v poli. Okamžite začali na blížiace sa auto strieľať. Vypálili viac ako dvesto rán - a pri pitve vybrali mŕtvym z tiel desiatky guliek.
Ľudia čakali, že romanca Romea a Júlie zločinu sa skončí v spoločnom hrobe, jej mama však nesúhlasila. Ich príbeh stále ožíva v pesničkách, knihách i filmoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.