Ustanovujúci rekord sa stal pre Novovešťanov už siedmym v poradí. Mimochodom, cez víkend pribudol aj ôsmy v štafetovom pití piva.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Na farebnej cestovinovej mozaike pracovali študenti drevárskej školy pri príležitosti otvorenia letnej turistickej sezóny na Spiši. Na maximozaike, ktorú vytvorili pred budovou spišskonovoveskej radnice a ktorá je doposiaľ jedinou svojho druhu na Slovensku, pracovali šesť hodín. Výsledok práce ôsmich študentov stál za to. Rekord potvrdil Novovešťanom aj prítomný komisár Knihy slovenských rekordov Igor Svítok.
Vyhľadávaný Tomašák
A aké má rekord miery? Farebná mozaika s rozmermi 6,3 x 10,5 metra, zhotovená z 537,5 kilogramu cestovín s motívom Tomašovského výhľadu. Na ploche 66 metrov štvorcových vytvorili študenti farebný obrazec z celkového počtu 383 929 kusov špirálok.
Roklina pod Tomášovským výhľadom je turisticky vyhľadávanou destináciou Národného praku Slovenský raj. Keďže rekordom Novovešťania otvárali turistickú sezónu, výber nebol náhodný. Medzi študentmi, ktorí mozaiku vytvárali, nechýbal ani Michal Fox. Ten ešte v roku 2009 spolu so spolužiakmi zhotovili cestovinovú mozaiku s motívom ženskej tváre.
"Rozmery boli asi štyrikrát menšie, ako teraz pri Tomášovskom výhľade. Pre nás to bola akási predpríprava na tento rekord a výzva. Sme radi, že sa nám to podarilo," komentoval Michal. "Tomášovský výhľad je jedným zo symbolov Slovenského raja i Spiša. Najprv sme si načrtli predlohu na papieri, na dlažbu nakreslili obrysy kriedou a už len vysypávali cestovinami," uviedol Michal. Ako dodal, nebolo to náročné. Prialo im aj počasie. Celý deň bolo slnečno.
Z rekordu sa ujde i psíkom
Cestovinová mozaika lákala okoloidúcich i prizerajúcich sa Novovešťanov. Cestoviny, svojím tvarom známe ako turbančeky, boli trojfarebné - biele, červené a zelené.
Cestovinová mozaika po premeraní skončila vo vreciach. Vrecia putovali zvieratám v mestskej odchytovej stanici. Spoluorganizátorom pokusu bolo mesto Spišská Nová Ves, Centrum voľného času Adam - SŠ klub Niké a Stredná odborná škola drevárska.
Mozaiku počas tvorenia i celého dňa bolo možné vidieť z balkóna radnice i z najvyššej veže na Slovensku (87 metrov) - veže spišskonovoveského kostola Nanebovzatia Panny Márie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.