Nedeľa, 24. september, 2017 | Meniny má Ľuboš, Ľubor

III. liga: Lokomotíva drží vedenie

Tatranci sa chytili záchrannej slamky. Stropkovčania dobre začali, Veľkošarišania lepšie skončili.

Lok. Košice - Svit 3:1 (1:1)

KOŠICE. Lepší úvod duelu si hráči lídra nemohli želať, keď po prvej štandardnej situácii a strele na bránku padol úvodný gól duelu. Po rohovom kope Paulovčáka sa lopta dostala k Riapošovi, ktorý ľavačkou nedal šancu Frankovi. Hostia po inkasovanom góle nevyšli z obrannej ulity, umne vykrývali priestor pred svojím pokutovým územím a domáci sa len ťažko dostávali k zakončeniu. Na druhej strane pohrozil Svit Lelkešom, ktorý vybojoval roh. Neskôr vyskúšal z priameho kopu Chovana Jambor. Po polhodine hry domáci pozabudli na Lelkeša, ktorý dostal dlhú prihrávku a svoje sólo zakončil gólom, keď si obhodil vybiehajúceho brankára. Po zmene strán mali vietor v chrbte domáci, ktorí mali územnú prevahu, z ktorej vyťažili niekoľko rohových kopov. Po ôsmom sa menilo skóre, keď Chmelo priamo z rohu dal druhý gól. V závere poistil víťazstvo Lokolotívy Lipnický, ktorému nešťastne nabil hosťujúci Koch.

Góly: 4. Riapoš, 65. Chmelo, 80. Lipnický - 31 Lelkeš, ŽK: Chovan - Koch. Rozhodca: Mišenčík. Divákov: 200. LOKOMOTÍVA: Chovan - P. Gere, Grünvaldský, Borza, Kavka - Klučár, Chmelo, Paulovčák, Lorinčák (85. Končik) - Riapoš (75. Zajac), Lipnický. SVIT: Frank - Jrkuliš, Kozák, Lajčák (56. Sabo), Kostolník - Beller, Jambor, Badzík (80. Marhefka), Pekarčík, Tropp (46. Koch) - Lelkeš.

J. GLOVIČKO

Barca - V. Tatry 2:3 (1:1)

KOŠICE. V stretnutí bohatom na góly sa obe mužstvá snažili o útočný futbal so snahou využiť aj silný vietor. Skóre sa začalo meniť až pred prestávkou, no už predtým sme videli niekoľko sľubných streleckých pokusov. Najprv Palguta a po ňom na druhej strane Pástor skúšali prekvapiť brankárov. No úspešný bol až v 41. min. Kolár vydarenou strelou do šibenice z viac ako 25 metrov. Hosťami to neotriaslo a ešte pred odchodom do šatní vyrovnával z pokutového kopu Kakaščík, ktorý takto potrestal faul Hoščuka na Palguta. Po prestávke V. Tatry zvýšili svoju snahu a niekoľkokrát ohrozili Dedinského, avšak ten odolával až do 60. min. Proti sólu Kakaščíka a o 10 min. neskôr Vozára nemal šancu. Domáci vyvinuli snahu na skorigovanie nepriaznivého skóre, ale Pástorov teč skončil na žrdi a perfektná štandardka Valkučáka prišla až neskoro.

Góly: 41. Kollár, 90. Valkučák - 45. a 60. Kakaščík (1 z 11 m), 70. Vozár. ŽK: bez karie. Divákov: 80. Rozhodca: Kakaščík. BARCA: Dedinský - Kollár (85. Rick), Hoščuk, Gondoľ, Kuruc - Pástor, Ohman, Valkučák, Tököly (68. Balogh), Durbák - Roško (72. Hudák). V. TATRY: Daniš - Cehula, Kubánka, Baránek, Sova - Mihok (79. Semivan), Buc, Kakaščík, Šeps - Pačaj, Palguta (56. Vozár).

R. Rondzik

Tatranci sa chytili záchrannej slamky

KOŠICE. Vysoké Tatry sa včera pokúsili ešte zachytiť povestnej slamky a preto sa v Barci snažili útočným futbalom dosiahnuť víťazstvo a s ním tri body. O tom, akú budú mať ozajstnú hodnotu však už nerozhodnú samy. „Ak chceme žiť, musíme sa pozerať predovšetkým na seba. Veľa príležitostí na bodovanie nám už nezostáva, ale chceme sa pokúsiť o malý zázrak," rozhovoril sa ich kapitán Daniel Kakaščík, ktorý šiel v tomto dueli príkladom. Vzal na seba zodpovednosť pri exekúcii pokutového kopu na konci prvého polčasu a aj po hodine hry bol to práve on, kto dokonale otočil vývoj skóre. „Od začiatku sme mali viac z hry. Parádna strela súperovho kapitána nami na chvíľu zatriasla a aj preto som vzal na svoje bedrá ťarchu jedenástky. Podarila sa a do šantí sme odchádzali predsa len spokojnejší, veď po prestávke sa prakticky začínalo odznova. V kabíne sme sa hecovali a nestrácali vieru. Od začiatku druhej časti hry sme sa tlačili pred súperovu bránu. Pomohol nám aj silný vietor," popisoval nám stav duše tímu jeho kapitán. „Videli ste, všetci sme dreli. Šancí pribúdalo, no brankár Barce neraz i čaroval. Bolo fajn, že mi vyšiel prienik do pokutového územia a našiel som skulinku medzi žrďou a Dedinským. No a Vozárovo sólo už body iba potvrdilo," vytešoval sa 30-ročný stredopoliar z plného zásahu. Čo to Tatrancom v konečnom účtovaní pomôže ukážu ďalšie kolá a výsledky v nich. Nielen ich samotných, ale aj bezprostredných konkurentov v boji o holý treťoligový život.

Rudolf Rondzik

Sp. Podhradie - Svidník 1:2 (0:1)

SPIŠSKÉ PODHRADIE. Hneď v úvode kapitán hostí vyskúšal pozornosť, pozorného Polláka však neprekvapil, ten jeho strelu vyrazil. Z následného rohu po skrumáži v pokutovom území tiež gól nepadol. V 8. min. nebezpečne pálil Cenker. Hostia mali viacej z hry, čo korunovali prvým gólom stretnutia v 17. min, keď po rohovom kope hlavou vsietil Morjak. Domáci sa dostali k slovu v 32. min., Maliňák zakončoval nedôrazne. V 39. min. Matfiak hlavičkoval len do stredu brány. Po zmene strán sa podarilo A. Mišenčíkovi dať si vlastenca a rozdiel bol už dvogólový. O tri minúty neskôr sa v dobrej pozícii ocitol Ri. Hritz, svoju šancu však nepremenil. V 55. min. Matfiak strieľal tesne vedľa. Tesne pred koncom sa ešte podarilo domácim znížiť po pokutovom kope na 1:2, ich záverečný tlak už gól nepriniesol a tak sa stretnutie skončilo tesnou výhrou Svidníka.

Góly: 87. Papcún (z 11 m) - 17. Morjak, 50. A. Mišenčík (vl.), ŽK: bez kariet. Rozhodca: Bucko. Divákov: 300. SPIŠSKÉ PODHRADIE: Pollák, Popovec, Papcún, V. Mišenčík, Pokrivčák (69. Holub), Prusák, Maliňák (46. Zelený), A. Mišenčík, Matfiak (69. Ró. Hritz), Kočik, Ri. Hritz. SVIDNÍK: Hajovský, Vaľaný, Koscelník, Luščák, Koša (62. Paňko), Puchír, Harakaľ, Kendra (64. Harvilko), Šafranko, Cenker (83. Frančák), Morjak

V. Šolc

Moldava B - Krásna 4:0 (3:0)

REŠICE. Od úvodného hvizdu sa hralo v réžii domáceho mužstva a hneď prvú akciu zakončil gólovou akciou Petričko po ideálnom centri Rybára. Vynikajúci brankár hostí Tkáč sa prvý raz zaskvel po umiestnenej hlavičke Vlčeka. V 11. min. vyšla spolupráca Vlčeka s Rybárom, ktorý pekne obstrelil brankára - 2:0. Nápor domácich bol evidentný a už v 16. min. sa stav opäť menil po hlavičke Vlčeka. V 33. min. aktívne Frizóni obstrelil brankára, no jeho strelu vykopol hosťujúci hráč z bránkovej čiary. Hostia prvýkrát ohrozili domácu svätyňu v 35. min., no strela Korfantu nemohla Nováka prekvapiť. Druhý polčas sa niesol v rovnakej réžii a v 50. min. domáci v priebehu niekoľkých sekúnd zahodili tri vyložené príležitosti, pri ktorých sa zaskvel brankár Tkáč. V 54. min. ideálnou prihrávkou našiel Rybár Palenčára, ktorý s prehľadom skóroval. Po tomto momente sa domáci akoby uspokojili s daným stavom a hra sa postupne vyrovnala. Poslednú šancu zápasu mali hostia, keď Gedeon po individuálnej akcii prestrelil bránku domácich.

Góly: 1. Petričko, 11. Rybár, 16.Vlček, 54. Palenčár. ŽK: bez kariet. MOLDAVA: Novák - Handzuš, Hanták, Petričko, Smrek - Maďarík, Rybár, Frizóni (56. Schnurer), Palenčár - Bačík (68. Rusinko), Vlček (77. Hanzel). KRÁSNA: Tkáč - Domanič, Korfanta, Guza, Monrigal - Čopák, Gedeon, Matia (60. Slezák), Golenya (68. Surgent), Harda, Čobík-Ferčík (56. Frajkor). Divákov: 150. Rozhodca: Kolesár.

T. Danko

V. Opátske - Giraltovce 2:2 (1:0)

KOŠICE. Domáce mužstvo začalo náporom a po rýchlej akcii po osi Krakovský, Vilčko sa dostal do gólovej príležitosti Bandžuch a svoju šancu premenil na vedúci gól domácich. V 15. min. znovu unikol po krídle Vilčko, ale Majoroš jeho prihrávku minul. V 31. min. prišla prihrávka Turczyka hostí na Bandžucha, ale ten osamotený pred brankárom svoju tutovku nepremenil. Hostia hrali v prvom polčase snaživý a behavý futbal, avšak do vyloženej šance sa nedostali, a tak v závere polčasu sa Opátske dostalo do ďalšej príležitosti, ale Majoroš nezakončil dôrazne a brankár Štefánik dokázal, že patrí medzi špičku v III. lige. V druhom polčase začali hostia aktívnejšie a v 58. min. sa dočkali vyrovnávajúceho gólu po strele Kaňucha. V 63. min. mohli domáci zvýšiť, ale aj po opakovanej strele Vilčka na dvakrát zachránil znova brankár hostí. V 76. min. hostia zahrali priamy kop zo 40 metrov priamo na bránu a na prekvapenie všetkých lopta skončila v domácej bráne. Otrasení domáci sa dokázali pozviechať a po faule Mitaľa st. vyrovnal Turczyk. Do konca zápasu sa už stav nezmenil a hostia odchádzali domov s bodom, keď z minima dokázali vyťažiť maximum.

Góly: 5. Bandžuch, 89. Turczyk - 59. Kaňuch, 77. Cauner. ŽK: Mitaľ st. (Giraltovce). Divákov: 80. Rozhodca: Mihálik. V. OPÁTSKE: Repovský - Školník, Zábavník, Vilčko, Angelovič (84. Sciranka), Krakovský, Bandžuch, Majoroš (46. Seman), Turczyk, Jakab, Šoltis. GIRALTOVCE: Štefánik - Bednár, Gdovin, Hudák, Mitaľ st., Čabala, Cauner (68. Partila), Kaňuch, Blaško (84. Roba), Vojta, Uhrín.

M. Alexander

Snina - Topoľany 3:1 (1:1)

SNINA. O prvé zakončenie v zápase sa pokúšal M. Lukáč v 12. min., keď napálil z vnútra šestnástky brankára hostí. V 31. min. dostal prvú žltú kartu hosťujúci Kopáč a o dve minúty druhú, čo znamenalo jeho vylúčenie a ovplyvnilo dianie na ihrisku. V 38. min. hlavičkoval v šestnástke osamotený Bednár a brankár poľahky kryl. V 41. min. po centri od Pavlinu už otvoril skóre agilný Š. Pčola. V 45. min. po priamom kope a signále hostí vyrovnal hosťujúci Adam. V 54. min. vyskúšal pozornosť brankára hostí M. Lukáč z priameho kopu. V 59. min. po peknej akcii domácich nastrelil M. Lukáč brvno. V 63. min. sa ani na dvakrát nepresadil osamotený Š. Pčola. V 65. min. po centrovanej lopte sa k odrazenej lopte dostal Pavlina a z voleja prekonal brankára hostí. V 81. min. využili domáci rýchly protiútok, keď ušiel rýchlonohý Š. Pčola, našiel v šestnástke Bednára a ten pohotovo skóroval. V 90. min. po rohovom kope zachránil domácich na bránkovej čiare pozorný Lojka.
Góly: 41. Š. Pčola, 65. Pavlina, 81. Bednár - 45. Adam, ŽK: 38. Tomčák - 31., 33. Kopáč. ČK: Kopáč (po 2. žltej). Rozhodca: Fabíny. Divákov: 700. MFK: Mucha - Krajník, Jankaj (87. Kopáč), F. Hanc, M. Pčola - Pavlina, Červeňák, Tomčák, Š. Pčola - M. Lukáč (90. Halagan), Bednár. Topoľany: Komenda - M. Horňák, Petro, Liška, Adam - Kopáč, Tatár (46. Surmin), Tkáč, Praščák - Š. Horňák (89. Benček), Kandala (66. Tabaka).

M. Luc

Niž. Hrušov - Sabinov 0:1 (0:1)

N. HRUŠOV. Domáci nevyužili veľa gólových šancí. V prvom polčase hlavička Moleka skončila na tyči, Vajdova dorážka si do bránky cestu nenašla. Chybnú rozohrávku domácich obrancov vystihol hosťujúci hráč, ktorý nezištne prihral autorovi góla Radačovskému. V druhom polčase sa hralo na jednu bránu. Domáci hostí tlačili, no gól nepadol, hostia vyťažili z minima maximum.

Gól: 11. Radačovský, ŽK: Mezei, Mikloš - D. Sochovič, Lukáč, Radašovský. Divákov: 250. Rozhodca: Čech-Špirek. N. HRUŠOV: Janok - Guda, Mezej, Gromina (46. Čop), Vajda, Smolej, Mikloš, Chudina, Sakala, Hamza, Molek (71. Kukuruc). SABINOV. Bartoš - R. Sochovič, Janiga, D. Sochovič, Peregrin, Lukáč, Dlugoš, Bašista, Verešpej, Radačovský (75. Vranko), Molčan.

M. Kužma

Veľký Šariš - Stropkov 5:3 (3:1)

VEĽKÝ ŠARIŠ. Prvý vážnejší útok hostí skončil gólom, strela Dolutovského spoza šestnástky sa odrazila od ľavej žrde do siete. Domácimi to neotriaslo a vzápätí Kostovčíkovu akciu úplne voľný Sedlák dorazil do prázdnej brány. Veľkošarišania mali viac z hry a na mokrom teréne sa tlačili dopredu. V 37. minúte sa oplatilo V. Kerestešovi číhať v šestnástke, lopta totiž preskočila brankára Jamroškoviča a tak ju zasunul bez problémov z ťažkého uhla za jeho chrbát. Hostia mohli vyrovnať minútu pred polčasom, ale Dolutovského strela letela vysoko nad bránu. Svojmu súperovi to z protiútoku ukázal Jačišin, keď po Sedlákovom úniku krásne spoza šestnástky zavesil do pravej šibenice. V 53. minúte odpískal rozhodla „šľapák" na Sedláka v pokutovom území a M. Keresteš jedenástku s prehľadom premenil. Až o 20 minút neskôr došlo k ďalšiemu vzruchu na štadióne a to už za prudkého dažďa. Domáci Kostovčík nezvládol sľubnú útočnú akciu a z protiútoku Veselý vysunul Čepu a ten vedel, čo má urobiť s loptou. Domáci zas rýchlo kontrovali - Jačišin potiahol sprava útok a Platkov center cez celú šestnástku umiestnil pod brvno M. Keresteš. Hostia zabojovali a po jednom prečíslení v obrane domácich sa dopustil faulu brankár Straka, ktorý Kentoš z jedenástky potrestal. Napokon v 90. minúte Adam vykopol loptu letiacu do prázdnej brány.

Góly: 15. Sedlák, 37. V. Keresteš, 456. Jačišin, 53 a 77. M. Keresteš (prvý z 11 m) - 13. Dolutovský, 75. Čepa, 87. Kentoš (z 11 m). ŽK: M. Keresteš, V. Keresteš, Sivák - Gonos. Divákov: 50. Rozhodca: Glova. VEĽKÝ ŠARIŠ: Straka - Adam, Sivák, Chovan, Ambrozy - Sedlák, Kizák, M. Keresteš, Kostovčík (81. Duda) - Jačišin (85. Macko), V. Keresteš (74. Platko). STROPKOV: Jamroškovič - Zapotocký, Gonos, Adamica, Kaňuk - Medvec (32. Varga), Veselý, Dolutovský, Vachaľ (66. Porkolab) - Čepa, Kentoš.

J. Jurčišin

Stropkovčania dobre začali, Veľkošarišania lepšie skončili

VEĽKÝ ŠARIŠ. Len zopár desiatok priaznivcov veľkošarišského futbalu prišlo včera podporiť svojich reprezentantov v dôležitom zápase o záchranu so Stropkovom. Možno tých ďalších odradilo chladné daždivé počasie či konkurencia TV prenosov z MS v hokeji, ale tí, ktorí neprišli, môžu ľutovať. Mohli vidieť osem gólov, ale hlavne zisk troch bodov pre FC Pivovar Šariš. I keď to spočiatku tak nevyzeralo.

Rozhodli chyby v obrane

„Ak sa hostia ujmú vedenia, tak by už nemali dopustiť, aby vyšli naprázdno, nám sa to však stalo," komentoval po zápase tréner Stropkovčanov Ľuboš Reiter. Na lavičku tohto tímu prišiel len nedávno, ale pomohlo to - posledné tri zápasy bodovali naplno. „Urobili sme v obrane na čele s mladým brankárom veľmi veľa nevysvetliteľných chýb," charakterizoval hlavnú príčinu prehry. Podľa neho to položilo psychicky celé mužstvo a navyše sa trénerovi nepáčili výkony oboch postranných rozhodcov. „Môžu tak mávať piatu ligu," lakonicky dodal. Stropkovčania ešte nie sú v treťoligovej príslušnosti za vodou, tak ako aj Veľkošarišania. Preto v tomto zápase potrebovali oba tímy body ako soľ. „Nás už ani neprekvapilo, že sme zas doma ako prví inkasovali my," poznamenal lodivod Veľkého Šariša, mimochodom Stropkovčan, Marián Prusák. „Páčilo sa mi však, že sa mužstvo nepoložilo, ale predviedlo do prestávky zo päť-šesť pekných kombinácií, z ktorých padli tri góly," dodal. Podľa neho aj tento zápas potvrdil, kde sú Veľkošarišania silní a kde slabí: „V útoku máme svoju kvalitu, ale v hre dozadu veľmi zaostávame."

Ešte dobre, že pršalo

Ťahúňom veľkošarišských útokov je už viac stretnutí po sebe Peter Jačišin (nar. 1989, na obr.). Navyše darí sa mu dávať góly. „Takýto terén mi vyhovuje, dobre, že pršalo," povedal usmiaty po zápase. Priznal, že za iného počasia by nevládal poriadne hrať, lebo celý týždeň chodil do práce a navyše v sobotu si poctivo „odmakal" desať hodín. „Máme síce menej bodov, ale verím, že sa v tretej lige zachránime, sme dobrá partia, držíme s trénerom, akurát sem-tam nám zaškrípe v obrane, na jar sme ešte neodohrali ani jeden zápas bez inkasovaného gólu," uzavrel.