Korzár logo Korzár
Streda, 24. máj, 2017 |Meniny má Ela

Bodnutie hmyzu môže byť životu nebezpečené

S príchodom jari sa celá príroda prebudila k životu. Všetko pučí, kvitne, ozýva sa spev vtákov, ale aj bzukot rôzneho hmyzu, ktorý nemusí znieť ľuďom alergickým na osí alebo včelí jed práve najpríjemnejšie.

(Zdroj: TASR/František Iván)

PREŠOV. Prešovčanka Martina Copáková trpí alergiami od raného detstva. V dvoch mesiacoch dostala atopický ekzém.

Neskôr jej ustúpil, ale v štyroch rokoch jej zistili alergie na peľ, prach, perie, roztoče, skoré stromy, neskoré stromy, trávy, potravinovú alergiu, alergiu na mráz, slnko i na uštipnutie hmyzom.

"Bez liekov som nemohla fungovať, v zime som chodila ešte aj na vakcíny. V lete na kúpeľnú liečbu do Tatier," hovorí M. Copáková, ktorá má z bodnutia hmyzom stále obavy.

"Pred rokom na záhradke ma niečo uštiplo a skončila som na infekčnom. Dostala som infekciu krvi, celá ruka mi opuchla, mala som štyridsiatky horúčky, zle sa mi dýchalo a bolela ma hlava," opisuje nepríjemnú udalosť, po ktorej pobudla v nemocnici dva týždne na antihistaminikách a infúziách.

Trochu pomohlo tehotenstvo

Alergie poznačili aj jej možnosti pracovného uplatnenia. Robila v čínskom veľkosklade, ale skončila na kožnom oddelení. Celú tvár a ruky mala od ekzému. Ani v drogérii nemohla pracovať. Medzi rôznymi saponátmi a dezinfekčnými prípravkami dlho nevydržala.

"Avšak keď som bola prvý raz tehotná, ekzém zmizol. Akurát sa mi trošku zhoršila astma zhoršila, no alergie ustúpili. Podobne to bolo aj pri druhom tehotenstve. Potom sa mi však znovu alergia striedala s ekzémom," hovorí Martina Copáková, po ktorej zdedili alergie aj deti. Všetci traja dostávajú kompenzačný príspevok (17,21 €) a majú ako ŤZP nárok na MHD za 1 euro ročne.

Ako sa dá vyhýbať alergiám? "Tak tomu sa vyhnúť veľmi nedá. Treba dodržiavať liečbu. Užívam antihistamíny, antialergické lieky, sprej do nosa a pri astmatických záchvatoch kortikosteroidy. Oči si chránim slnečnými okuliarmi, nevystavujem sa veľmi slneniu, musím si dávať aj pozor na to, čo zjem, hlavne na citrusové plody a orechy. A najlepšie sa nám dýcha a vychádza vonku po daždi," dodáva alergička.

Alergológ: Ihneď aplikujte do stehna adrenalínové pero
Ľudia alergickí na jed hmyzu sú po bodnutí v ohrození života. Čo robiť v takom prípade? Radí
imunológ a alergológ MUDr. Viliam Revický.

Ako vyzerá normálna reakcia tela na osí alebo včelí jed?

"Väčšina ľudí považuje negatívnu skúsenosť s včelou, osou či sršňom, teda bodnutie, ktoré spôsobí bolestivý opuch v mieste bodnutia, za alergickú reakciu na jed. Je to mylná predstava. Každý človek, ktorý dostane „ranu žihadlom", má určitý opuch a pociťuje bolesť v mieste bodnutia. Vo väčšine prípadov po odstránení žihadla (ak to bola včela) a studenom obklade opuch a bolesť do 24 až 36 hodín spontánne ustúpi. Do tejto skupiny patrí 97 % bodnutí. U detí do jedného roka je podiel alergických reakcií menší ako jedno percento. Pri tejto vekovej skupine som sa s alergiou na včelí alebo osí jed za 35 rokov medicínskej praxe nestretol ani raz. Nevylučujem však, že už prvé bodnutie môže vyvolať oveľa búrlivejšiu nealergickú reakciu u bábätiek vzhľadom na ich fyziologické zvláštnosti. Mnohopočetné bodnutia však môžu ohroziť život dieťaťa samotným toxickým účinkom jedu, ktorý sa v mnohom podobá alergickej reakcii."

Alergia na jed hmyzu sa môže objaviť aj u päťdesiatnika, ktorý podobnú skúsenosť nikdy nemal. Ako človek zistí, že organizmus po bodnutí nereaguje štandardne?

"Vo väčšine prípadov má alergia na jed blanokrídleho hmyzu ťažký priebeh. Závažná, často systémová alergická reakcia postihuje mnoho orgánových systémov. Prejavy začínajú do niekoľkých minút. Často sa objaví pocit úzkosti, zvieranie v krku alebo pocit cudzieho telesa v krku, sťažené dýchanie ako pri astme, búšenie srdca, zlé videnie, bledosť. Môže sa objaviť žihľavka aj na miestach vzdialených od vniknutia žihadla. V najťažších prípadoch postihnutý upadne do bezvedomia, rozvinie sa zlyhanie krvného obehu, ktoré môže skončiť smrťou. Žiadna iná alergická reakcia nemá zvyčajne až taký búrlivý priebeh."

Existujú skupiny ľudí, u ktorých je väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinie alergia na jed blanokrídleho hmyzu?

"Búrlivá alergická reakcia na jed blanokrídleho hmyzu je veľmi pravdepodobná u osôb, ktoré trpia inými alergickými ochoreniami ako ekzém, alergická nádcha, astma. Títo jednotlivci majú predispozíciu na alergiu na osí či včelí jed. Prvá „injekcia žihadlom" v živote nikdy nespôsobí alergickú reakciu. Trvá asi týždeň, kým sa imunitný systém aktivuje nežiaducim smerom. To znamená, že až opakovaná epizóda bodnutia môže spustiť alergickú reakciu."

Ako sa diagnostikuje alergia na blanokrídly hmyz?

"Diagnostika alergie na včelí, osí jed, alebo vzácne na jed sršňa, je najbezpečnejšia cestou vyšetrenia špecifických protilátok na jed hmyzu. Používajú sa aj kožné testy, ktoré ukážu reakciu alergického jedinca na konkrétny jed."

Čo by mal alergik po bodnutí urobiť ako prvé?

"Pri alergii na jed včely aj osy je prvá pomoc v úvode rovnaká ako u nealergického jedinca. Ak je bodnutie na končatine, treba tlakom sťažiť cirkuláciu krvi tak, že miesto nad bodnutím stiahneme kompresívnym obväzom, alebo akýmkoľvek kusom látky. Pacienti, ktorí boli diagnostikovaní a sú evidovaní v imunologicko-alergologickej ambulancii, majú mať injekčný aplikátor pre okamžité použitie. Ide o injekčné pero, aké vidíme častejšie u diabetikov, ktoré obsahuje namiesto inzulínu adrenalín. Ten treba čo najskôr aplikovať do stehenného svalu, hoci aj priamo cez oblečenie. Adrenalín je v tomto prípade život zachraňujúcim liekom. Občas môže postihnutý po aplikácii pociťovať búšenie srdca, ale tento nepríjemný pocit vlastne len signalizuje, že adrenalín účinkuje tak, ako sa očakáva.

Dá sa alergia na osí alebo včelí jed liečiť?

"Nie. Týchto alergií sa nedá definitívne zbaviť. Na druhej strane, pokiaľ majú títo jedinci pri sebe na dobre prístupnom mieste (náprsné vrecko saka, trička, košele) stále balíček prvej pomoci, neumierajú. Adrenalínové pero je nutné použiť ihned po bodnutí. Okrem toho by mal mať alergik v tzv. balíčku prvej pomoci ďalšie potrebné lieky - antihistaminiká. Veľmi dôležitá je alergénová imunoterapia, teda vakcinácia."
Vaše skúsenosti
Učiteľka roka sa mení na panikárku

Aj učiteľka Adriana Kočerhová z Prešova má problémy s alergiami, a to od 16 rokov. Paradoxne, žiadne testy jej alergiu neodhalili. "K alergológovi chodím na pravidelné kontroly a užívam lieky, vždy mi vyjde alergia na niečo iné - raz na trávy, raz na brezy, ktoré mi veselo rastú pod oknami. Zaujímavé je, že nikdy nemám problémy v tom období, v ktorom by som mala mať."

Včely a osy sú pre ňu postrachom. V škole je vraj povestná utekaním po triede a pišťaním, keď tento hmyz vletí do triedy. Stalo sa jej, že pri takomto "výstupe" vošiel do triedy riaditeľ. "No, neviem, či mi uveril, že fakt sa len bránim a chránim pred uštipnutím a nie je to moja bežná vyučovacia hodina - ja na stoličke, deti na lavici, iní po štyroch hľadali včelu na zemi a ostatní čakali pri okne, aby ju vypustili. Vyzerá to komicky, ale mne to v tej situácii vôbec nepríde smiešne. Som panikárka aj preto, že som v triede mala silného alergika - alergika na včely, bála som sa o neho viac, ako o seba, bola som ochotná urobiť čokoľvek, aby sa včela do triedy nedostala," hovorí Adriana Kočerhová, ktorá sa hrdí aj celoslovenským titulom Učiteľka roka.

Strach dostala, aj keď si jej syn sadol holým zadkom na včelu. "Nielenže by sa mi krvi nedorezali, ale boli sme v Zemplíne na chalupe, pohotovosť v nedohľadne, vrešťala som po dedine jak zmyslov zbavená. Myslela som si, že dostane šok. Aj dostal, ale zo mňa:D Obaja sme odušu revali, potom sa ku mne zo súcitu pridala aj moja mamka, ale spamätala som sa rýchlo - keď som videla, že sa nič nedeje a jedna suseda - kožná lekárka, mi dala Locoid krém, tak som sa upokojila," dodáva dnes už s úsmevom.

Zažila včelí útok

Uštipnutie môže spôsobiť ťažkosti aj nealergikom. Svoje o tom vie Prešovčanka Jana Vašičková, na ktorú sa vrhli obyvateľky včelína pri lese.

Hoci ho obchádzala o minimálne 30 metrov, pustili sa do nej. "Ohýbala som sa, tancovala, navyše som musela držať psa, lebo on je divý, potom by som ho nechytila. Ten hotentot len stál a čumel, že čo robím. Chcela som utekať, ale tak okolo mňa krúžili, že som nemohla. Nechápala som, čo všetko dokážu tie 'svine'. Až potom som sa pustila do behu, zapracoval pud sebazáchovy," prerozprávala nám nepríjemný zážitok.

Tvrdí, že má šťastie, že nemá alergiu, ale hrče mala navreté ešte týždeň po útoku.
Dobré rady

Čo robiť po bodnutí

Pri prvom bodnutí hmyzom, či už včelou, osou či sršňom, treba miesto bodnutia prezrieť. Ak tam zbadáte niečo hnedo-čierne, tak to bola včela a to, čo vidíte, je žihadlo, ktoré je potrebné odstrániť. Včela, ktorá nechala vo vašej koži žihadlo, vás viackrát nebodne, pretože zahynie.

Žihadlo treba odstrániť predmetom s ostrou hranou páčením, nie úchopom. Stlačením jedového vačku by ste vpravili zvyšok jedu do tela.

Osa a sršeň sú nebezpeční, lebo žihadlo im ostáva a pri ich vyššej agresivite ho môžu použiť opakovane. Bodnutie sršňom môže byť bolestivejšie, prejaví sa možno intenzívnejšeou bolesťou a väčším opuchom. Netreba však podľahnúť panike.

Citliví jedinci, hlavne tí, ktorí majú nejaké iné alergické ochorenie, môžu užiť antihistaminikum, ktoré bežne užívajú vo zvýšenej dávke, alebo užiť navyše Dithiaden.

Dezinfekcia koncentrovaným alkoholom alebo Septonexom je dôležitá hlavne pri bodnutí osou. Na miesto bodnutia je potrebné priložiť studený obklad.

Stav treba sledovať. Ak sa vytvorí iba bolestivý opuch, ktorý dosahuje najväčší rozsah na tvári a nič iné sa do polhodiny nedeje, ide v podstate o bežnú reakciu.

Ak sa objaví triaška, nevoľnosť alebo bolesti hlavy, treba vyhľadať lekára.

Určite však vyhľadajte lekára v prípade, že na ovocí, do ktorého ste zahryzli, bola včela alebo častejšie osa. Bodnutie v oblasti ústnej dutiny je životu nebezpečné aj pri normálnej reakcii u nealergika.

Prevencia
Ako zabrániť kontaktu s hmyzom

Vyhýbajte sa miestam so zvýšeným výskytom včiel a ôs.

Nepribližujte sa k úľom bližšie ako na päť metrov. Menšiu vzdialenosť robotnice - strážkyne vchodu do úľa netolerujú a môžu zaútočiť.

Koncom leta sa oblúkom vyhýbajte smetným košom a kontajnerom na odpadky a záhradám s opadaným prezretým ovocím.

Pod holým nebom nejedzte sladkosti a presvedčte sa, či na konzumovanom jedle alebo v nápoji nie je osa.

V prírode nepite alkohol, nepoužívajte voňavky, obliekajte sa do nevýrazných farieb. Odev s kvetovanými vzormi, hlavne s prevahou žltej, je pre včely veľmi príťažlivý.

Ak včela krúži okolo vás, neoháňajte sa. Aj keď si na vás sadne, neublíži vám. Zistí, že sa pomýlila a odletí.

Osa je agresívnejšia, vtedy je najrozumnejšie držať sa Gándhího princípu pasívnej rezistencie. Keď ju neodháňate, dá vám pokoj.

Ak sa musíte z nejakého dôvodu zdržiavať v rizikovom prostredí, použite repelent. V krajnom prípade použite na likvidáciu jedovatého hmyzu (hlavne ôs a sršňov) insekticíd.
Čo možno neviete

Ktorý druh je nebezpečný?

Hmyz je najpočetnejšia trieda živočíchov na našej planéte. Na druhej strane iba málo druhov môže človeku ublížiť jedom. V našom zemepisnom pásme sú to včely, osy, sršne, čmele a mravce. Vzhľadom na početné zastúpenie sa najčastejšie stretávame s alergiou na včelí a osí jed. Alergia na jed sršňa je vzácna. Môže však kolidovať s alergiou na osí jed. Alergia na jed čmeliaka je úplne raritná. Ak si človek vyložene nekoleduje o bodnutie, tak ho čmeliak nebodne.

Neprehliadnite tiež

AKTUALIZOVANÉ 12:43

V Prešove pribudne nová ulica Pri majáku

Poslanci rozpočet nemenili, rušili školské zariadenia.

V lete ponúkne popradské letisko po ročnej prestávke aj lety do Antalye

Z Popradu sa bude lietať aj do Tirany, Burgasu či Tel Avivu.

Zrozumiteľná parkovacia kampaň podľa mesta Košice: Mlčanie

Kampaň o platenom parkovaní chceli pripraviť dôkladne. Dodnes ju nikto nevidel.

Za aké ceny predávali drevo z tatranských lesov?

Štátne lesy v Tatrách vlani vysadili 1,7 milióna sadeníc.

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Bankár: Bezúročné pôžičky nie sú charita. Slúžia na prilákanie

Martin Techman tvrdí, že polovica hypoték už čoskoro zdražie.

KOMENTÁRE

Keď sa z nájomného vraha stane Superstar

Scény pri prepustení Kajínka pripomínali skôr rockový koncert.

ŠPORT

Mourinho: Ajax nemal ani hrať Európsku ligu

Finále Európskej ligy bude mať sprísnené bezpečnostné opatrenia.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 12 845
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 816
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 8 333
 4. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 610
 5. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 5 603
 6. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 542
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 117
 8. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 4 714
 9. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 4 496
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 202

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop