Korzár logo Korzár
Nedeľa, 16. máj, 2021 | Meniny má SvetozárKrížovkyKrížovky

Bodnutie hmyzu môže byť životu nebezpečené

S príchodom jari sa celá príroda prebudila k životu. Všetko pučí, kvitne, ozýva sa spev vtákov, ale aj bzukot rôzneho hmyzu, ktorý nemusí znieť ľuďom alergickým na osí alebo včelí jed práve najpríjemnejšie.

(Zdroj: TASR/František Iván)

PREŠOV. Prešovčanka Martina Copáková trpí alergiami od raného detstva. V dvoch mesiacoch dostala atopický ekzém.

Neskôr jej ustúpil, ale v štyroch rokoch jej zistili alergie na peľ, prach, perie, roztoče, skoré stromy, neskoré stromy, trávy, potravinovú alergiu, alergiu na mráz, slnko i na uštipnutie hmyzom.

"Bez liekov som nemohla fungovať, v zime som chodila ešte aj na vakcíny. V lete na kúpeľnú liečbu do Tatier," hovorí M. Copáková, ktorá má z bodnutia hmyzom stále obavy.

"Pred rokom na záhradke ma niečo uštiplo a skončila som na infekčnom. Dostala som infekciu krvi, celá ruka mi opuchla, mala som štyridsiatky horúčky, zle sa mi dýchalo a bolela ma hlava," opisuje nepríjemnú udalosť, po ktorej pobudla v nemocnici dva týždne na antihistaminikách a infúziách.

Trochu pomohlo tehotenstvo

Alergie poznačili aj jej možnosti pracovného uplatnenia. Robila v čínskom veľkosklade, ale skončila na kožnom oddelení. Celú tvár a ruky mala od ekzému. Ani v drogérii nemohla pracovať. Medzi rôznymi saponátmi a dezinfekčnými prípravkami dlho nevydržala.

"Avšak keď som bola prvý raz tehotná, ekzém zmizol. Akurát sa mi trošku zhoršila astma zhoršila, no alergie ustúpili. Podobne to bolo aj pri druhom tehotenstve. Potom sa mi však znovu alergia striedala s ekzémom," hovorí Martina Copáková, po ktorej zdedili alergie aj deti. Všetci traja dostávajú kompenzačný príspevok (17,21 €) a majú ako ŤZP nárok na MHD za 1 euro ročne.

Ako sa dá vyhýbať alergiám? "Tak tomu sa vyhnúť veľmi nedá. Treba dodržiavať liečbu. Užívam antihistamíny, antialergické lieky, sprej do nosa a pri astmatických záchvatoch kortikosteroidy. Oči si chránim slnečnými okuliarmi, nevystavujem sa veľmi slneniu, musím si dávať aj pozor na to, čo zjem, hlavne na citrusové plody a orechy. A najlepšie sa nám dýcha a vychádza vonku po daždi," dodáva alergička.

Alergológ: Ihneď aplikujte do stehna adrenalínové pero
Ľudia alergickí na jed hmyzu sú po bodnutí v ohrození života. Čo robiť v takom prípade? Radí
imunológ a alergológ MUDr. Viliam Revický.

Ako vyzerá normálna reakcia tela na osí alebo včelí jed?

"Väčšina ľudí považuje negatívnu skúsenosť s včelou, osou či sršňom, teda bodnutie, ktoré spôsobí bolestivý opuch v mieste bodnutia, za alergickú reakciu na jed. Je to mylná predstava. Každý človek, ktorý dostane „ranu žihadlom", má určitý opuch a pociťuje bolesť v mieste bodnutia. Vo väčšine prípadov po odstránení žihadla (ak to bola včela) a studenom obklade opuch a bolesť do 24 až 36 hodín spontánne ustúpi. Do tejto skupiny patrí 97 % bodnutí. U detí do jedného roka je podiel alergických reakcií menší ako jedno percento. Pri tejto vekovej skupine som sa s alergiou na včelí alebo osí jed za 35 rokov medicínskej praxe nestretol ani raz. Nevylučujem však, že už prvé bodnutie môže vyvolať oveľa búrlivejšiu nealergickú reakciu u bábätiek vzhľadom na ich fyziologické zvláštnosti. Mnohopočetné bodnutia však môžu ohroziť život dieťaťa samotným toxickým účinkom jedu, ktorý sa v mnohom podobá alergickej reakcii."

Alergia na jed hmyzu sa môže objaviť aj u päťdesiatnika, ktorý podobnú skúsenosť nikdy nemal. Ako človek zistí, že organizmus po bodnutí nereaguje štandardne?

"Vo väčšine prípadov má alergia na jed blanokrídleho hmyzu ťažký priebeh. Závažná, často systémová alergická reakcia postihuje mnoho orgánových systémov. Prejavy začínajú do niekoľkých minút. Často sa objaví pocit úzkosti, zvieranie v krku alebo pocit cudzieho telesa v krku, sťažené dýchanie ako pri astme, búšenie srdca, zlé videnie, bledosť. Môže sa objaviť žihľavka aj na miestach vzdialených od vniknutia žihadla. V najťažších prípadoch postihnutý upadne do bezvedomia, rozvinie sa zlyhanie krvného obehu, ktoré môže skončiť smrťou. Žiadna iná alergická reakcia nemá zvyčajne až taký búrlivý priebeh."

Existujú skupiny ľudí, u ktorých je väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich rozvinie alergia na jed blanokrídleho hmyzu?

"Búrlivá alergická reakcia na jed blanokrídleho hmyzu je veľmi pravdepodobná u osôb, ktoré trpia inými alergickými ochoreniami ako ekzém, alergická nádcha, astma. Títo jednotlivci majú predispozíciu na alergiu na osí či včelí jed. Prvá „injekcia žihadlom" v živote nikdy nespôsobí alergickú reakciu. Trvá asi týždeň, kým sa imunitný systém aktivuje nežiaducim smerom. To znamená, že až opakovaná epizóda bodnutia môže spustiť alergickú reakciu."

Ako sa diagnostikuje alergia na blanokrídly hmyz?

"Diagnostika alergie na včelí, osí jed, alebo vzácne na jed sršňa, je najbezpečnejšia cestou vyšetrenia špecifických protilátok na jed hmyzu. Používajú sa aj kožné testy, ktoré ukážu reakciu alergického jedinca na konkrétny jed."

Čo by mal alergik po bodnutí urobiť ako prvé?

"Pri alergii na jed včely aj osy je prvá pomoc v úvode rovnaká ako u nealergického jedinca. Ak je bodnutie na končatine, treba tlakom sťažiť cirkuláciu krvi tak, že miesto nad bodnutím stiahneme kompresívnym obväzom, alebo akýmkoľvek kusom látky. Pacienti, ktorí boli diagnostikovaní a sú evidovaní v imunologicko-alergologickej ambulancii, majú mať injekčný aplikátor pre okamžité použitie. Ide o injekčné pero, aké vidíme častejšie u diabetikov, ktoré obsahuje namiesto inzulínu adrenalín. Ten treba čo najskôr aplikovať do stehenného svalu, hoci aj priamo cez oblečenie. Adrenalín je v tomto prípade život zachraňujúcim liekom. Občas môže postihnutý po aplikácii pociťovať búšenie srdca, ale tento nepríjemný pocit vlastne len signalizuje, že adrenalín účinkuje tak, ako sa očakáva.

Dá sa alergia na osí alebo včelí jed liečiť?

"Nie. Týchto alergií sa nedá definitívne zbaviť. Na druhej strane, pokiaľ majú títo jedinci pri sebe na dobre prístupnom mieste (náprsné vrecko saka, trička, košele) stále balíček prvej pomoci, neumierajú. Adrenalínové pero je nutné použiť ihned po bodnutí. Okrem toho by mal mať alergik v tzv. balíčku prvej pomoci ďalšie potrebné lieky - antihistaminiká. Veľmi dôležitá je alergénová imunoterapia, teda vakcinácia."
Vaše skúsenosti
Učiteľka roka sa mení na panikárku

Aj učiteľka Adriana Kočerhová z Prešova má problémy s alergiami, a to od 16 rokov. Paradoxne, žiadne testy jej alergiu neodhalili. "K alergológovi chodím na pravidelné kontroly a užívam lieky, vždy mi vyjde alergia na niečo iné - raz na trávy, raz na brezy, ktoré mi veselo rastú pod oknami. Zaujímavé je, že nikdy nemám problémy v tom období, v ktorom by som mala mať."

Včely a osy sú pre ňu postrachom. V škole je vraj povestná utekaním po triede a pišťaním, keď tento hmyz vletí do triedy. Stalo sa jej, že pri takomto "výstupe" vošiel do triedy riaditeľ. "No, neviem, či mi uveril, že fakt sa len bránim a chránim pred uštipnutím a nie je to moja bežná vyučovacia hodina - ja na stoličke, deti na lavici, iní po štyroch hľadali včelu na zemi a ostatní čakali pri okne, aby ju vypustili. Vyzerá to komicky, ale mne to v tej situácii vôbec nepríde smiešne. Som panikárka aj preto, že som v triede mala silného alergika - alergika na včely, bála som sa o neho viac, ako o seba, bola som ochotná urobiť čokoľvek, aby sa včela do triedy nedostala," hovorí Adriana Kočerhová, ktorá sa hrdí aj celoslovenským titulom Učiteľka roka.

Strach dostala, aj keď si jej syn sadol holým zadkom na včelu. "Nielenže by sa mi krvi nedorezali, ale boli sme v Zemplíne na chalupe, pohotovosť v nedohľadne, vrešťala som po dedine jak zmyslov zbavená. Myslela som si, že dostane šok. Aj dostal, ale zo mňa:D Obaja sme odušu revali, potom sa ku mne zo súcitu pridala aj moja mamka, ale spamätala som sa rýchlo - keď som videla, že sa nič nedeje a jedna suseda - kožná lekárka, mi dala Locoid krém, tak som sa upokojila," dodáva dnes už s úsmevom.

Zažila včelí útok

Uštipnutie môže spôsobiť ťažkosti aj nealergikom. Svoje o tom vie Prešovčanka Jana Vašičková, na ktorú sa vrhli obyvateľky včelína pri lese.

Hoci ho obchádzala o minimálne 30 metrov, pustili sa do nej. "Ohýbala som sa, tancovala, navyše som musela držať psa, lebo on je divý, potom by som ho nechytila. Ten hotentot len stál a čumel, že čo robím. Chcela som utekať, ale tak okolo mňa krúžili, že som nemohla. Nechápala som, čo všetko dokážu tie 'svine'. Až potom som sa pustila do behu, zapracoval pud sebazáchovy," prerozprávala nám nepríjemný zážitok.

Tvrdí, že má šťastie, že nemá alergiu, ale hrče mala navreté ešte týždeň po útoku.
Dobré rady

Čo robiť po bodnutí

Pri prvom bodnutí hmyzom, či už včelou, osou či sršňom, treba miesto bodnutia prezrieť. Ak tam zbadáte niečo hnedo-čierne, tak to bola včela a to, čo vidíte, je žihadlo, ktoré je potrebné odstrániť. Včela, ktorá nechala vo vašej koži žihadlo, vás viackrát nebodne, pretože zahynie.

Žihadlo treba odstrániť predmetom s ostrou hranou páčením, nie úchopom. Stlačením jedového vačku by ste vpravili zvyšok jedu do tela.

Osa a sršeň sú nebezpeční, lebo žihadlo im ostáva a pri ich vyššej agresivite ho môžu použiť opakovane. Bodnutie sršňom môže byť bolestivejšie, prejaví sa možno intenzívnejšeou bolesťou a väčším opuchom. Netreba však podľahnúť panike.

Citliví jedinci, hlavne tí, ktorí majú nejaké iné alergické ochorenie, môžu užiť antihistaminikum, ktoré bežne užívajú vo zvýšenej dávke, alebo užiť navyše Dithiaden.

Dezinfekcia koncentrovaným alkoholom alebo Septonexom je dôležitá hlavne pri bodnutí osou. Na miesto bodnutia je potrebné priložiť studený obklad.

Stav treba sledovať. Ak sa vytvorí iba bolestivý opuch, ktorý dosahuje najväčší rozsah na tvári a nič iné sa do polhodiny nedeje, ide v podstate o bežnú reakciu.

Ak sa objaví triaška, nevoľnosť alebo bolesti hlavy, treba vyhľadať lekára.

Určite však vyhľadajte lekára v prípade, že na ovocí, do ktorého ste zahryzli, bola včela alebo častejšie osa. Bodnutie v oblasti ústnej dutiny je životu nebezpečné aj pri normálnej reakcii u nealergika.

Prevencia
Ako zabrániť kontaktu s hmyzom

Vyhýbajte sa miestam so zvýšeným výskytom včiel a ôs.

Nepribližujte sa k úľom bližšie ako na päť metrov. Menšiu vzdialenosť robotnice - strážkyne vchodu do úľa netolerujú a môžu zaútočiť.

Koncom leta sa oblúkom vyhýbajte smetným košom a kontajnerom na odpadky a záhradám s opadaným prezretým ovocím.

Pod holým nebom nejedzte sladkosti a presvedčte sa, či na konzumovanom jedle alebo v nápoji nie je osa.

V prírode nepite alkohol, nepoužívajte voňavky, obliekajte sa do nevýrazných farieb. Odev s kvetovanými vzormi, hlavne s prevahou žltej, je pre včely veľmi príťažlivý.

Ak včela krúži okolo vás, neoháňajte sa. Aj keď si na vás sadne, neublíži vám. Zistí, že sa pomýlila a odletí.

Osa je agresívnejšia, vtedy je najrozumnejšie držať sa Gándhího princípu pasívnej rezistencie. Keď ju neodháňate, dá vám pokoj.

Ak sa musíte z nejakého dôvodu zdržiavať v rizikovom prostredí, použite repelent. V krajnom prípade použite na likvidáciu jedovatého hmyzu (hlavne ôs a sršňov) insekticíd.
Čo možno neviete

Ktorý druh je nebezpečný?

Hmyz je najpočetnejšia trieda živočíchov na našej planéte. Na druhej strane iba málo druhov môže človeku ublížiť jedom. V našom zemepisnom pásme sú to včely, osy, sršne, čmele a mravce. Vzhľadom na početné zastúpenie sa najčastejšie stretávame s alergiou na včelí a osí jed. Alergia na jed sršňa je vzácna. Môže však kolidovať s alergiou na osí jed. Alergia na jed čmeliaka je úplne raritná. Ak si človek vyložene nekoleduje o bodnutie, tak ho čmeliak nebodne.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 2. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 3. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 4. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 5. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 6. Vyberte sa s nami na vandrovku, navštívime Spišský hrad a Levoču
 7. Prečo Slováci nemajú rezervy?
 8. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania
 9. Chcete, aby mali školáci Čerstvé hlavičky? Hlasujte
 10. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?
 1. Ľudia vymieňajú autá za elektrobicykle. Záujem v Trenčíne rastie
 2. Opäť štartuje projekt Futbal v meste
 3. Videli ste, čo sa stane s vašim SUV po 100.000 kilometroch?
 4. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite
 5. Atos stavia v Bulharsku nový špičkový superpočítač EuroHPC
 6. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí
 7. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel
 8. Prečo sú pre mzdárku stravné lístky či karty najlepšie riešenie?
 9. Budějovický Budvar je posledný český národný podnik
 10. Niké spúšťa novú kampaň s Jánom Lašákom
 1. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 16 526
 2. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 12 700
 3. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 10 330
 4. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 8 375
 5. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 7 758
 6. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 137
 7. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku 6 773
 8. Túžite bývať vo svojom za pár mesiacov? Realita s Variant-Haus® 6 359
 9. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 200
 10. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 5 550
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kvetinové záhony sú nielen na jar mimoriadne fotogenickým miestom.

Nekŕmte holuby, kŕmite tak potkany.

5 h
Zberný dvor TSMP na Bajkalskej.

Vedia to zmeniť podľa potreby, reagujú.

5 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto.

Návrh z dielne vicepremiéra spôsobil mimoriadny rozruch.

14. máj
Oligarcha Andrej Babiš.

Babiš mladší už únos súdne riešiť nechce. Nedôveruje českej polícii.

10 h
Makroekonóm VÚB banky Michal Lehuta.

V dobiehaní Západu zaostávame, upozorňuje analytik Michal Lehuta.

14. máj
Autorská strana Evy Borušovičovej

Tajné miesta povál a rodov

Ilustračné foto.

Mohlo by sa zdať, že celá táto výprava bola lekciou o pominuteľnosti a histórii.

14. máj

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop