V decembri 1980 tu bez pohrebu popol bývalého člena The Beatles porozptyľovala vdova Yoko Ono. John zomrel po atentáte, ktorý na neho pred domom, kde býval, spáchal Mark David Chapman.
V januári 1981 súd Chapmana za túto vraždu odsúdil na doživotie. S možnosťou žiadať po 20 rokoch o podmienečné prepustenie. V uplynulom desaťročí sa o to opakovane a zatiaľ vždy neúspešne pokúšal. Najbližšiu šancu podať takúto žiadosť má opäť v roku 2012.
Vrah dostal autogram
V osudný deň, 8. decembra 1980, mali John a Yoko Ono namierené do nahrávacieho štúdia, kde vtedy pracovali na nahrávke piesne, obsah ktorej hovorí o chodení po tenkom ľade (Walking on Thin Ice). Okolo piatej popoludní Johna pred štúdiom v dave fanúšikov oslovil Chapman so žiadosťou o autogram. John s úsmevom vyhovel a jeden newyorský fotograf tento okamih zachytil (viď snímku). Netušil, že má unikátny záber. Posledný, na ktorom bol John ešte živý.
Nič nenasvedčovalo, že by Lennonovi hrozila smrť. I v jednom z posledných rozhovorov s novinármi vyriekol optimisticky: Mám ešte veľa času... V štúdiu John s Yoko skončili prácu po 22. hodine a o 22.50 boli už pred vchodom činžiaka New Dakota, v ktorom i s malým synom Seanom bývali. Ani nie o hodinu bol John mŕtvy. Chapman na neho z revolvera vypálil päť rán - jedna z nich zasiahla aj aortu. Ťažko ranený Lennon dokázal ešte urobiť niekoľko krokov do domu a povedať vrátnikovi: Postrelili ma. Ten sa mu snažil pomôcť a zavolal políciu. Lennon zomrel počas prevozu do nemocnice. Televízia a rozhlas prerušili správou o jeho tragickom skone vysielania - a svet ostal v šoku. Vrah Chapman si však po streľbe pokojne sadol na chodníkový obrubník a čítal kontroverznú knihu amerického spisovateľa Jerome Davida Salingera Kto chytá v žite. Až kým ho policajti nezadržali.
Chcel spáchať samovraždu
Chapman sa narodil v roku 1955 v Texase rodičom Elisabeth a Davidovi. Otec bol príslušníkom vojenského letectva, matka zdravotnou sestrou. Už ako štrnásťročný im robil veľké problémy, keď začal brať drogy. S odbornou pomocou sa polepšil a medzi inými zamestnaniami pracoval aj v detských charitatívnych táboroch. V roku 1978 sa pokúsil o samovraždu plynmi z výfuku auta. V roku 1979 sa oženil s Gloriou Abe japonsko-amerického pôvodu a pracoval ako strážnik. Začal však piť a upadal do ťažkých depresií. Stále veľa čítal a dlho bol nadšeným fanúšikom Beatles.
Potom sa vybral na dodnes záhadnú cestu okolo sveta. Pre mnohých bolo drahé Chapmanovo putovanie dôvodom pýtať sa: Odkiaľ mal na náročné cesty peniaze? Novinárski investigatívci uviedli medzi hypotézami i podozrenie, že psychicky nevyrovnaný Chapman zabil Lennona na objednávku tajných služieb.
Bol atentátnik naprogramovaný?
Lennonove sympatie k hnutiu hippies boli známe. Aj mnohými piesňami podporoval idey nenásilia. Angažoval sa proti vtedajšej vojne USA vo Vietnamu. To vyvolávalo nevôľu niektorých politických kruhov. Dodnes nájdeme v článkoch i knihách tvrdenia, že niekto Chapmana na jeho zločin najal, vycvičil a naprogramoval. On sám odôvodňoval vraždu tak, že obsah Salingerovej knihy Kto chytá v žite ho podnietil k úvahám o falošnosti modernej spoločnosti. Uviedol, že aj on je lapačom v žite - bohatý Lennon bol podľa neho zaangažovanosťou v mierových a iných aktivitách falošný, a preto sa rozhodol zabiť ho.
Chapman si trest za túto vraždu odpykáva vo väznici Attica State Prison, kde vypomáha aj v kuchyni. Dvakrát ročne sa tu smie stretnúť s manželkou Gloriou Abe a dúfa, že napriek doživotnému trestu sa podmienečne dostane na slobodu. Jeho pokusy o prepustenie vyvolívajú dodnes búrku protestov a nevôle. Naposledy Yoko Ono v tejto súvislosti tvrdila, že sa obáva o svoj život. O podmienečné prepustenie zrejme Chapman požiada aj v roku 2012.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.