Košice ratovali bod v hodine dvanástej

Ani Košičan Viazanko sa proti brankárovi Dubnice Kováčovi nepresadil.
Ani Košičan Viazanko sa proti brankárovi Dubnice Kováčovi nepresadil. (Autor: Veronika Janušková)
Sportnet|12. máj 2011 o 00:00

Včera sa hrali stretnutia 30. kola futbalovej Corgoň ligy. Košice len remizovali doma s Dubnicou, keď vyrovnali v hodine dvanástej. Prešov zase prehral v Žiline druhým gólom domácich v nadstavenom čase.

Košice - Dubnica 1:1 (0:0)

KOŠICE. Prvý náznak šance prišiel až v 16. minúte, keď Kamil Kuzma poslal po rozohratí štandardnej situácie loptu do šestnástky súpera, ale dubnický gólman si so zakončením Viazanka poradil. Aktívny Kuzma bol aj pri ďalších dvoch príležitostiach domácich. V 20. minúte však poslal loptu z priameho kopu z takmer 25 metrov tesne vedľa pravej žrde Kováčovej brány a o dve minúty neskôr nevyužil jeho center po rohovom kope Djokovič,

ktorý mieril tesne nad. Hostia sa do prvej šance dostali až v 30. minúte, paradoxne po hlavičke Djokoviča, ktorý v snahe poslať loptu do bezpečia tesne minul bránu domácich. Z následného protiútoku mal na kopačke gól Viazanko, no ani on nepochodil. Najväčšiu príležitosť Dubnice zahodil v 35. minúte Marek Kuzma, ktorý nedokázal pretaviť Ižvoltov center a Tofiloski efektne zasiahol. O sedem minút neskôr ho napodobnil v podobnej situácii Trousil. Druhé dejstvo otvoril nevýraznou strelou hosťujúci Bruško, na opačnej strane pálil vysoko nad Šinglár. Divákov zdvihla zo sedadiel až strela Ižvolta z 69. minúty, no Tofiloski
ukážkovo zasiahol. Vzápätí nepochodil zoči-voči Kováčovi Škutka a zapršalo na opačnej strane. Po peknom prieniku Ižvolta sa lopta ocitla v šestnástke súpera, dostala sa až k Augustínimu a ten za pomoci košického obrancu otvoril skóre stretnutia - 0:1. Hostia si však jednogólové víťazstvo neustrážili, pretože v 90. minúte vyrobil v šestnástke hostí ruku Trousil a hlavný arbiter ukázal na biely bod. K lopte sa postavil Juhar a nekompromisne vyrovnal - 1:1. V boji o záchranu sa teda bodový rozdiel medzi Košicami a Dubnicou nezmenil.

Góly: 90. Juhar (z 11 m) - 73. Augustíni. Rozhodoval: Vlk, ŽK: K. Kuzma - Polách, Zápotoka, Trousil, 870 divákov. MFK: Tofiloski - Cicman (82. Isola), Djokovič, Dobias, Čonka - Šinglár - Juhar, Matič (79. Karaš), K. Kuzma (77. Diaby), Viazanko - Škutka. Dubnica: Kováč - Ižvolt, Trousil, Nosek, Beňo - Polách - Vavrík, Porázik (51. Gorelka), Bruško (57. Zápotoka), Augustíni - M. Kuzma.

Po góle poslal srdiečko sestre na tribúnu

Mimoriadne dôležitý súboj dvoch tímov, ktoré figurujú v červenej knihe najviac ohrozených živočíšnych druhov corgoňligovej ríše, sa zaobišiel bez mimoriadnych emócií. Aj asistent rozhodcu Roman Slyško sa mohol cítiť pred prázdnymi tribúnami celkom bezpečne... Košičanom je totiž osud ich futbalistov už dlhší čas ukradnutý, a ich existenčný duel s poslednou Dubnicou prišlo pretrpieť tradičných 800 (aj voľačo) divákov.

KOŠICE. Jedinou emóciou, ktorú dávali aktéri od začiatku najavo, bola nervozita. Tá futbalu, aj keď bola pochopiteľná, príliš nepomohla. Hralo sa prakticky o šesť bodov, ale dlho to vyzeralo tak, že každému sa ujde iba po jednom. To by možno brali obaja, ale dlhotrvajúce bojové prímerie porušili hostia, keď sa nečakane ujali vedenia po umiestnenej strele Augustiniho. Pre Košičanov situácia kritická, lebo štvorbodový náskok sa razom scvrkol na bod. Zajaca chytali v závere zápasu doslova za chvost, ale predsa ho chytili. Možno trochu aj so šťastím, lebo skrumáž pred Kováčovou bránou vyústila (už v nadstavenom čase) v jedenástku, na hádzanára sa zahral Trousil...

Ale keby tak neurobil, Djokoviča by možno odnášali spoluhráči z ihriska na rukách. "Určite by som dal gól, ľavačkou, na ktorú som si prehadzoval loptu, keby mi to obranca nezmaril rukou," hotoval sa srbský stopér napáliť loptu zblízka do siete.

V prvom momente sa hotoval aj na jedenástku, ale po chvíli prehadzovania horúceho zemiaku s Juharom, si postavil futbalové "náčinie" na značku bieleho bodu jeho mladší spoluhráč. "Spočiatku som si veril, že jedenástku premením. Nebola prvá v mojej kariére, doma v Srbsku som ju kopal dvakrát, a dvakrát som skóroval. Lenže, cítil som sa dosť unavený, takže som ju radšej prenechal Juharovi. A potom som sa otočil chrbtom, lebo som sa nemohol pozerať, bola už 90. minúta... Keby sme kopali jedenástku trebárs v 60. minúte, tak by som sa pozeral, ako ju Martin kopne, ale takto som to nevydržal. Stále som však veril, že vyrovnáme, vždy treba veriť až do poslednej minúty, do záverečného hvizdu rozhodcu," vydýchol si po zápase srbský legionár.

Na Spartu sa teší

To vyrovnanie z Juharovej kopačky bolo parádne, lepšie vymietnuť šibenicu sa už vari nedá. Ale to srdiečko, ktoré potom poslala potenciálna posila pražskej Sparty na tribúnu, sa dá stvárniť aj lepšie. Sprvoti si diváci mohli myslieť, že Martin kreslí rukami vo vzduchu rám nejakého obrazu, či ten rožok brány, kde loptu umiestnil. "Bola to snaha o srdiečko, len to ešte nemám nacvičené," usmieval sa košický stredopoliar. "Venoval som ho sestre, pred zápasom som jej povedal, že keď dám gól, tak jej ho pošlem na tribúnu."

Takmer na ten zápas ani nenastúpil, lebo si pohneval klubového prezidenta, keď sa dohadoval so Spartou bez jeho vedomia. "Hovoril som s trénerom, vysvetlili sme si nejaké veci, a tréner ma na zápas postavil. Dúfam, že som jeho dôveru nesklamal. Ale môžem povedať, že sa už na Spartu strašne teším," povedal úprimne záchranca cennej a ťažko vybojovanej remízy.

Bohuš Matia

Žilina - Prešov 2:1 (1:0)

ŽILINA. Hostia pohrozili hneď na začiatku. V 2. min. sa uvoľnil po pravej strane Papaj, dostal sa až do šestnástky, ale nepodarilo sa mu trafiť bránku. Potom sa hralo prevažne medzi šestnástkami. Ďalšiu akciu, ktorá skončila rovno gólom, videli diváci v 34. min. Lietava vystrelil asi zo 14 metrov na Pláničkovu bránku, odrazenú loptu potom trafil do odkrytej časti dobiehajúci Pich - 1:0. Hostia opäť pohrozili v 40. min. Baran strelou z ľavej strany natiahol domáceho brankára Dúbravku, ten sa však lopty nemusel dotknúť, lebo
letela mimo. Po zmene strán si Prešovčania vypracovali prvú príležitosť v 52. min., Ľ. Meszároš prihral striedajúcemu Katonovi, ten vystrelil do priestoru bránky, ale Dúbravka nemal s týmto pokusom problémy. O minútu neskôr hostia vyrovnali. Po rohovom kope sa lopta dostala v šestnástke až k Ľ. Meszárošovi a ten ju posunul za chrbát žilinského brankára - 1:1. V posledných dvadsiatich minútach bola aktívnejšia Žilina, asi najväčšiu príležitosť mala v 75. min., keď po Mrázovom priamom kope hlavičkoval stopér Šourek do hornej žrde Pláničkovej bránky. V závere domáci zatlačili Prešovčanov do ich šestnástky, rozhodnutie prišlo v prvej
minúte nadstaveného času. Z pravej strany centroval Mabouka, najprv hlavičkoval Škvarka, ktorému to ešte nevyšlo, ale potom dôsledný S. Angelovič vystihol smer lopty a hlavou rozhodol o osude stretnutia.

Góly: 34. Pich, 90.+. S. Angelovič - 52. Ľ. Meszároš, ŽK: Fótyik - P. Petráš, Belák, Vršajevič, P. Katona, rozhodoval Kralovič, 1 262 divákov. Žilina: Dúbravka - Mabouka, Ľ. Guldan, Šourek, Patrik Mráz - Gergel, Bello, Zošák (69. Fótyik), Pich - M. Ceesay (46. S. Angelovič), Lietava (83. Škvarka). Prešov: J. Plánička - P. Petráš, Farbák, Čep (72. M. Vyskočil), Heidenreich - J. Papaj, M. Baran, Belák (84. Žurek), Vršajevič - Mariano Bernardo (46. P. Katona), Ľ. Meszároš.

Zostávajúce výsledky, tabuľka

Nitra - Ružomberok 0:2 (0:0). Góly: 62. a 69. Blažič, ŽK: Kostelný (Ružomberok),
rozhodoval Matúš, 750 divákov.

B. Bystrica - Senica 3:2 (1:0). Góly: 6. Turňa, 56. Pečovský, 88. Slančík - 67. Smetana z pok.
kopu, 90+. Poljovka (vlastný), rozhodoval Trutz, ŽK: Jakubko, Kupčík - Petrán, Kóňa, Gajdošík, Hošek, 950 divákov.

Zlaté Moravce - Dunajská Streda 3:0 (1:0). Góly: 33. Majerník, 66., 74. Pavelka, rozhodoval Pavlík, ŽK: Kuciak, Chren, Candrák - Halimi, Helísek, Boya, 1 248 divákov.

1. Slovan 29 16 8 5 52:21 56
2. Senica 30 16 7 7 47:25 55
3. Žilina 30 14 11 5 47:26 53
4. Trnava 29 13 9 7 38:22 48
5. B. Bystrica 30 11 9 10 34:28 42
6. Zl. Moravce 30 11 9 10 34:29 42
7. Ružomberok 30 9 9 12 20:31 36
8. Nitra 30 10 6 14 22:43 36