KOŠICE. Tridsaťročnú Ivanu trápili hemoroidy. Lekár jej napokon odporučil ich operačné odstránenie. Odhodlávala sa na to dlho. Obávala sa uspania. Keď už bolesti nedovolili cúvnuť, na operáciu prikývla. Po podstúpení predoperačných interných vyšetrení ju čakalo anestéziologické.
"Lekárka bola milá. Pozrela si všetky moje údaje. Výsledky vyšetrení ukázali, že mám malý šelest na srdci a krv sa mi zráža viac, ako by mala. Upokojila ma, že to vôbec nie sú faktory, ktoré by mali nejako významne pri anestézii prekážať, pretože pri mojom type operácie nebudem v narkóze, len mi umŕtvia telo od pása dole. Podstatne mi odľahlo, aj keď som mala obavy z injekcie, ktorú mi mali pichnúť niekde v spodnej časti chrbta."
Strach bol
Strach na operačke bol, priznáva Ivana. Keď ležala na operačnom stole a čakala na anestéziológa, trochu sa jej triasli ruky. Potom lekárka prišla a vysvetlila jej, ako má sedieť pri vpichu. "Vôbec som necítila, kedy mi tú injekčnú striekačku pichla. Potom mi pomohli ľahnúť si, a keď som o malú chvíľu chcela pohýbať nohami, už sa to nedalo. Vôbec som ich necítila. Trochu mi to pripadalo smiešne. Keď som sa ich dotkla, akoby ani nepatrili mne."
Operácia trvala približne hodinu. Počas nej sa s ňou anestéziologička zhovárala o rôznych veciach. Pýtala sa jej, či jej nie je zima, na to, kde absolvovala dovolenku. "Pozorne sledovala monitor. Aj keď netuším, čo zobrazoval," smeje sa teraz Ivana.
Nie je strašná
Po odchode z operačky ďalšie tri hodiny anestézia ešte účinkovala. Anestéziologička Ivanu upozornila, aby si hneď ako začne mať cit v zadnici vypýtala lieky na tlmenie bolesti. "Keď som ich dostala, nebol žiaden problém. Bola som dosť unavená a ospalá, trochu sa mi točila hlava. Ale dalo sa to vydržať. Teraz už viem, že samotná anestézia nie je nič strašné a že sa o nej hovorí so zveličením."
Anesteziológ: Netreba sa báť
Uspania počas operácie sa ľudia boja. Odborník na anestéziu tvrdí, že súčasná moderná medicína zaručuje vysokú bezpečnosť narkózy.
Operačný zákrok sa nezaobíde bez anestézie, ktorú možno laicky opísať ako zablokovanie vnímania bolesti u pacienta. Podľa typu zákroku sa anestéziológ rozhoduje, či bude pre operovaného potrebná celková anestézia, teda narkóza, alebo len čiastočná - regionálna anestézia.
Docent Jozef Firment, prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura vysvetľuje, že anestéziu možno využiť aj mimo operácií. Napríklad pri bolestivých diagnostických metódach, akou je kolonoskopia či gastroskopia. Vhodná je u detí, ktoré nedokážu pokojne zvládnuť napríklad CT vyšetrenie či magnetickú rezonanciu.
Znecitlivená časť tela
Odborník priznáva, že ešte pred 30 rokmi mohli pri anestézii nastať komplikácie. Odvtedy sa zmenili uspávacie látky i technické postupy. Okrem toho sa v súčasnosti uprednostňuje regionálna anestézia, keď má človek počas operácie umŕtvenú len časť tela.
"Znecitlivieme len tú časť tela, ktorá podlieha bolestivým stimulom. Pacient má vďaka tomu stabilnejší krvný obeh a dýchanie. Pokiaľ to zdravotný stav pacienta dovoľuje a má podstúpiť operačný výkon, ktorý je možné urobiť v regionálnej anestézii, tak ju odporúčame. Bežne ju používame počas gynekologických, urologických a ortopedických operácií."
Netreba sa báť
Pri operačných výkonoch hrudníka, brucha, hlavy a krku je vhodnejšia celková anestézia, známa ako narkóza. "Je to bezpečný postup. Máme kvalitné prístroje a lieky, vďaka ktorým je pacient počas narkózy v bezpečí. Je prirodzené, že každý je trochu v strese a napätí, pretože sa obáva čohosi neznámeho, ale snažíme sa vysvetliť, že sa pacient nemusí báť."
Prednosta vysvetľuje, že rizikoví sú operovaní so závažnými zdravotnými problémami. Tie musia anestéziológovia pred operačným zákrokom zohľadniť.
Dôležité je podľa Firmenta, aby sa operovaný cítil čo možno najviac komfortne pred i po operácii. "Vieme obmedziť vpichnutie látok na minimum, aby necítil bolesť. Rovnako po narkóze je potrebné podávať mu lieky, aby mal čo najmenšie pooperačné bolesti."
Tlmenie bolesti
Pacienti si zvyčajne ťažkajú, že prebúdzanie sa po narkóze niekedy trvá niekoľko dní, kým začnú vnímať okolie. Prednosta vysvetľuje, že je to zvyčajne dôsledok podávania liekov na tlmenie bolesti. Tie sa pacientovi aplikujú po operácii, aby sa predišlo pocitu bolesti. Po náročnom zákroku ich môže na lôžku dostávať aj niekoľko dní, preto je často ospalý.
Zistili sme - Anestézia v rámci "jednodňovky"
Jednodňová chirurgia sa stáva čoraz vyhľadávanejšou formou operačných zákrokov. Jej pozitívom je, že ste ešte v deň operácie prepustení do domácej liečby. V prípade komplikácií je na telefóne lekár, ktorý sa o vás postará.
Aj takzvaná jednodňovka podlieha práci anestéziológov. "Okrem operačnej je dôležitá i pooperačná starostlivosť. Pacienti po zákroku odchádzajú s liekmi proti bolesti. Na druhý deň prichádzajú na kontrolu. V západnej Európe sa viac ako 50 percent výkonov robí vo forme jednodňovej chirurgie, pričom na Slovensku len asi 7 - 8 percent," vysvetľuje Firment.
Týmto operačným postupom dochádza k rýchlejšiemu návratu do bežného života a je tiež ekonomicky výhodnejší.
kag
Čo možno neviete
Celková alebo lokálna?
Viacero faktorov ovplyvňuje, či je pri operácii zvolená celková, alebo regionálna anestézia. Medzi ne patria:
- typ operácie
- znášanlivosť pacientov na lieky
- ochorenia pacienta
- vlastnosti krvi pacienta - ak má napríklad poruchu zrážania krvi
kag
FAKTY
Celková anestézia (narkóza)
- pacient spí, samotný zákrok nevníma
- vykonáva sa najmä pri operáciách hlavy, brucha, hrude a krku
- anestéziológ dohliada, aby pacient spal, necítil bolesť, mal uvoľnené svalstvo a sleduje všetky životné funkcie
Regionálna anestézia
- znecitlivená je len tá časť tela, v ktorej prebieha operácia
- pacient je pri vedomí, anestéziológ s ním počas zákroku môže komunikovať
- jednou z regionálnych anestézií je spinálna, keď má pacient umŕtvené telo od pása dole
- používa sa najmä pri gynekologických, urologických a ortopedických výkonoch
Lokálna anestézia
- typ regionálnej anestézie, pri ktorej je priamo v oblasti operačného zákroku vpichnutá látka na znecitlivenie
kag
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.