Korzár logo Korzár

Hendikepovaný David Boček začal plávať ako dvojmesačný

Dávid Boček (15) sa narodil s Downovým syndrómom. Jeho talent a ctižiadosť sú však silnejšie ako mentálny hendikep. Svedčí o tom aj jeho zlatá medaila z európskeho šampionátu v plávaní pre ľudí s Downovým syndrómom.

Dávid Boček. Zo zlatej medaily na európskom šampionáte mal obrovskú radosť. Doma i v škole ho čakala oslava.Dávid Boček. Zo zlatej medaily na európskom šampionáte mal obrovskú radosť. Doma i v škole ho čakala oslava. (Zdroj: archív E. B.)

Dávid Boček (15) sa narodil s Downovým syndrómom. Jeho talent a ctižiadosť sú však silnejšie ako mentálny hendikep. Svedčí o tom aj jeho zlatá medaila z európskeho šampionátu v plávaní pre ľudí s Downovým syndrómom, s ktorou sa vrátil z anglického Southamptonu.

KOŠICE. Svojím nadaním presvedčil Dávid donorov a získal potrebné peniaze z grantu. Práve vďaka nemu mohol ísť na európsky šampionát. Hoci jeho mama a trénerka v jednej osobe tvrdí, že šli len na skusy do sveta a nemali žiadne ambície, v Anglicku jej syn okrem prvenstva na 25 m voľný spôsob získal aj 5. a 7. miesto v ďalších dvoch disciplínach. "Pre mňa je možno ešte hodnotnejší fakt, že prekonal dva svoje osobné rekordy. To je úžasné," teší sa Erika Bočeková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dávidova rodina sa rozhodla nepodľahnúť smútku, ale bojovať

Mama sa po Dávidovom narodení nepoddala smútku ani nekonečnému hľadaniu odpovedí na otázku: Prečo? "Tej sme sa, samozrejme, nevyhli, ale veľmi rýchlo nás to s manželom prešlo," vraví pani Erika, ktorá tvrdí, že sa kvôli synovmu hendikepu do sociálnej izolácie nedostala. "Každá rodina, ktorej sa narodí bábätko, musí na istý čas kontakty s okolím a širšou rodinou obmedziť, ale mali sme a máme okolo seba úžasných priateľov. Tí nás po Dávidovom narodení veľmi podržali."

Veľkou oporou bol pani Erike aj manžel. "Je to výnimočný chlap, pretože mnohí iní by vzali nohy na plecia. No syn sa nám narodil do dlhotrvajúceho manželstva, ktoré už malo čosi za sebou. Dávid paradoxne našu rodinu akoby viac zomkol. Vrátane našej staršej dcéry, pre ktorú museli byť prvé mesiace po jeho narodení veľmi náročné."

Hoci starostlivosť o dieťa s hendikepom má svoje špecifiká, Bočekovci sa snažili mladšieho syna zapájať do rodinného života, na aký boli pred jeho narodením zvyknutí. "S manželom sme vždy rekreačne športovali a zapájali do toho aj dcéru. Inak to nebolo ani pri Dávidovi. Hneď, ako sa ako 8-mesačný naučil sedieť, dali sme ho do sedačky na bicykli a už sa išlo. V rámci rehabilitácie plával od dvoch mesiacov, na lyže sme ho vzali, keď ešte nevedel poriadne chodiť. Nemuselo nám to, samozrejme, vyjsť, ale mali sme šťastie, že bol na svoju diagnózu veľmi pohyblivý a nemal žiadne vážne zdravotné problémy."

Dávid si šport okamžite zamiloval a dnes nielen pláva, ale aj lyžuje (aj pretekársky) a bicykluje. "Keď si má vybrať, či bude pozerať televízor, alebo sa pôjde bicyklovať, bez zaváhania si vyberie pohyb."

SkryťVypnúť reklamu

Hneď z prvých majstrovstiev sa vrátil s medailou

Po čase si pani Erika uvedomila, že Dávid sa v športových výkonoch bez problémov vyrovná svojim zdravým rovesníkom. "Samozrejme, nehovorím o talentovaných zdravých deťoch! To ma nahlodalo, aby som sa pustila do zisťovania, či existujú pre hendikepované deti súťaže, v ktorých si môžu zmerať sily. Spočiatku sme uvažovali, ktorý šport by sme uprednostnili, napokon sme sa rozhodli pre plávanie, ktoré robí takmer od narodenia."

Na prvé majstrovstvá Slovenska šiel ako 12-ročný a domov sa vrátil s ocenením. "Odvtedy nebola žiadna súťaž, z ktorej by sme sa vrátili bez medaily." Veľkú zásluhu má na tom podľa pani Eriky Dávidova súťaživosť. "Pod tlakom súťaže sa dokáže vypnúť k veľkému výkonu. Doma má svoju stenu slávy a nesmierne si úspechy užíva a vychutnáva."

Neopísateľnú radosť mal aj zo zlata, ktoré získal v Southamptone. "Deti s Downovým syndrómom sú veľmi spontánne, takže prežíval obrovskú eufóriu. Ja ako tréner som bola pyšná, pretože môj zverenec prekonal všetky svoje osobné rekordy. Ako mama som šla od radosti vyskočiť z kože, že sa môjmu dieťaťu takto darí," opísala pocity z anglického šampionátu E. Bočeková.

SkryťVypnúť reklamu

Trénera nezohnali, tak sa na to dala mama

Pred tromi rokmi zháňala pre svojho syna trénera, po niekoľkých nezdaroch to vzala do svojich rúk. "Myslela som si, že by bolo lepšie, keby ho trénoval cudzí človek, navyše profesionál. Pre tých je však práca s hendikepovaným dieťaťom veľkou neznámou. Pri prvom sa nám stalo, že poslal deti do šatne prezliecť sa, pričom Dávid sa sám bez dozoru vrátil do bazéna. Mentálne postihnuté dieťa nie je schopné rešpektovať všetky pravidlá tak, ako si to my predstavujeme."

Bočekovci to vyskúšali ešte s ďalšími trénermi, no opätovné neúspechy presvedčili pani Eriku o tom, aby si sadla a naštudovala si techniky sama. "Veľa sa dá naštudovať a napozerať na internete."

Postihnuté dieťa navyše potrebuje individuálny prístup aj v postupnosti. "Všetko musíte rozkúskovať na malé kúsky a iba postupne to spájať. Zdravé deti sa naraz naučia prsia, kraula, znak, motýlika, my sme k prsiam mohli ďalšie štýly pridať až po dvoch rokoch." No hoci je tréning s Dávidom náročnejší, pretože sa neraz musí prispôsobiť jeho momentálnemu zdravotnému stavu či nálade, pani Erika vie, že to za to stojí: "Tieto deti sú schopné dosahovať pekné výsledky." Dávidovým veľkým snom je reprezentovať raz Slovensko na špeciálnej olympiáde.

Súťaže hendikepovaných športovcov považuje E. Bočeková za veľký prínos. "Stretnutie s ľuďmi podobného osudu, ktorí nehodili flintu do žita, ale bojujú, je veľmi obohacujúce."

Bol priekopníkom v integrovanej škôlke

A bezpochyby aj motivujúce. Rodičia hendikepovaných detí sa totiž s problémami stretávajú na každom kroku. S trpkým úsmevom hovorí pani Erika aj o vzdelávaní. "Keď mal Dávid 3 roky, prihlásili sme ho do integrovanej škôlky, ktorá patrila pod detskú nemocnicu, a kde pracuje tím špeciálnych pedagógov, logopédov... Keď však počuli diagnózu Downov syndróm, podmienili prijatie individuálnou prípravou. Dva roky sme denne chodili na hodinovú terapiu so špeciálnym pedagógom, až potom mohol začať chodiť do škôlky na dopoludnie sám. Aj tak sa však stal priekopníkom."

Keďže Bočekovci sú, čo sa syna týka, veľmi tvrdohlaví, podarilo sa im zaradiť Dávida do špeciálnej triedy na bežnej základnej škole na Ťahanovciach. "Proti špeciálnym školám nemám výhrady, čo sa úrovne a profesionality týka, pre mňa však znamenajú segregáciu. Deti sú tam izolované a nemajú štandardný model, ako funguje detský kolektív. Dávid síce chodí do špeciálnej triedy, no niekoľko predmetov má spolu so zdravými deťmi. S tými sa stretáva aj v školskej jedálni. Navyše redukciu učiva oproti bežným školákom majú len asi 30 percent, čo je preňho slušná, no veľmi prospešná zaberačka."

Najbližšou métou je učilište

Dávid by mal na budúci rok ísť na strednú školu. "Boli by sme radi, keby mohol chodiť na učilište, pretože si myslíme, že by ho zvládol. Fyzicky je šikovný, bol by z neho dobrý čašník, alebo by mohol pracovať v kuchyni. Jedna vec je však škola a druhá to, či sa ho podarí zaradiť do pracovného života. Je to veľmi komplikovaná otázka, pretože aj deti s podstatne menším postihom, napr. sluchovým či zrakovým, majú problém zamestnať sa. Obzvlášť pálčivá je táto otázka v situácii, keď prácu nemá tak veľa živiteľov rodín. No pre týchto ľudí je otázka možnosti pracovať veľmi dôležitá a štát by k nej nemal byť hluchý. Ak totiž hendikepované dieťa vyjde zo školy a ostane doma, dostáva sa do nesmiernej izolácie a veľmi rýchlo sa strácajú všetky návyky, ktorým sa roky predtým učilo."

Bočekovci sú odhodlaní s Dávidom a za Dávida bojovať aj naďalej. "Prioritou je, aby sa čo najviac osamostatnil. Je nám jasné, že na nás bude vždy viac-menej odkázaný, no vedieme ho k samostatnosti, nedržíme ho zavretého doma. Mojím najväčším splneným prianím by bolo, keby raz pri dverách zazvonili kamaráti a opýtali sa: 'Môže ísť s nami Dávid do kina?'. Uvidíme však, čo prinesie život..." dodáva pani Erika.


07_res.jpg
Športového ducha má odmalička. Na súťažiach sa vždy vypne k maximálnym výkonom (Dávid so zdvihnutou rukou). Foto: archív E. B.

01_res.jpg
Na bicykli. Sedel na ňom prvýkrát ako 8-mesačný. Radosť z pohybu má dodnes. Foto: archív E. B.


03_res.jpg
Pretekársky aj lyžuje. Dávidovi sa darí i na lyžiach. Aj v tomto športe dosahuje pekné výsledky. Foto: archív E. B.


Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 83 765
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 516
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 248
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 591
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 312
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 216
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 394
  1. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  2. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  5. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  6. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  7. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  8. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 704
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 577
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 42 483
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 313
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 452
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 13 768
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 975
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 816
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Tupou Ceruzou: Businessman
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  2. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  5. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  6. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  7. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  8. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 704
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 577
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 42 483
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 313
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 452
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 13 768
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 975
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 816
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Tupou Ceruzou: Businessman
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu