Všetky tvorivé impulzy končia pri banálnych obratoch, akože "iba tak málo?", alebo "a tých stotisíc je so štatistickou chybou, alebo bez?"
No. Čo sa týka sčítania ľudu, domov, bytov (nájomníkov, podnájomníkov, atď.), autor sa s udalosťou udatne vyrovnal na tomto mieste už pred desiatimi rokmi. Že sa odvtedy nič nezmenilo, sa povedať asi nedá, o čom zrejme svedčí i tento "stotisícový" objav.
Napriek všetkým opačným pocitom, akože spoločnosť smeruje od horšieho k lepšiemu, čo je v mnohých oblastiach aj pravda a v iných aspoň diskutovateľné, bordel v štáte sa zvýšil.
Nielen preto, že trendom je šlendrián, ale najmä z dôvodu, že štát sa zväčšuje (nominálne, nie k HDP) a pchá nos i do vecí, kam by ho predtým v živote nenapadlo.
Obava ministerstva vnútra a ZMOS-u, že "výsledky budú skreslené", je za týchto stotisícových okolností vcelku pochopiteľná. Napriek tomu, nikomu ani nenapadne, aby zastavil sčítanie, ktorého presnosť sa už nedá zachrániť ani v očiach tých, ktorí inak dôverujú. A teda ušetril nejaké zvyšné prostriedky, ktoré sa ešte neminuli.
Samozrejme, aj bez tejto epizódy každý vie, že dôveryhodné (nevraviac ani, že "exaktné") cifry, ktoré by boli vernou fotografiou stavu v určitej chvíli, zo sčítania nedostanú nikdy. Podstatné len je, aby nejaké, akékoľvek údaje boli, a aby sa dali vyhlásiť za úradné a relevantné.
A ako také aby sa dali poslať do Bruselu a aby regimenty úradníkov a tzv. odborníkov tam i tu doma z ich spracovávania, analýzy, syntézy dlho a dobre žili.
Sčítanie ľudu je akt, ktorý azda najilustratívnejšie dokladuje, že verejný sektor už nie je služba tým, ktorí ho vydržiavajú, ale priemyselné odvetvie. S tým, že zo špecifickej pozície, čo má, si sám tvorí dopyt, ktorý potom "uspokojuje".
Najdôležitejšie na sčítaní je, aby naň boli vyčlenené peniaze. Ale pozor. Ich minutie neslúži len na prefinancovanie samotnej akcie, ale tiež a najmä na zmnoženie (recykláciu) požiadaviek, ktoré systém sám k sebe vytvára, aby sa ďalej mohol zväčšovať a zadávať si nové "úlohy".
Vy môžete tisíckrát argumentovať, že dopravnú politiku či počet predškolských zariadení v okrese XY teoreticky lepšie vyrieši päť informovaných domorodcov, a prakticky jedno posedenie komunálnych politikov s komunálnymi lobistami.
Proti päťdesiatim zbytočným kolónkam v dotazníku nezmôžete nič. Sčítavame sa predsa v celej Európe, to je argument, ktorý nestrpí odpor. Vymaľované. Alebo chce niekto tvrdiť, že politici a úradníci sa pomiatli všade??
Tým sa nechcelo povedať, že niektoré informácie ako napr. počítačové pokrytie sú pre tvorbu verejných politík celkom zbytočné či nepoužiteľné. Otázka je, či tieto verejné politiky sú potrebné. A najmä, či sú potrebné zoči-voči nákladom, ktoré sú do nich (aj cez sčítanie) investované.
Pričom, naopak, otázkou vôbec nie je, či sa približné mapy tohto typu nedajú získať iným spôsobom. A, hahaha, so zásadne väčšou presnosťou, než stotisíc omylov hneď z výkopu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.