Korzár logo Korzár
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
MILOVANÁ BOHDALKA V UTOROK OSLÁVI OSEMDESIATKU

Jiřina Bohdalová: Svoj život beriem so vzletmi aj pádmi

"Jiřina má v sebe niečo z prskavky a niečo z guľového blesku," povedal o tejto legendárnej dáme kedysi Miroslav Horníček.

Oslávenkyňa. Osemdesiatku by Jiřine Bohdalovej nik nehádal.Oslávenkyňa. Osemdesiatku by Jiřine Bohdalovej nik nehádal. (Zdroj: čtk)

Hoci v utorok oslávi neuveriteľnú osemdesiatku, dodnes žiari nielen vďaka neopakovateľnému stvárneniu množstva komediálnych rolí. Za závideniahodnú energiu a skvelý vzhľad vraj vďačí génom, činorodosti a faktu, že už roky nefajčí, len "prikuruje". Herečka Jiřina Bohdalová.

Vlani na otázku, ako plánuje osláviť jubileum, povedala: "V zdraví. S humorom. Ako inak. Dúfam, že sa mi to podarí."

Aj keď sa s jej menom spája hlavne komediálny žáner, jej životný osud veru dvakrát do popuku nie je. Okrem vrcholov si užila aj pády, ktorých bolo naozaj neúrekom. "V živote som mala kľúčových chvíľ niekoľko. Keď mi z politických dôvodov zavreli otecka. Keď som sa rozviedla. Keď som sa znovu vydala. Keď som sa znovu rozviedla. Keď mi zatrhli hranie. Keď mi umreli rodičia. Keď som sa neprávom ocitla v zoznamoch ŠtB. Keď... a prečo na to spomínať..."

Uviesť však, ktoré životné obdobie považuje za najšťastnejšie, to herečka nedokáže. "To odo mňa nechcite. Svoj život beriem komplexne. So vzletmi aj pádmi. A nemenila by som," rozhodne tvrdí dáma, ktorá si zachováva gracióznosť aj pri prijímaní životných porážok. "Zvládam ich s hlavou vztýčenou. Netrúchlim dlho."

Dalo by sa povedať, že život jej uštedril viac zápletiek, ako vyše tri stovky filmov a seriálov, v ktorých účinkovala. Hoci sa narodila do rodiny stolára a slúžky, získala solídne umelecké i klasické akademické vzdelanie.

Prezývka Bohdalka jej neprekáža, ale...

Veľkolepú oslavu osemdesiatky si s priateľmi užije v karlínskom divadle. Scenár večera má na starosti Karel Šíp. O ňom kedysi vyhlásila, že je jediným človekom, ktorý jej dokáže napísať dobrú scénku. "Tajil predo mnou jeho obsah. Nedostala som z neho skutočne nič. V ten večer budem prekvapená rovnako ako diváci."

Jedným z najväčších darčekov bude pre ňu kniha Slávky Kopeckej s názvom Fenomén Bohdalka. Toto oslovenie jej vyslovene proti srsti nie je. "Keď je to v názve, tak mi to nevadí. Pokiaľ na mňa volajú deti - Aha, Bohdalka, tak to ešte ide. Nesmie to však byť pejoratívnym spôsobom. To ma potom rozčuľuje."

Patrí k herečkám, ktoré milujú všetky generácie bez rozdielu. A to nemáme na mysli len divákov. Velikán českého filmu Jan Werich o nej raz vyhlásil: "Keby som zakladal nové Oslobodené divadlo, z komikov by som nechcel nikoho, len dve ženské: Jiřinu Bohdalovú a Jiřinu Bohdalovú." Tento citát sa jej však dlho vôbec nedostal do uší. "Niekto mi kedysi povedal: Ty si to nečítala? A ja som vravela, že o tom vôbec neviem. V ten moment sa ma zmocnili všetky pocity, pretože som si pána Wericha veľmi vážila. Bol to ohromne múdry, ľudský človek."

Kričí, nešportuje, no skvelo vyzerá

Oslávenkyňa rozhodne nepatrí k typom žien, ktoré nevedia presadiť vlastný názor. Veľmi dobre si uvedomuje, že sa o nej šíria rôzne reči...

"Viem o tom. Že na pľaci kričím a že sama seba režírujem. Že sa trošku hádam... Ale vždy iba a jedine v prospech úlohy a vyznenia diela! To by som si inak vyprosila!" vraví výborne vyzerajúca herečka, ktorá však módou nežije. "Už dávno nie. Ale dokážem si v priebehu jedného dňa nakúpiť množstvo neužitočných vecí. Len tak pre radosť."

Energiu by jej mohla závidieť nejedna mladica. Ako to robí, že je v takej dobrej kondícii, to vraj netuší. "Neviem. Ja to tak skrátka mám. V tomto smere sa ničomu neučím... Roky nešportujem. Pravda je, že dávno nefajčím, len občas 'prikurujem'. To keď potiahnem z kamarátkinej cigarety. Takmer nepijem, zjem všetko, čo je na stole a mám rada dobré a nezdravé jedlo... Nepoznám však napríklad deň, keď by som len tak leňošila. Keď ma napríklad skláti chrípka, najskôr si upracem, čítam scenáre, alebo vyšívam obrus. Neznesiem pocit premárneného dňa," priznáva herečka, ktorá zbožňuje varenie.

Patálie s láskou

Hoci by si v jej prípade nejeden muž nechal povedať, tých osudových veľa v živote nestretla. Po dvoch rokoch neúspešných pokusov dostať sa na univerzitu sa jej to konečne podarilo, no do cesty skočil osudový muž číslo jeden. Rýchlu svadbu s Břetislavom Stašom si vynútilo tehotenstvo a dcéra Simona Stašová sa narodila počas štúdií herečky na DAMU. V tom čase prežila neľahké chvíle, keď otca vypočúvala Štátna bezpečnosť a bol odsúdený na 15 rokov väzenia. Párkrát vypočúvali a väznili aj ju. Patálie takéhoto charakteru sa podpísali pod prerušenie štúdia, keď išla pracovať ako šatniarka, aj pod zápis v záznamoch ŠtB. Školu však napokon predsa len dokončila, istý čas kolovala po pražských divadlách, až napokon zakotvila v Divadle na Vinohradoch.

Muži sú tí istí, len sa vyfarbili

Jej ľúbostný život prirodzene nemohol byť nudný a pri práci stretávala mnoho inšpiratívnych mužov. Manželstvo neodolalo nástrahám a skončilo sa rozvodom. Druhé manželstvo s hercom Radkom Brzobohatým, ktorého si brala v roku 1970, sa rozpadlo po dvanástich, údajne veľmi vzrušujúcich rokoch. Potom už herečka žiadneho oficiálneho partnera po svojom boku nemala a o tom, čo na nej majú muži radi, len nerada rozpráva.

"Mám skôr ženskú výdrž ako silu. Ale o tom, že by sa mužom niečo z mojich vlastností zvlášť páčilo... Tak to, prosím, naozaj neviem." Jednoznačne však vie, že za jej mladých liet boli páni lepšie vychovaní. "Časy sa menia, čo bolo, nie je. Iste. Za mojej mladosti, tak sa mi to aspoň javí, boli muži galantnejší, slušnejší, milší. Možno sa však mýlim. Možno sú stále rovnakí, len sa vyfarbili."

Svoju lásku preto plným priehrštím venuje svojim vnukom, na ktorých nedá dopustiť. "Vnuci sú hnacím motorom môjho života. Dýchala by som pre nich. To však neznamená, že ich rozmaznávam."

Smúti za hereckými kolegami

Bulvár tejto dáme vonkoncom nevonia. "Hnevajú ma zlé medziľudské vzťahy. Stalo sa to možno práve vďaka bulváru. Sú v ňom samé negatívne veci. Na titulke napríklad nie je, že určitá pani žije s manželom, majú sa dobre a funguje im to. Nechápem, prečo ľudia negatívne správy kupujú. Je to v nich asi niekde zakódované. A to je zlé pre život."

Sama negatívne správy nevyhľadáva a snaží sa myslieť pozitívne. Keď jej je najhoršie, dokáže si pomôcť. "Budete sa diviť. Obraciam sa k sebe, k rodičom a k Bohu."

Ako vraví, veľmi smutno jej je za hereckými kolegami, ktorí už odišli. "To je boľavé miesto v mojej duši. Ako človek starne, stráca jeden po druhom kamarátov i tých najbližších. A tak mi býva smutno za Vladimírom Dvořákom, Vlaďom Menšíkom, Stellou Zázvorkovou, Jirkom Sovákom, Vlastíkom Brodským, Janom Werichom. Títo všetci mi chýbajú a naozaj ma to bolí. Vždy, keď sa na nich pozerám vo filme, alebo nejakom seriáli, vyroním slzu. Koľko skvelých ľudí je v hereckom nebi. A ja behám po javisku, po plátne... Aj za nich!"

Skončiť s prácou ešte vonkoncom nemieni. "V žiadnom prípade. Naopak, ja totiž mienim pokračovať. Preto som sa tiež pri ďakovnej reči za uvedenie do Dvorany slávy zmienila, že som zvedavá, čo mi dajú k deväťdesiatke."

Mohla byť najslávnejšia na svete

Azda najvýstižnejšie túto hereckú legendu charakterizujú slová režiséra Zdeňka Zelenku, ktorý na jej adresu uviedol: "Jiřina Bohdalová je výnimočná. Niekto je dobrý v divadle, iný vo filme, alebo v estráde. Ona vo všetkom. Keby žila v inej dobe a inde, bola by jednou z najslávnejších a najbohatších herečiek sveta. Taký komediálny talent by nemohol ujsť pozornosti hollywoodskych filmárov."

Profil

Narodila sa 3. mája 1931 v Prahe.

Po ukončení DAMU jej Jan Werich ponúkol angažmán v Divadle ABC, neskôr hrala v Mestských divadlách pražských a napokon zakotvila v Divadle na Vinohradoch.

Stvárnila vyše 300 jedinečných rolí vo filmoch a seriáloch.

Po boku Vladimíra Dvořáka vystupovala takmer 40 rokov rokov v úspešnej relácii Televarieté.

Okrem toho vystupovala vo viacerých zábavných programoch a seriáloch ako Taková normální rodinka, Létající Čestmír, Četnické humoresky, Pojišťovna štěstí či najnovšie Ach, ty vraždy.

Svoj nezameniteľný hlas prepožičala mnohým kresleným postavičkám. V mnohých filmových rozprávkach si aj sama zahrala.

Herecké výkony v rozprávke Nesmrtelná teta (1993) a tragikomédii Fany (1995) jej dvakrát vyniesli ocenenie Český lev.

V diváckej cene TýTý uspela až osemkrát, v týchto dňoch bola dokonca uvedená do Dvorany slávy.

V ankete Král filmového úsměvu století sa umiestnila na treťom mieste, hneď za Vlastom Burianom a Vladimírom Menšíkom.

Najznámejšie tituly, v ktorých účinkovala

Ženu ani květinou neuhodíš

Dáma na kolejích

Čtyři vraždy stačí, drahoušku

Tetička za všechny peníze

Pan Tau

Ženy v ofsajdu

Buldoci a třešně

Fany

Corpus delicti

Bíla paní

Nesmrtelná teta

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Aká je chémia vôní
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 5. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 6. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 7. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 8. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 9. Aká je chémia vôní
 10. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 30 133
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 17 051
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 14 652
 4. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 10 036
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 680
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 338
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 046
 8. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 8 008
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 776
 10. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 7 770
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Športový víkend na východe - servis výsledkov a faktov

Ako sa skončili zápasy a podujatia v rôznych športoch. Priebehy online.

Vzácny úlovok má pre zberateľov svoju hodnotu.
Zreštaurovaná listina kráľa Vladislava II., ktorá potvrdzuje výsady mesta Rožňava a právomoc súdiť.
Ilustračné foto.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

O čom vypovedala Jankovská v kauze Búrka a prečo? (video)

Adam Valček o výpovediach Moniky Jankovskej.

Monika Jankovská.
Tlačová konferencia Petra Pellegriniho a strany Hlas po ustanovujúcom sneme.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Pandémia nám nadelila ďalší typ megaškandálu

Demisia sa pod rúškom udržania Smeru od moci scvrkáva na činy priamej korupcie.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop