"Zistilo sa, že srdcové ozvy nie sú v poriadku. Miško sa narodil cisárskym rezom a mal ťažký obojstranný zápal pľúc. Niekoľko minút bol bez kyslíka. Pridružili sa očné diagnózy a hypotónia," zaspomínala si na začiatky života s postihnutým dieťatkom. "Nechceli sme pripustiť, že sa niečo deje. Až neskôr nám neurológ jemne naznačil, že hypotónia býva spojená s mentálnou retardáciou - oneskorením vývoja. Miškovi chýbala jemná motorika, úchop rúčkou, reč. Slabší bol tiež pohyb a koordinácia.
Prvý rok nachytal v špeciálnej škôlke od detí energiu, ožil. Nestíhal sa však zlepšovať spolu s nimi." V štyroch rokoch sa pridružili prejavy zúrivosti a hnevu. "Zistili sme, že pri prejave vzdoru je najlepšie nevšímať si ho. Po pár sekundách to odznie."
Podľa R. Kanderkovej sa s diagnózou dieťaťa úplne mení aj život rodičov. „Najmä keď sú rodiny lepšie situované, rodičia vysokoškolsky vzdelaní, sú zaskočení a pýtajú sa, ako sa im to mohlo stať a ako ich prijme spoločnosť. Strácajú priateľov, pretože ich problémy jednoducho nechápu. Napríklad naša návšteva u príbuzných či známych môže byť päťhodinová, ale aj päťminútová. Keď sa tam Miškovi nepáči, musíme odísť, pretože dostane záchvat. Nám pomohlo, keď sme začali chodiť na delfínoterapiu, pretože tam máme všetci rovnaké problémy a odovzdávame si informácie, ako sa čo rieši."
Pre Miška je voda nanajvýš obľúbeným živlom. „Keď chodíme k moru, pripustí k sebe aj iné deti. K delfínom chodievame v auguste. Odvtedy má dobrú náladu, rehoce sa, aj keď sa niečo stane a zlepšuje tak náladu aj ľuďom okolo seba."
Renáte Kanderkovej rovnako veľmi pomáha jej manžel. „Stále musí byť jeden, čo práve 'ťahá'. Keď som na dne ja, manžel povie poď, vyskúšame ešte spôsob, sú predsa ďalšie metódy, ak nevládze on, tak ho podržím zasa ja. Kvôli Miškovi pozeráme aj na budúcnosť. Obávam sa obdobia, keď vyrastie, pretože už teraz mám problém ho zdvihnúť. Aj toho, aké budú jeho prejavy a podobne."
Čo odporúča mamka autistu rodičom s podobným problémom? „Pri týchto deťoch nie je dobré mať veľké ciele, ale je dobré stále na niečo sa tešiť, na nejakú maličkosť. V prvom rade by sa s tým však mali zmieriť, aby mohli čím skôr vyhľadať pre dieťa pomoc."
Autizmus vyžaduje dôslednú diagnostiku
Špeciálni pedagógovia zaznamenali prudký nárast počtu detí s autizmom. Verejnosť má o tejto diagnóze neraz skreslenú predstavu. Podobne ako iné postihnutia, aj autizmus rodičom úplne mení život. Hovoria o úspechoch kanisterapie, hipoterapie či delfínoterapie.
Do špecializovanej poradne pre deti s podozrením na autizmus v Prešove prichádzajú rodičia po odporúčaní neurológa, pedopsychiatra, pediatra či klinického psychológa. Paradoxom ostáva, že u 70 percent detí sa autizmus vylúči alebo sa diagnostikuje iný postih - napríklad narušená komunikačná schopnosť.
„Deti, ktoré prešli vyšetreniami sluchu, neurologickým vyšetrením a nemajú ešte určenú diagnózu, prichádzajú k nám," informovala Eva Turáková, riaditeľka špeciálnej základnej školy pre žiakov s autizmom Francesco v Prešove. V škole pôsobí poradňa pre deti s podozrením na autizmus. V súčasnosti tu evidujú okolo 140 detí. Po potvrdení diagnózy dávajú odporúčanie pre navštevovanie materskej školy, ŽŠ alebo ZŠ s triedami pre žiakov s autizmom.
Fakty
Správne určenie diagnózy
Pre stanovenie diagnózy autizmu sú dôležité tieto informácie:
Dôkladná anamnéza od prenatálnej až po postnatálnu
Priebeh včasného vývinu dieťaťa, ranné detstvo
Informácie od rodiča o správaní a stave dieťaťa
Informácie od neurológa - či je mozgová aktivita dieťaťa primeraná veku, či nie sú ložiskové zmeny v zmysle epileptických záchvatov alebo iných
Informácia, či nie sú pridružené iné ochorenia, ako napr. detská mozgová obrna a ďalšie, ktoré môžu vplývať na správanie dieťaťa
Vyšetrenie z audiometrie - či dieťa počuje alebo nepočuje
Rodičia neraz hovoria, že ich dieťa nepočuje, pričom problém býva v tom, že dieťa počuje, no na hovorené slovo nereaguje
Vyšetrenie psychológa, ktorý môže objaviť u dieťaťa ďalšie dôležité skutočnosti
Diagnostiku je nevyhnutné urobiť dieťaťu aj viackrát, aby sa predišlo omylom.
Čo možno neviete
Znaky autizmu
Neraz úplne chýba interakcia, prípadne je neprimeraná veku a okolnostiam
Vnímanie je skreslené
Porozumenie reči je slabé
Dieťa je izolované, ľudí vníma ako kulisy
Autistom chýba vnútorná motivácia a netúžia po výkone, po dosiahnutí úspechu
Rady
Kde hľadať pomoc
Základné informácie o postihnutí by mali rodičia získať v každom centre špeciálnopedagogického poradenstva. Podľa Evy Turákovej teoreticky aj každý klinický psychológ by mal vedieť diagnostikovať autizmus. Dodáva: "V praxi to vôbec nie je také jednoduché."
Mnohé centrá špeciálnopedagogického poradenstva pôsobia pri špeciálnych základných školách, ktoré sa špecializujú na určitý postih. Sú napr. v mestách Vysoké Tatry, Veľká Lomnica, Bardejov, Snina, Košice, Michalovce, Rožňava, Levoča, Poprad, Svidník, Lipany, Vranov nad Topľou, Humenné-Podskalka, Spišská Nová Ves, Ždaňa.
Je viacero škôl, v ktorých zriadili triedu pre žiakov s autizmom. V Prešove je jedna zo štyroch súkromných základných škôl na Slovensku, určená výlučne pre žiakov s autizmom – škola Francesco. Pri nej pôsobí poradňa zameraná na autizmus. Podchytáva deti z celého východného Slovenska.
Triedy pre žiakov s autizmom majú v Prešove aj na ŠZŠ internátnej na Masarykovej ulici aj v ŠZŠ na ulici Matice slovenskej.
Triedu pre autistov majú v Michalovciach, materskú školu a školu pre autistov v Myslave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.