Korzár logo Korzár

Za čo si môže lekár pýtať peniaze?

Štyridsaťročný Jozef si viac ako rok nevedel nájsť prácu. Keď sa mu konečne podarilo nájsť vhodnú firmu, kde ho chceli prijať, potešil sa. Podmienkou na vstup do nového zamestnania bolo overenie u lekára, že je schopný výkonu tejto práce.

Pacienti. Často siahajú u lekárov do peňaženiek. Poplatky sú v rôznych cenách. Zákon ich podrobne neupravuje.Pacienti. Často siahajú u lekárov do peňaženiek. Poplatky sú v rôznych cenách. Zákon ich podrobne neupravuje. (Zdroj: Veronika Janušková)



Nezamestnaný Košičan nebýval často chorý, preto sa u lekára ukázal len zriedka. O to viac ho prekvapilo, keď ho lekárka požiadala, aby za vystavenie posudku o zdravotnej spôsobilosti zaplatil 15 eur.

"Keďže som bol takmer bez príjmu, táto suma ma prekvapila. Neviem, mám pocit, že je to príliš veľa, keď si zoberiem do úvahy, že lekár vypíše jeden papier, orazí ho pečiatkou a inkasuje peniaze. Samozrejme, že som jej zaplatil. Aspoň sa mi to vrátilo, do tej práce ma zobrali." Takácsová hovorí, že poplatky v zdravotníctve sú legálne a nevyhnutné a tvoria dôležitú časť zdrojov v slovenskom zdravotníctve. Hlavnou príčinou poplatkov podľa nej je, že zdravotné poisťovne nehradia všetky úkony. Napríklad tie, ktoré sa priamo nedotýkajú zdravotnej starostlivosti alebo sú nadštandardné. "Navyše si poisťovne výkony u poskytovateľov neobjednávajú v dostatočnom množstve a nezaplatia za tie, ktoré síce bolo potrebné urobiť, pretože to zdravotný stav pacienta vyžadoval, ale presahovali objem, ktorý si poisťovňa objednala."Zdôrazňuje, že systém v zdravotníctve môže fungovať, len ak sa do systému dostanú peniaze aj z iných zdrojov ako z poisťovní. Preto si pacienti doplácajú za lieky, za administratívnu činnosť, vyšetrenia bez čakania či vyšetrenia vykonané na iný ako zdravotný účel, ako napríklad posudok o pracovnej spôsobilosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Krátka návšteva, vysoká suma

Obdobný problém riešila 21-ročná Mária, ktorá potrebovala posudok o zdravotnej spôsobilosti na štúdium na vysokej škole. Keď si od nej lekárka vypýtala takmer 30 eur, neverila vlastným očiam.

"Celé ´vyšetrenie´ netrvalo viac ako 10 minút. Moja obvoďáčka vypísala niekoľko vecí zo zdravotnej karty a papier opečiatkovala. Nehovorím, že to mala spraviť zadarmo, ale tá suma mi pripadala dosť vysoká. Moja kamarátka platila za rovnakú vec u svojej lekárky 10 eur, tak som čakala, že podobne zaplatím aj ja."

Za ucho štyri eurá

Nemilo prekvapená ostala aj 50-ročná Ingrid. Keďže ju pobolievalo ucho, vybrala sa na lekárske ošetrenie. Doktorka jej naordinovala výplach ucha a vzápätí jej naúčtovala 4 eurá.

"V tej chvíli som sa nad tým nezamýšľala. Vyplatila som to, riadne som dostala aj potvrdenie a odišla domov. Asi po hodine som nad tým začala premýšľať. Nejde ani o tie štyri eurá, pre tie sa svet nezrúti. Mňa len prekvapilo, že som zaplatila a pritom išlo o normálne lekárske ošetrenie. Tak len uvažujem o tom, či to všetko poisťovňa nepreplatila alebo si lekárka zaúčtovala ešte niečo navyše."

Ani jeden z týchto ľudí si spätne neoveroval, či bola suma, ktorú zaplatili, primeraná. Nezisťovali ani to, či neuhradili výkon, ktorý zdravotníkovi plne prepláca poisťovňa.

SkryťVypnúť reklamu

Lekár sám rozhoduje o poplatkoch

Neexistuje predpis, ktorý by presne stanovil ceny, ktoré si lekár u pacientov účtuje. Ľudia sa nad úhradami u lekárov pozastavia, ale žiadanú sumu vyplatia. Len málokedy si overujú, či peniaze lekárovi mali dať.

KOŠICE. Ak si aj platíte zdravotné poistenie, neznamená to, že u lekára peniaze nenecháte. Najmä za výkony, ktoré poisťovňa neprepláca vôbec alebo len čiastočne. Odborník tak od vás môže požadovať spoluúčasť vo forme doplatku alebo jeho plnú úhradu.

"Poistenec hradí aj niektoré zdravotné výkony, ktoré mu boli poskytnutú na jeho vlastnú žiadosť. Poistenec tiež hradí rôzne výkony, ktoré nemajú charakter zdravotných výkonov a teda nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, napríklad rôzne administratívne výkony, potvrdenia," vysvetľuje Štefan Lipčák, lekár Košického samosprávneho kraja. "Samosprávny kraj výšku týchto úhrad nestanovuje. Určuje si ich každý poskytovateľ sám."

SkryťVypnúť reklamu

Informujte sa

Všetky ceny by mali byť uvedené v cenníku, ktorý má mať lekár k dispozícii v ambulancii. Tak si môže pacient overiť, či od neho zdravotník nežiada peniaze navyše. "Cenník by nemal obsahovať poplatky za vypísanie receptu, vystavenie potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti a preukazu o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti, ktoré hradí Sociálna poisťovňa." Poplatok za odber krvi je nutné zaplatiť, ak je odber vykonaný na vlastnú žiadosť pacienta.

To, aké ceny lekár stanoví, záleží len na ňom. Vyšší územný celok podľa Lipčáka do toho nezasahuje. Nie je takisto informovaný o tom, či sa úhrady za výkony menia. "Neexistuje predpis, ktorý by presne určoval ceny u poskytovateľov." Nariadením vlády je vydaný zoznam chorôb, pri ktorých sa zdravotné výkony čiastočne uhrádzajú alebo neuhrádzajú z verejného zdravotného poistenia. Samosprávny kraj môže kontrolovať, či poskytovateľ umiestnil cenník na viditeľné miesto. Ak si túto povinnosť zdravotník neplní, môže za to dostať pokutu 663 eur.

Dôležitý je bloček

Lipčák hovorí, že lekári zvyčajne cenník dodržiavajú, pretože si ceny stanovujú sami. Inak by riskovali sťažnosť poistenca. Častejšie sa vyskytujú prípady, keď si zdravotníci účtujú poplatky za výkony, ktoré sú plne hradené zdravotnou poisťovňou.

"Najčastejšie sa tejto chyby dopúšťajú stomatológovia, ktorí ju odôvodňujú použitím nadštandardného materiálu pri takomto výkone. Tu treba podotknúť, že použitie nadštandardného materiálu nie je možné vynucovať a ponuka pre poistenca musí obsahovať aj štandardný materiál."

Pacient musí po zaplatení dostať potvrdenie. Doklad musí byť očíslovaný, opečiatkovaný a podpísaný a musí byť na ňom uvedená suma a účel platby. "Ak poistenec odíde bez príjmového pokladničného dokladu, pri sťažnosti týkajúcej sa účelu platby alebo jej výšky nevieme preukázať, za čo platil a či k úhrade vôbec došlo."

Ak si chce pacient overiť, či mal za starostlivosť zaplatiť, alebo či to nestálo príliš veľa, môže sa obrátiť na vyšší územný celok. Ten vie posúdiť, či daný výkon musel byť uhradený a tiež vie posúdiť výšku spoluúčasti zdravotnej poisťovne.

kag

Lekárka: Zdravotníctvo potrebuje peniaze nielen z poisťovní

Poplatky v zdravotníctve sú legálne a tvoria významné zdroje v slovenskom zdravotníctve, hovorí zástupkyňa Slovenskej komory lekárov v Košiciach.

Prezidentka košickej regionálnej lekárskej komory Dagmar Takácsová upozorňuje, že niektoré poplatky majú svoj strop. "Napríklad maximálnu výšku poplatku za prednostné ošetrenie stanovuje vyšší územný celok. Iné poplatky sú súčasťou cenníka, ktorého ceny vychádzajú z nákladov. Poplatky sú zavádzané preto, lebo každý výkon predstavuje isté náklady a tie musí niekto uhradiť, či už zdravotná poisťovňa, alebo pacient."

Nevyhnutné?

Cenníky

Ambulancia praktického lekára v Košiciach

  • Výpis zo zdravotnej dokumentácie na žiadosť pacienta 5,55 eura

  • Vypracovanie lekárskeho posudku na žiadosť pacienta 11,62 eura

  • Prednostné ošetrenie 6,64 eura

  • Zdravotný výkon vykonaný po ordinačných hodinách 8 eurOdber krvi na žiadosť pacienta 2 eurá

  • Aplikácia očkovacích látok nekapitovaným pacientom 6 eur

Ambulancia praktického lekára v Spišskej novej Vsi

  • Výpis zo zdravotnej dokumentácie na žiadosť pacienta 5 eur

  • Vypracovanie lekárskeho posudku na žiadosť pacienta 5 - 25 eur

  • Prednostné ošetrenie 6,63 eura

  • Zdravotný výkon vykonaný po ordinačných hodinách 8 eur

  • Odber krvi na žiadosť pacienta (jedna skúmavka) 1 euro

  • Aplikácia očkovacích látok nekapitovaným pacientom 2 eurá

kg, dep

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 083
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 751
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 202
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 203
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 135
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 042
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 961
  1. Elena Antalová: Prečo vzdávajú vďaky len Červenej armáde?
  2. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  3. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  4. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  7. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  8. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 782
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 882
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 615
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 175
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 772
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 641
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 156
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 853
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


16
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


1
Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


11
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


  1. Elena Antalová: Prečo vzdávajú vďaky len Červenej armáde?
  2. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  3. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  4. Viktor Pamula: Stojím za Viktorom Vinczem.
  5. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  6. Adriana Kerestešová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  7. Jozef Varga: Poklony Fica diktátorom platíme z nášho spoločného...
  8. Mária Romaňáková: Prestáva sa čítať malým deťom?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 782
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 882
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 615
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 175
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 772
  6. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 641
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 156
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 6 853
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu