Nezamestnaný Košičan nebýval často chorý, preto sa u lekára ukázal len zriedka. O to viac ho prekvapilo, keď ho lekárka požiadala, aby za vystavenie posudku o zdravotnej spôsobilosti zaplatil 15 eur.
"Keďže som bol takmer bez príjmu, táto suma ma prekvapila. Neviem, mám pocit, že je to príliš veľa, keď si zoberiem do úvahy, že lekár vypíše jeden papier, orazí ho pečiatkou a inkasuje peniaze. Samozrejme, že som jej zaplatil. Aspoň sa mi to vrátilo, do tej práce ma zobrali." Takácsová hovorí, že poplatky v zdravotníctve sú legálne a nevyhnutné a tvoria dôležitú časť zdrojov v slovenskom zdravotníctve. Hlavnou príčinou poplatkov podľa nej je, že zdravotné poisťovne nehradia všetky úkony. Napríklad tie, ktoré sa priamo nedotýkajú zdravotnej starostlivosti alebo sú nadštandardné. "Navyše si poisťovne výkony u poskytovateľov neobjednávajú v dostatočnom množstve a nezaplatia za tie, ktoré síce bolo potrebné urobiť, pretože to zdravotný stav pacienta vyžadoval, ale presahovali objem, ktorý si poisťovňa objednala."Zdôrazňuje, že systém v zdravotníctve môže fungovať, len ak sa do systému dostanú peniaze aj z iných zdrojov ako z poisťovní. Preto si pacienti doplácajú za lieky, za administratívnu činnosť, vyšetrenia bez čakania či vyšetrenia vykonané na iný ako zdravotný účel, ako napríklad posudok o pracovnej spôsobilosti.
Krátka návšteva, vysoká suma
Obdobný problém riešila 21-ročná Mária, ktorá potrebovala posudok o zdravotnej spôsobilosti na štúdium na vysokej škole. Keď si od nej lekárka vypýtala takmer 30 eur, neverila vlastným očiam.
"Celé ´vyšetrenie´ netrvalo viac ako 10 minút. Moja obvoďáčka vypísala niekoľko vecí zo zdravotnej karty a papier opečiatkovala. Nehovorím, že to mala spraviť zadarmo, ale tá suma mi pripadala dosť vysoká. Moja kamarátka platila za rovnakú vec u svojej lekárky 10 eur, tak som čakala, že podobne zaplatím aj ja."
Za ucho štyri eurá
Nemilo prekvapená ostala aj 50-ročná Ingrid. Keďže ju pobolievalo ucho, vybrala sa na lekárske ošetrenie. Doktorka jej naordinovala výplach ucha a vzápätí jej naúčtovala 4 eurá.
"V tej chvíli som sa nad tým nezamýšľala. Vyplatila som to, riadne som dostala aj potvrdenie a odišla domov. Asi po hodine som nad tým začala premýšľať. Nejde ani o tie štyri eurá, pre tie sa svet nezrúti. Mňa len prekvapilo, že som zaplatila a pritom išlo o normálne lekárske ošetrenie. Tak len uvažujem o tom, či to všetko poisťovňa nepreplatila alebo si lekárka zaúčtovala ešte niečo navyše."
Ani jeden z týchto ľudí si spätne neoveroval, či bola suma, ktorú zaplatili, primeraná. Nezisťovali ani to, či neuhradili výkon, ktorý zdravotníkovi plne prepláca poisťovňa.
Lekár sám rozhoduje o poplatkoch
Neexistuje predpis, ktorý by presne stanovil ceny, ktoré si lekár u pacientov účtuje. Ľudia sa nad úhradami u lekárov pozastavia, ale žiadanú sumu vyplatia. Len málokedy si overujú, či peniaze lekárovi mali dať.
KOŠICE. Ak si aj platíte zdravotné poistenie, neznamená to, že u lekára peniaze nenecháte. Najmä za výkony, ktoré poisťovňa neprepláca vôbec alebo len čiastočne. Odborník tak od vás môže požadovať spoluúčasť vo forme doplatku alebo jeho plnú úhradu.
"Poistenec hradí aj niektoré zdravotné výkony, ktoré mu boli poskytnutú na jeho vlastnú žiadosť. Poistenec tiež hradí rôzne výkony, ktoré nemajú charakter zdravotných výkonov a teda nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, napríklad rôzne administratívne výkony, potvrdenia," vysvetľuje Štefan Lipčák, lekár Košického samosprávneho kraja. "Samosprávny kraj výšku týchto úhrad nestanovuje. Určuje si ich každý poskytovateľ sám."
Informujte sa
Všetky ceny by mali byť uvedené v cenníku, ktorý má mať lekár k dispozícii v ambulancii. Tak si môže pacient overiť, či od neho zdravotník nežiada peniaze navyše. "Cenník by nemal obsahovať poplatky za vypísanie receptu, vystavenie potvrdenia o dočasnej pracovnej neschopnosti a preukazu o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti, ktoré hradí Sociálna poisťovňa." Poplatok za odber krvi je nutné zaplatiť, ak je odber vykonaný na vlastnú žiadosť pacienta.
To, aké ceny lekár stanoví, záleží len na ňom. Vyšší územný celok podľa Lipčáka do toho nezasahuje. Nie je takisto informovaný o tom, či sa úhrady za výkony menia. "Neexistuje predpis, ktorý by presne určoval ceny u poskytovateľov." Nariadením vlády je vydaný zoznam chorôb, pri ktorých sa zdravotné výkony čiastočne uhrádzajú alebo neuhrádzajú z verejného zdravotného poistenia. Samosprávny kraj môže kontrolovať, či poskytovateľ umiestnil cenník na viditeľné miesto. Ak si túto povinnosť zdravotník neplní, môže za to dostať pokutu 663 eur.
Dôležitý je bloček
Lipčák hovorí, že lekári zvyčajne cenník dodržiavajú, pretože si ceny stanovujú sami. Inak by riskovali sťažnosť poistenca. Častejšie sa vyskytujú prípady, keď si zdravotníci účtujú poplatky za výkony, ktoré sú plne hradené zdravotnou poisťovňou.
"Najčastejšie sa tejto chyby dopúšťajú stomatológovia, ktorí ju odôvodňujú použitím nadštandardného materiálu pri takomto výkone. Tu treba podotknúť, že použitie nadštandardného materiálu nie je možné vynucovať a ponuka pre poistenca musí obsahovať aj štandardný materiál."
Pacient musí po zaplatení dostať potvrdenie. Doklad musí byť očíslovaný, opečiatkovaný a podpísaný a musí byť na ňom uvedená suma a účel platby. "Ak poistenec odíde bez príjmového pokladničného dokladu, pri sťažnosti týkajúcej sa účelu platby alebo jej výšky nevieme preukázať, za čo platil a či k úhrade vôbec došlo."
Ak si chce pacient overiť, či mal za starostlivosť zaplatiť, alebo či to nestálo príliš veľa, môže sa obrátiť na vyšší územný celok. Ten vie posúdiť, či daný výkon musel byť uhradený a tiež vie posúdiť výšku spoluúčasti zdravotnej poisťovne.
kag
Lekárka: Zdravotníctvo potrebuje peniaze nielen z poisťovní
Poplatky v zdravotníctve sú legálne a tvoria významné zdroje v slovenskom zdravotníctve, hovorí zástupkyňa Slovenskej komory lekárov v Košiciach.
Prezidentka košickej regionálnej lekárskej komory Dagmar Takácsová upozorňuje, že niektoré poplatky majú svoj strop. "Napríklad maximálnu výšku poplatku za prednostné ošetrenie stanovuje vyšší územný celok. Iné poplatky sú súčasťou cenníka, ktorého ceny vychádzajú z nákladov. Poplatky sú zavádzané preto, lebo každý výkon predstavuje isté náklady a tie musí niekto uhradiť, či už zdravotná poisťovňa, alebo pacient."
Nevyhnutné?
Cenníky
Ambulancia praktického lekára v Košiciach
Výpis zo zdravotnej dokumentácie na žiadosť pacienta 5,55 eura
Vypracovanie lekárskeho posudku na žiadosť pacienta 11,62 eura
Prednostné ošetrenie 6,64 eura
Zdravotný výkon vykonaný po ordinačných hodinách 8 eurOdber krvi na žiadosť pacienta 2 eurá
Aplikácia očkovacích látok nekapitovaným pacientom 6 eur
Ambulancia praktického lekára v Spišskej novej Vsi
Výpis zo zdravotnej dokumentácie na žiadosť pacienta 5 eur
Vypracovanie lekárskeho posudku na žiadosť pacienta 5 - 25 eur
Prednostné ošetrenie 6,63 eura
Zdravotný výkon vykonaný po ordinačných hodinách 8 eur
Odber krvi na žiadosť pacienta (jedna skúmavka) 1 euro
Aplikácia očkovacích látok nekapitovaným pacientom 2 eurá
kg, dep
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.