Korzár logo Korzár

Po zmene v župnom zriadení nastal boj medzi mestami

V povojnových dvadsiatych rokoch 20. storočia bola v ČSR potravinová kríza. V marci roku 1921 sa začala na východnom Slovensku revízia mestských potravinových zásob, ktoré boli určené pre obyvateľstvo na prídel.

Súčasné moderné mesto Michalovce. V roku 1923 po strate centra župy získalo gymnázium.Súčasné moderné mesto Michalovce. V roku 1923 po strate centra župy získalo gymnázium. (Zdroj: archív)

Marec bol aj mesiacom záväzného rozhodnutia poľnohospodárov, aké plodiny a na akej výmere budú pestovať, ako aj prognóz ich odbytu na domácom aj zahraničnom trhu. Košičania sa pripravovali na veľkolepú udalosť v júli - na sokolský zlet a Michalovčania bojovali s Humenným o zriadenie stredných odborných škôl a gymnázia.

V roku 1923 vznikla v rámci zmeny v župnom zriadení na Slovensku Košická veľžupa. Košice mali šesťmiliónový deficit v mestskom hospodárstve, ktorý sa rozhodli vykryť zvýšením daní a finančné úrady mali deficit v odbornosti a jazykovej znalosti úradníkov, a tým v daňovej agende.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mimoriadny prídel múky a cukru

Hospodárske rady všetkých východoslovenských miest podrobili začiatkom marca revízii mestské zásoby potravín, ktoré boli v tom období na prídel. Košičania si ich vyberali každé 2 týždne na lístky pre najdôležitejšie základné potraviny, ktoré si vyzdvihli na mestskom úrade pre každého člena domácnosti. Blížili sa veľkonočné sviatky, ktoré vtedy pripadli na 3. a 4. apríla. Mestské hospodárske rady hľadali najvýhodnejšie možnosti doplnenia zásob, najmä múky a cukru.

Mestská hospodárska rada v Košiciach sa rozhodla po dohode so Zemským obilným úradom v Bratislave zvýšiť pred sviatkami pre každého nezaopatreného občana prídel na osem kilogramov viacerých druhov múky a poldruha kilogramu cukru. Takýto mimoriadny prídel dostali Košičania predtým pred Vianocami v roku 1920. Bez "múkového lístka" vo voľnom predaji si iba zriedkavo mohli kúpiť múku za zvýšenú cenu 12,20 Kč v niektorom obchode, čo záviselo od mimoriadneho dovozu z Ameriky. Do Košíc prišlo pred veľkonočnými sviatkami päť vagónov múky z obilia, importovaného z USA, ktoré dalo mesto zomlieť v mlyne v Čani. Tam si múku kupovali počas prvej svetovej vojny a sami si piekli chlieb.

SkryťVypnúť reklamu

Kšeftári pred úžerovým súdom

Kým trvala potravinová kríza, na všetky pekárske výrobky bola určená hranica maximálnej ceny. Predražovanie sa sankcionovalo tisíckorunovou pokutou a za predražovanie strukovín a maku sa museli obchodníci zodpovedať pred vtedajším úžerovým súdom. Za predražovanie potravín a kšeftovanie s nimi vo veľkom bola odsúdená košická obchodníčka Anna Wysová, ako jediná žena medzi odsúdenými obchodníkmi z Michaloviec, Humenného a Medzilaboriec, ktorí mali viacerých priekupníkov v Košiciach.

Po tom, ako štát začal prideľovať lieh na výrobu akvizičného rumu (rumu určeného na zásobovanie), sa začalo kšeftovať aj s liehom pašovaným z Poľska, ktorý obchodníci predávali pod pultom, čím riskovali vysoké pokuty, zhabanie liehu, stratu licencie a väzenie. Prídel liehu bol prvým prielomom do štátneho hospodárenia s alkoholom a do čapovania liehovín na Slovensku. Ministerstvo pridelilo v marci prvých 250 hektolitrov liehu Šarišskej župe, rovnaké množstvo Abovsko-Turnianskej a ešte po 300 hektolitroch fabrikám v týchto župách na výrobu pálenky a liehovín, ktoré mohli potom predávať v minimálnom množstve 25 litrov.

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodoval aj valutový kurz

Na to, čo budú pestovatelia siať, sadiť a predávať, mal vplyv aj valutový kurz. V tom im radila pobočka expozitúry Ministerstva poľnohospodárstva ČSR v Bratislave pre východné Slovensko podľa prognóz jednotlivých zväzov výrobcov na odbyt jednotlivých plodín na domácom aj zahraničnom trhu. Preto sa v marci museli poľnohospodári rozhodnúť, čo a na akej výmere budú pestovať. Tí, ktorí v roku 1920 pestovali kapustu a výhodne ju predali, by v roku 1921 neuspeli. Podľa prieskumu a odporúčania Zväzu výrobcov kvasenej kapusty expozitúra upozornila pestovateľov na znížený výkup kapusty o tretinu, pretože kvasenú ju nebudú vyvážať do Rakúska a Poľska pre nevýhodný valutový kurz. Mali by zasadiť oproti vlaňajšku viac skorých zemiakov a zasiať dvojnásobné množstvo jačmeňa.

Nové župné zriadenie

V roku 1923 sa na Slovensku zreformovalo župné zriadenie. Na východnom Slovensku sa z predchádzajúcich troch žúp - Abovsko-Turnianskej, Zemplínskej a Šarišskej vytvorila Košická veľžupa so sídlom v Košiciach. Bývalý župan Abovsko-Turnianskej župy a jeden z tvorcov koncepcie verejnej správy na Slovensku Dr. Ján Ruman sa stal veľžupanom. V roku 1925 náhle zomrel a jeho nástupcom sa stal Dr. Juraj Slávik. Boli zriadené nové notariáty a vymenovaní mestskí notári, v Košiciach Dr. Jozef Gmitter, predtým od roku 1918 bardejovský mešťanosta a dvaja župní referenti vymenovaní ministrom - František Adamec a Mikuláš Huba.

Neporiadok v hospodárení Košíc

Občania aj živnostníci boli nespokojní s hospodárením mesta, ktoré malo v návrhu rozpočtu šesťmiliónový deficit. Žiadali zmenu daňového systému, zníženie počtu daní, ktorých mali napr. roľníci až 15, proti čomu demonštrovali z vidieka v Giraltovciach. Občania aj Obchodná a priemyselná komora sa sťažovali na daňových úradníkov, ktorých neodbornosť a neovládanie slovenčiny spôsobovali až niekoľkotisícové rozdiely vo vyrubení daní oproti skutočnosti. Bol jún 1923 a mesto ešte nemalo schválený rozpočet na ten istý rok. Napokon ho zastupiteľstvo schválilo s tým, že deficit sa vykryje zvýšením obecných prirážok občanom mesta, čo bolo pre nich a najmä pre živoriacich živnostníkov veľkou záťažou. Ešteže nemali Košice pred sebou žiadne náročné podujatie, akým bol v roku 1921 Všesokolský zlet, keď do Košíc prišlo niekoľko tisíc cvičencov - Sokolov z troch kontinentov.

Boj medzi mestami

Po reforme župného zriadenia Michalovce prišli o postavenie sídla bývalej Zemplínskej župy a nemali žiadne sľubné vyhliadky na zveľadenie. Ako náhradu žiadali za stratu postavenia zriadenie gymnázia, roľnícku školu a nemocenskú pokladňu - tá bola v Humennom. Tie isté školy žiadali aj Humenné a Trebišov. Vyjednávaním sa dohodlo, že Michalovce budú mať gymnázium, Humenné meštiansku a vyššiu obchodnú školu, Trebišov hospodársku školu, nemocenská pokladňa zostane v Humennom, v ktorého blízkosti sú aj najväčšie podniky a zakladala sa tam aj Guttmanovská píla s nábytkovou továrňou so 100 zamestnancami. O sídlo okresného mesta súperili Trebišov a Sečovce. Vláda chcela vytvoriť nový okres v Trebišove zo sečovského a novomestského, proti čomu protestovali Sečovce argumentmi, že sú na bočnej vranovskej trati, majú staré práva, slúžnovskú budovu, súd, aj viac advokátov a Trebišov má iba cestu. Vyhral Trebišov.


Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 401
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 079
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 053
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 796
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 092
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 604
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 522
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 627
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 014
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 686
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 624
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 721
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 822
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 627
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 014
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 686
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 624
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 721
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 822
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu