Utorok, 24. október, 2017 | Meniny má Kvetoslava

I. liga: Východniari vyšibali šesť bodov

V 26. kole I. futbalovej ligy sa darilo dvojici východniarov, keď v domácom prostredí si Moldava poradila s treťou Rimavskou Sobotou a vyhrala rozdielom triedy.

Tri body si z ihriska súpera priviezli aj Michalovce, keď vyhrali v Šali. Futbalisti AS Trenčín postúpili do najvyššej slovenskej súťaže Corgoň ligy. Rozhodlo o tom ich víťazstvo 2:1 nad Púchovom.

Šaľa - Michalovce 0:1 (0:0)

ŠAĽA. V 6. min. hlavička kapitána Lancza po rohu len tesne minula cieľ. Po štvrťhodine vystrelil Zajac vedľa. Domáci utrpeli citeľnú stratu v 24. min. - po zrážke odstúpil z hry Mihálik. Hostia to s tvrdosťou preháňali a za fauly videli do 35. min. tri žlté karty. Do polčasu ešte zaujala tvrdá strela Toporčáka a Tomiša i nájazd Hotteka, ktorý dal vedľa. Po obrátke nevyužili domáci kombináciu Laláka s Toporčákom, neskôr Knobloch preveril Gálu a Waseem zakončil dravý prienik prudko nad. V 58. min. zažmúril oči pri faule už žltého Jakubča na Tomiša rozhodca, nie však tréner Petržela, ktorý ho stiahol z hry a nahradil iba 17-ročným Kovaľom. Bolo to šťastné striedanie. Mladík bol v 60. min. pri kombinačnej akcii hostí, z ktorej dal český legionár Knobloch z malého vápna víťazný gól. Domácich pribrzdil v 68. min. Zajac, ktorý fauloval v prerušenej hre protihráča a šiel pod sprchy. Nádej priniesol Takács, hlavičku mu zrazil Trninič na roh a v 82. min. jeho delovka minula ľavú žrď o milimetre...

Gól: 60. Knobloch. ŽK: Marcin, Jakubčo, Zonzon. ČK: 68. Zajac. Rozhodca: Perašin. Divákov: 365. ŠAĽA: Gála - Jakubička, R. Mihálik (24. Konopásek), Čirik, M. Jurkemik - Lalák, O. Lancz, Toporčák (62. Devečka), Tomiš - P. Zajac (72. Cs. Takács), T. Obert. ZEMPLÍN: Brudňak - Janek, Trninič, J. Marcin, Vanák - Jakubčo (58. Kovaľ), Hořava, Hottek, Waseem - Zonzon (46. Knobloch), Gamkrelidze (90. O. Špilár).

(tm)

Moldava - R. Sobota 3:0 (0:0)

MOLDAVA. V polčasovej prestávke by z domácich priaznivcov nik nedal ruku do ohňa, že sa toto stretnutie skončí takým jednoznačným víťazstvom ich tímu. Prvá časť zápasu sa niesla v chladnom tempe, bez výrazných príležitostí k ohrozeniu súperovej brány. Platilo to obojstranne. Iba Pribula v mužstve hostí mal snahu s tým niečo urobiť a vyslal na Nováka dva pozdravy. A najmä ten druhý ho prinútil k poriadnej bravúre. A to bolo takmer všetko, čo by stálo za zmienku i keď v samom závere 1. polčasu predsa len Bodva niečo naznačila. Gavlák ani Labun však úspešní neboli. Po návrate zo šatní sa však hralo iné predstavenie. A treba dodať, že najmä zásluhou zverencov Karola Kisela. Už Labunovu hlavičku v 52. min. Prošovský iba s námahou odvrátil na roh. V 55. min. sa už v pokutovom území presadil najlepší domáci strelec Gavlák. Z následnej kontry mal prácu Lauko, ktorý hasil pred Pekárom, aby o chvíľu na to tento domáci stopér zakončoval hlavou iba tesne vedľa Prošovského žrdí. Futbal hore-dole pokračoval a v 60. min. zázračne zachraňoval Novák po gólovej hlavičke Pekára. A všetko vyvrcholilo nádhernou trefou Pacandu z otočky v 62. min. Otvorená hra oboch tímov divákov viditeľne bavila a dostalo sa im zaslúženej radosti z ďalšej parádnej hlavičky Tskaroziyu po perfektne zahratej štandartke Pacandom. Hra mala i naďalej grády, no skóre sa už nemenilo.

Góly: 55. Gavlák, 62. Pacanda, 75. Tskaroziya, ŽK: Labun, M. Kováč - Sedlák, Práznovský, Vargic. Rozhodca: Ľ. Samotný. Divákov: 1 683. Moldava: Novák - Poleť, M. Kováč, Lauko, Majný - Timkovič, Kokanovič (81. Hanták), Tskaroziya, Labun (90. Bernardo) - Pacanda, Gavlák (84. Palencsár). R. Sobota: Prošovský - Migala, Zvara, Práznovský, Morháč - Siheľský, Pisár (73. Juhász), Sedlák, Rubint (62. Obročník), Pribula (30. Vargic) - Pekár.

Úvodný gól odpoveďou krikľúňom z tribúny

Sviatočný podvečer pod reflektormi moldavského futbalového svätostánku mal v prvom polčase pochmúrnu atmosféru.

MOLDAVA. Nie div, diváci sa nemali čoho chytiť a vyčkávali rovnako, ako hráči na zelenom trávniku.

"Poznám veľmi dobre hráčov Rimavskej Soboty. Majú výborné mužstvo vyšperkované skúsenými borcami a tak sa nemožno príliš čudovať, že sa naše víťazstvo rodilo naozaj až príliš ťažko. Stáli sme pred náročnou úlohou, získať tri body a nechať zabudnúť na výprask spred týždňa. Aj z toho pramenila počiatočná opatrnosť, najmä s cieľom neurobiť nejakú osudovú chybu, ktorú by súper potrestal," začal s hodnotením víťazného duelu s klubom, kde domáci kouč Karol Kisel naposledy pôsobil a pokračoval: "O to viac ma potešil druhý polčas. Citeľne sme zlepšili pohyb a nakoniec súpera zlomili," bolo cítiť oprávnenú hrdosť kormidelníka Moldavy.

Dva rozdielne polčasy

Aj tréner mužstva z Gemera Branislav Mráz pripustil, že tento duel mal dva úplne odlišné polčasy. "Samozrejme, že spočiatku išlo skôr o vzájomné oťukávanie sa. My sme mali za sebou určitú úspešnú šnúru a tak sa domáci nemohli cítiť víťazmi vopred. Žiaľ pre nás, nositeľ našej ofenzívy Martin Pribula sa až príliš skoro zranil a musel z ihriska. To malo negatívny dopad na našu útočnú hru," hľadal vysvetlenie na diametrálne iný prejav po návrate zo šatní B. Mráz. "Navyše, po úvodnom góle sme neboli ďaleko k vyrovnaniu. Domáci brankár nám však radosť nedoprial, súper pridal ďalší a potom sme to už poriadne otvorili," vyskladal mozaiku možno nespravodlivo vysokej prehry pri Bodve mladý tréner Rimavskej Soboty.

Výbornej atmosfére na štadióne teda dopomohol až úvodný úspech Tomáša Gavláka v 55. minúte. Práve toho hráča, ktorého mnohí na tribúnach chceli striedať ešte dávno predtým, než im doprial pozitívne emócie do zostávajúcich sviatočných dní. A dávali to patrične najavo, ba zachádzali až do urážok. Prečo? Prečo nedokážu naši fanúšikovia uznať i silu a snahu súpera po dobrom výsledku a nepomôžu svojim miláčikom vo chvíľach, keď sa nedarí. A hneď odsudzujú, striedajú a strieľajú...po tom, kto im príde do rany. Nie div, že Karol Kisel po vedúcom zásahu najlepšieho strelca svojho tímu neudržal dekórum a smerom k hlavnej tribúne si potreboval niečo vysvetliť. Čo? "Diváci nemohli tušiť prečo sedí Limam Seydi na lavičke a pýtali si ho na hraciu plochu. Samotný hráč však na nej zostal na vlastnú žiadosť, hoci tam bol s horúčkou. No pripravený v prípade potreby pomôcť. Avšak my sme nemohli ísť s bubnom na zajace a ukázať súperovi toto naše oslabenie. A Tomášov gól bol odpoveďou tým, čo mu nedokázali tolerovať určitý herný výpadok po dlhom zranení a teda výkon, ktorý možno nebol ideálny. No potvrdil, ako je potrebný v tomto súkolí," vysvetlil svoj postoj K. Kisel.

ron

Petržalka - Lučenec 4:0 (1:0). Góly: 33. Schranz, 63. Augustín, 80. Schustrík, 86. Martin Luhový, ŽK: 41. J. Leško, 56. D. Sninský, 75. M. Michalík
(všetci Lučenec), rozhodovali: Eperješi - Tomčík, Súkeníková, 830 divákov.

Trenčín - Púchov 2:1 (1:0). Góly: 12. a 82. Depetris - 52. Bogiň, ŽK: 85. Godál - 90. L. Majtán, rozhodovali: Fajčík - Mókoš, Martiš, 1 456 divákov.

Senec - Dolný Kubín 1:3 (0:1). Góly: 73. Belkovics - 30. Podolský, 86. L. Bakoš, 90.+ R. Chomístek, ŽK: 84. Zlatohlavý (Dolný Kubín), rozhodovali: P. Hrčka - Lieskovský, M. Sluk, 421 divákov.

Liptovský Mikuláš - Ružomberok "B" 3:1 (2:1). Góly: 5. A. Urban, 9. a 56. M. Bezák - 30. L. Lupták, ŽK: 55. Lišivka - 36. Kostelný, rozhodovali: Korista - Jenčura, Ádám, 450 divákov.

Program 27. kola a tabuľka

29.4. o 16. 00 hod.: Ružomberok "B" - Šaľa, 30.4. o 16. 00 hod.: Púchov - Moldava, Lučenec - Trenčín, D. Kubín - Petržalka, Michalovce - Senec, R. Sobota - L. Mikuláš.

1. Trenčín 26 21 4 1 69:19 67
2. Petržalka 1898 26 11 9 6 44:26 42
3. R. Sobota 26 12 5 9 43:33 41
4. Michalovce 26 12 5 9 40:34 41
5. Moldava 26 11 6 9 44:35 39
6. Senec 26 10 7 9 34:36 37
7. L. Mikuláš 26 11 3 12 33:38 36