Pondelok, 24. apríl, 2017 |Meniny má Juraj

Prešovčania doma dôležité body nepustili

Po piatkovej predohrávke Corgoň ligy Senica - Košice (1:1) zvíťazil v sobotu Prešov doma nad Dubnicou. Kontroverziou kola bol víťazný gól Slovana rukou v predposlednej minúte zápasu v Nitre.

Prešov - Dubnica 2:1 (1:0)

Góly: 12. Mariano Bernardo, 68. Čep - 79. E. Ľupták, ŽK: 58. Krajník - 19. Beňo, 41. M. Ižvolt, rozhodovali: Horváth - Kubačka, Rendko, 2142 divákov. Prešov: B. Peškovič - P. Petráš, Farbák, Čep, Josl (25. Heidenreich) - Krajník - M. Vyskočil, Macko (72. Belák), Vršajevič - Ľ. Meszároš, Mariano Bernardo (60. Žůrek). Dubnica: P. Kováč - M. Ižvolt, Nosek, Trousil, Beňo (74. E. Ľupták) - Šulek - J. Vavrík, Bruško, J. Zápotoka (69. Grabež) - Polách (69. Augustíni) - M. Kuzma.

PREŠOV. Domáci začali územnou prevahou a v 12. min. sa tešili z gólu, keď z pravej strany centroval zo šestnástky Vyskočil a našiel Bernarda, ktorý si loptu spracoval na hrudi a z voleja exportne prekonal brankára Kováča - 1:0. Tatran mal naďalej viac z hry, ale chýbala mu finálna prihrávka. Na druhej strane to skúšali z diaľky Kuzma aj Vavrík, no bezvýsledne. Desať minút pred koncom prvého polčasu mal na kopačke ďalší gól Bernardo, ale z dobrej streleckej príležitosti prekopol. V 43. min. Mackov priamy kop len lizol pravú žrď bránky hostí. O minútu nato mal domáci brankár ťažkosti s Bruškovou strelou, ale obrana Prešova odvrátila loptu do bezpečia. Druhé dejstvo bolo v réžii Dubnice. V 46. min. Peškovič neudržal Bruškovu strelu a defenzívy východniarov musela odvracať loptu do bezpečia, v 49. min. zachraňoval v päťke pred Vavríkom Bernardo. Totálnu hrúbku vyprodukoval v 64. min. Čep a hosťujúci Kuzma zoči-voči Peškovičovi trafil len pravú žrď. Dubnica zovrela Prešov na jeho polovici a z tribún sa ozýval piskot. "Nedáš - dostaneš" sa znova potvrdilo v 68. min.: po rohovom kope trafil hlavou do siete Čep a bolo 2:0 pre zeleno-bielych. Dubnica sa vrátila do zápasu v 79. min., keď po hrubej chybe domácej strany znížil Ľupták. V 84. min. neistý Peškovič podbehol center a Šulekova hlavička len tesne minula šibenicu.

(sita)

Futbalisti Prešova ukázali dva rozdielne polčasy

PREŠOV. Po sérii štyroch prehier v pomere gólov 0:1 na začiatku sezóny získali futbalisti 1. FC Tatran Prešov svoj prvý bod až v piatom kole v domácom súboji s MFK Dubnica (1:1). A hoci sa Corgoň liga vtedy iba pomaly rozbiehala, zeleno-bieli boli podľa postavenia v tabuľke aj potom veľmi vážnym kandidátom na vypadnutie. Po sobotňajšom víťazstve 2:1, zhodou okolností nad tým istým súperom, sa zasa v zákulisí s úľavou hovorilo o tom, že tento výsledok bol rozhodujúcim krokom k záchrane.

Chyby skúsených hráčov

„Ak tento zápas zvládneme, určite sa nám po ňom bude dýchať oveľa lepšie a nebudeme pod takým stresom," vyslovil sa ešte pred začiatkom duelu s posledným celkom tabuľky prešovský tréner Ladislav Petko. Jeho slová platili po záverečnom hvizde rozhodcu Horvátha dvojnásobne. Potešili ho dva pekné góly, samozrejme plný bodový zisk, no menej už hra a to najmä v druhom polčase. „Hlavne skúsení hráči ma nepríjemne prekvapili, ako nezvládli hru pod tlakom súpera a dopúšťali sa chýb," povedal kormidelník Šarišanov. Na mysli mal určite aj Davida Čepa, po ktorého hrubej chybe trafil hosťujúci Kuzma za stavu 1:0 do pravej žrde. Na otázku, čo sa mu na to chystá povedať, odpovedal L. Petko iba veľmi stručne: „To si radšej nechám pre seba."

Stáli pri ňom všetci svätí

Samotný „hriešnik" zo 63. min. mal na ruke kapitánsku pásku, keďže Ján Papaj presedel zápas na lavičke náhradníkov. „Priznávam, tá moja loď plávala dnes všelijako, no nakoniec chválabohu došla víťazne do prístavu," povedal po stretnutí David Čep. A pokračoval: „Nechcem ani pomyslieť, čo by bolo, keby bol Kuzma namieril o čosi presnejšie. V tej chvíli mal obrovskú smolu a pri mne naopak stáli všetci svätí. Osud to tak chcel," povedal po situácii, kedy si dal ako posledný hráč zobrať loptu od dubnického útočníka a ten sa vzápätí rútil z pravej strany sám na Peškoviča. O 5 min. neskôr D. Čep svoju chybu napravil, keď po rohu Macka vsietil rozhodujúci gól. „Vedel som, že Vilo posiela lopty niekde do toho miesta, nuž som sa zbavil protihráča a vletel tam hlavou."

Útok na šieste miesto

S rodákom z Olomouca sme sa bavili aj o tom, ako po prvom polčase, kedy Prešov súpera k ničomu nepustil, mu odrazu po výmene strán prenechal aktivitu... „A ešte horšie na tom bolo, že sme si v obrane často vôbec nerozumeli. V obave o výsledok mnohí začali panikáriť. Ten zápas nás navyše stál dosť fyzických síl. Doslova sme ho oddreli. Keď hostia 11 minút pred koncom znížili na 2:1, bolo to s nami ešte horšie. Chápem fanúšikov, že sa z hľadiska ozval ich piskot, ja osobne som ho registroval, no myslím si, že sa to teraz po víťaznej bitke dá ospravedlniť. Veľmi sme potrebovali získať tri body, teraz ich máme. Zápas si cez týždeň rozanalyzujeme a môžeme sa chystať na Dunajskú Stredu. Po tom, čo sme potopili Dubnicu, sa môžeme pokúsiť o to isté aj na Žitnom ostrove. A pomýšľať pritom na šieste miesto v tabuľke," ukončil rozprávanie David Čep.

jlo

Nitra - Slovan 0:1 (0:0). Gól: 89. Dobrotka. Rozhodoval: Valášek, ŽK: Kolmokov, Šimončič, Harbuľák, Kaspřák - Guédé, Dosoudil, 2 780 divákov.

Trnava - Dunajská Streda 3:0 (2:0). Góly: 12. Procházka, 34. Kone, 81. Mikovič. Rozhodoval: Smolák, ŽK: J. Čarnota - Filo, Obert, 848 divákov.

Ružomberok - Žilina 0:0. Rozhodoval: Hracho, ŽK: P. Maslo (Ružomberok), 3 778 divákov.

B. Bystrica - Zlaté Moravce 1:1 (0:1). Góly: 83. Jakubko - 38. Candrák. Rozhodca Šuniar, ŽK: Adámik - Pavlenda, 1 540 divákov.

Program ďalšieho kola

Streda: Košice - Trnava (17.30). Piatok: Žilina - Senica. Sobota: Zlaté Moravce - Dubnica (17.30), B. Bystrica - Nitra, Slovan - Ružomberok, Dun. Streda - Prešov (19.30).

1. Senica 27 15 7 5 43:20 52
2. Slovan 27 14 8 5 49:20 50
3. Žilina 27 13 11 3 45:23 50
4. Trnava 27 11 9 7 34:21 42
5. B. Bystrica 27 10 8 9 31:25 38
6. Zl. Moravce 27 9 8 10 29:28 35
7. Prešov 27 9 5 13 23:34 32