Korzár logo Korzár
Streda, 22. február, 2017 |Meniny má Etela

Byty by už drahšie byť nemali

Ceny bytov sa za posledných desať rokov vyšplhali k astromonickým výškam. Za neupravený panelákový byt v pôvodnom stave pýtajú dnes sumu minimálne päťkrát vyššiu ako v roku 2001.

Ilustračné foto.(Zdroj: Erika Karasová)

V mestách východného Slovenska sme sa pýtali na súčasné ceny bytov a zistili od odborníkov na reality, či sa s predajom alebo kúpou ponáhľať alebo radšej vyčkať .

Poprad cenami preskočil Prešov

Ceny bytov v Poprade sa dostali na úroveň krajského mesta Prešov. Trojizbové byty v pôvodnom stave s balkónom na popradských sídliskách vyjdú od 50- do 60-tisíc eur.

POPRAD. Najvyhľadávanejšie bývanie je v centre. Podľa makléra Emila Tomajku je najväčší záujem o byty v centre mesta, nasleduje sídlisko Západ, sídlisko Starý juh, Nový juh a až potom bývanie v mestskej časti Matejovce.

Podľa realitného makléra Jána Rybku je najvychytenejšou lokalitou v Poprade sídlisko Západ, kde je viac dvojizbových bytov. Prerobený dvojizbový byt vyjde okolo 50-tisíc €, neprerobený 42- až 43-tisíc eur. Trojizbový pôvodný byt vyjde na Západe zhruba na 52-tisíc eur a prerobený približne na 63-tisíc eur. Žiadanou lokalitou je aj sídlisko Starý juh, kde vyjde pôvodný 3-izbový byt na 52-tisíc eur, prerobený sa pohybuje v rozmedzí od 67- do 68-tisíc eur.

Rubicon je dvakrát drahší

V centre mesta je najviac dvojizbových bytov. Dvojizbový neprerobený byt predávajú realitky za okolo
40-tisíc eur, prerobené dvojky idú medzi 55- až 60-tisíc eur. V mestskej časti Poprad-Veľká v novostavbe Rubicon idú podľa Rybku trojizbové byty za cenu okolo 100 000 eur. V Rubicone býva aj primátor Anton Danko.

Trh sa v Poprade nehýbe

Trh s realitami sa podľa Tomajku nehýbe. "Ľudia nemajú prácu, nemôžu brať úver. Úver nedajú ani človeku, ktorý je zamestnaný na dobu určitú. Ceny podľa mňa pôjdu málinko dole," predpokladá Tomajka.

mel
Mladých rodín je viac ako bytov

STARÁ ĽUBOVŇA. Bytový fond v Starej Ľubovni je podľa referenta bytovej politiky na mestskom úrade Jána Tomusa nepostačujúci. "Bytov je vždy málo a mladých rodín je veľa," dodal Tomus. Momentálne majú 146 mestských nájomných bytov plne obsadených. Tento rok plánujú postaviť jednu bytovku na sídlisku Východ. "Záujem je o byty jednoizbové, dvojizbové či trojizbové," spresnil Tomus.

Najprv centrum, tak sídliská

Rastislav Troščák z realitnej kancelárie v Starej Ľubovni tvrdí, že najväčší záujem je o byty v centre mesta. Potom nasleduje sídlisko Západ a sídlisko Východ. Trojizbové pôvodné byty sa pohybujú v rozmedzí od 38- do 40-tisíc eur. Prerobené vyjdú na približne 45-tisíc eur. Cenové rozdiely sú v závislosti od lokality v Starej Ľubovni minimálne.

Podľa Troščáka sa ceny najbližší rok zvyšovať nebudú. „Je vyššia ponuka ako dopyt. Keďže v našom meste je pracovných miest málo, trh s realitami sa nehýbe," ozrejmil Troščák.

mel
Vychytené lokality sú o tretinu drahšie

V Michalovciach je najväčší záujem o dvoj- a trojizbové byty s rozlohou od 50 do 70 m2.

MICHALOVCE. V cenách sú veľké rozdiely. Najvyhľadávanejšou lokalitou je západná časť Michaloviec. "Obľúbená je ulica Okružná, Švermova, Štefánikova a Rázusova," upresnil riaditeľ pobočky realitnej spoločnosti Štefan Kráľ. Rozdiely sú podľa neho až také veľké, že kúpou rovnakého bytu v menej žiadanej lokalite môže kupujúci ušetriť aj 30 percent.

"Ľudia vyhľadávajú byty s balkónom a majú menší záujem o byty na najnižšom a najvyššom poschodí." Ceny sa odvíjajú aj od toho, či sú v ňom nejaké úpravy. "Každý záujemca by radšej kúpil byt s nejakou rekonštrukciou. Ak je prerobený a za dobrú cenu, tak je po ňom väčší dopyt."

Ak vychádzame z priemernej ceny 3-izbového bytu s rozlohou 70 m2, tak sa cena bytu pohybuje v Michalovciach na úrovni 500 až 715 eur za m2.

Vývoj na trhu nehnuteľností sa ťažko odhaduje. Ceny bytov postupom rokov rástli a oproti roku 2001 možno badať veľký rozdiel. "V roku 2001 stál trojizbový byt okolo 450-tisíc Sk, dnes je to zhruba 40-tisíc eur," uviedol Valér Mihaľo z michalovskej realitnej kancelárie.

Štefan Kráľ si myslí, že veľký nárast cien v budúcnosti nemôžeme očakávať. Predpokladá maximálne
10-percentné zdraženie.

ope
Na úrade majú tisíce žiadostí

HUMENNÉ. Ceny bytov v Humennom sú veľmi podobné Michalovciam. "Na Sídlisku pod Sokolejom sa pohybujú v nižších cenových reláciách. Nie je po nich taký dopyt ako v iných častiach mesta. Táto lokalita nie je vyhľadávaná. Naproti tomu Ulica Nad Laborcom, Mierová a Třebičská sú obľúbené a ceny sú podobné ako v Michalovciach v lepších lokalitách," povedal Štefan Kráľ, riaditeľ pobočky realitnej spoločnosti. Jednoizbový byt kúpite za cenu od 20-tisíc eur, dvojizbový od 27-tisíc eur a trojizbové núkajú od 35-tisíc eur. V žiadaných lokalitách stoja trojizbové byty o 5-tisíc eur viac.

Mestský úrad eviduje 1 251 žiadostí o pridelenie obecného bytu. Hovorkyňa Slavěna Vorobelová potvrdila, že počet žiadateľov prevyšuje ich možnosti. Mesto momentálne žiadne byty nestavia. "Avšak medzi plánované investičné akcie mesta Humenné v roku 2011 patrí aj výstavba 50 bytov bežného štandardu na Sídlisku pod Sokolejom," uviedla Vorobelová.

ope
Na Spiši predpovedajú pokles cien

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V metropole Spiša momentálne ponuka bytov vysoko prevyšuje dopyt. Kvôli mizivému počtu pracovných miest veľa mladých manželských párov predáva svoje byty a sťahuje sa natrvalo kvôli práci do priemyselných centier, ako napríklad Bratislava, Trnava či Žilina. Spišiaci odchádzajú aj do Čiech. Je preto pravdepodobné, že ak sa rapídne nezlepší situácia na trhu práce, ceny bytov budú len klesať. Pre Korzár to uviedol realitný maklér Emil Bajtoš.

Pribudli len sociálne byty

V Spišskej Novej Vsi za posledné roky mesto nedalo postaviť žiadne nájomné byty pre tzv. strednú vrstvu. Pribudli tu len byty nižšieho štandardu pre sociálne slabých ľudí. V meste sú momentálne v ponuke na predaj nové byty, ktoré postavila súkromná spoločnosť. Meter štvorcový stojí 1 150 eur.

V Spišskej Novej Vsi sú najlacnejšie byty na sídlisku Západ, štandardný trojizbový byt tu dnes stojí približne 42-tisíc eur. Čím bližšie do centra, tým je aj v tomto meste drahší byt. Na sídlisku Východ, ktoré sa nachádza v blízkosti centrálnej zóny, predávajú dnes byty približne po 45-tisíc eur. Priemerná cena metra štvorcového v Spišskej Novej Vsi je 621 eur. Pred 10 rokmi si mohol záujemca v Spišskej Novej Vsi kúpiť byť za 300-tisíc korún (10-tisíc eur).

kar
Budujú nové bytovky

LEVOČA. V Levoči dalo mesto postaviť v roku 2009 spolu štyridsať nájomných bytov. Ide o dva bytové domy, a to na sídlisku Západ a Rozvoj. Záujem bol pomerne vysoký, už koncom roka 2008 evidovali spolu 150 žiadostí. Aktuálne mesto spravuje spolu 180 nájomných bytov a v týchto dňoch evidujú 110 žiadostí o nájom bytu. Ide o žiadateľov, ktorí spĺňajú podmienky zo zákona. Momentálne v tomto meste začala stavať byty na predaj súkromná spoločnosť. V priebehu desiatich rokov by tu malo stáť deväť nových bytoviek. Prvú chcú kolaudovať už koncom tohto roka. Cena za meter štvorcový bude 750 eur.

kar
Rožňava stavia nájomné byty

Ceny bytov v Rožňave momentálne stagnujú. Ich cena sa nepatrne zvýšila vlani. Odborníčka na reality Mária Gyöngyösová predpokladá, že ak sa budú v blízkej budúcnosti pohybovať smerom nahor, tak len v závislosti od inflácie, možno o 10 percent.

ROŽŇAVA. Najlacnejší klasický trojizbový byt sa dá kúpiť približne za 20-tisíc eur, zrekonštruovaný za približne 40-tisíc. "Najmenší záujem je o byty bez balkóna, na prízemí, na najvyššom podlaží a takisto v oblastiach s koncentráciou neprispôsobivých občanov. Najlukratívnejšie časti Rožňavy sú nad autobusovou zastávkou a v širšom centre. Najmenej atraktívne sú v jednej časti na Vargovom poli a v severnej časti mesta." V Rožňave je najmenej jedno- a dvojizbových bytov, preto je zdanlivo po nich najvyšší dopyt.

Byty má v správe aj samospráva. Ako informovala Ľudmila Černická z Mestského úradu v Rožňave, najväčší záujem je o nové nájomné byty. Tých má mesto pri sídlisku Juh 120, vo výstavbe je ďalších 90 bytov a šesť v časti Nadabula. "O nájomné byty je väčší záujem, než je tých bytov reálne. Najviac o dvoj- a trojizbové byty." Samospráva spravuje ešte aj 72 malometrážnych bytov a 64 bytov s nižším štandardom.

ela
V Tornali potrebujú sociálne byty

TORNAĽA. V Tornali by najviac potrebovali sociálne byty. "Nemáme ich dosť. Plánujeme ich stavať na budúci rok," hovorí zástupca primátorky Tornale Ladislav Lax (SMK). "Problémy máme s neplatičmi, ich dlhy sa vyšplhali nad 100-tisíc eur. V správe máme 75 bytov vrátane tých sociálnych. Záujem o ne by aj bol, problémom je však slabá kúpyschopnosť. Naposledy sa u nás stavali pred dvomi rokmi."

V 8-tisícovej Tornali je biznis s realitami dosť ťažký. Niekedy je problémom vysoká a trhom neakceptovateľná cena, ktorú si stanoví majiteľ. "V Tornali nie je veľa bytov, nejaký rozdiel je medzi tými v centre mesta a na sídlisku na okraji mesta. Inde sú už len domy. Dopyt po bytoch by aj bol, no ťažko sa dohadúva cena," hovorí realitná maklérka Oľga Mikušová. Cena bytov závisí od miery rekonštrukcie. Veľa bytov je v pôvodnom stave. "Ceny bytov tu idú hore, ale už sme dosiahli asi strop. Do budúcnosti zrejme neporastú, pretože sem niekto ťažko príde za prácou. Iba keby sa vytvorili pracovné miesta," myslí si.

ela
Zistili sme

Koľko stojí trojizbový byt

Košice: od 55-tisíc €
Prešov: od 50-tisíc €
Poprad: od 50-tisíc €
Stará Ľubovňa: od 38-tisíc €
Spišská Nová Ves: od 42-tisíc €
Michalovce: od 35-tisíc €
Humenné: od 35-tisíc €
Rožňava: od 20-tisíc €

(byty v pôvodnom stave - pozn. red.)

r
Fakty

Ceny za meter štvorcový

Poprad: 846 €
Stará Ľubovňa: 570 €
Spišská Nová Ves: 621 €
Michalovce: 500 až 715 €
Rožňava: 500 €

(ide o priemerné ceny, zdroj: realitné kancelárie)

Neprehliadnite tiež

Posunú zavretie križovatky VSS na štvrtého marca?

Má to byť údajne výhodnejšie aj preto, že sa robiť začne so štartom jarných prázdnin.

Ministerstvo v kauze bardejovskej benzínky dalo za pravdu aktivistom

Primátor chce počkať na stanovisko odborníkov.

Začal sa tender na stavbu futbalového štadióna v Košiciach

Dodanie návrhu a stavebné práce by mali stáť 18,5 milióna eur bez DPH.

Tragédia v Plavči: Staršieho muža pripravil o život kamarát

Po hádke ho zadusil. Sám zavolal na políciu a priznal sa.

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Krajina, ktorá neexistuje, ale funguje. Vitajte v Náhornom Karabachu

Nad arménskou krajinou pri Náhornom Karabachu vedie supermoderná lanovka. A z nej vidíme aj kus histórie.

DOMOV

Kotlebov neúspešný kandidát si našiel cestu do parlamentu

Anton Čulen bude poslaneckým asistentom Natálie Grausovej.

KOMENTÁRE

Môže sa zo Slovenska stať slabý kus stáda pre Putina?

Slovensko neutečie pred nevyhnutnosťou viac investovať do armády.

AUTO

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 2. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 3. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 4. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 5. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 6. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 7. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 8. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 9. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 10. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 8 878
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 8 504
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 489
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 230
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 627
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 581
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 251
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 918
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 3 687
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 715

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop