Korzár logo Korzár

Priviazal sa k zvonu, aby s jeho hlasom odletel do Ríma

Zvonu sa pripisuje kultový význam najmä pre jeho zvuk. Vydáva svoj prenikavý hlas do širokého okolia a ak je umiestnený v kostolnej veži alebo vo zvonici, zvuk preniká cez okenné otvory. Zvuk je pre zvon taký charakteristický ako hlas pre človeka.

Košický zvon Urban. Ulial ho v roku 1557 delolejár František Illenfeld z pozostatkov zvonov zničených pri požiari Košíc r. 1556.Košický zvon Urban. Ulial ho v roku 1557 delolejár František Illenfeld z pozostatkov zvonov zničených pri požiari Košíc r. 1556. (Zdroj: veja)



Zvon odpradávna vo všetkých náboženských spoločnostiach symbolizoval spojenie medzi zemou a nebom. Kresťanstvo a islam považujú zvuk zvona za ozvenu všemocnosti Boha, za hlas Boží, ktorým sa prenáša duša človeka za hranice pozemského bytia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo pripisovali zvonom

V stredoveku mali zvony magickú úlohu ako prostriedok na posilňovanie dobrých a odháňanie zlých duchov. V kresťanstve ale aj v iných náboženstvách zvony mali ohlasovať začiatok bohoslužieb a iných náboženských obradov. Zvonmi sa sprevádzajú aj bohoslužby. Pripisovala sa im nadprirodzená moc a odháňanie búrok a iných živelných pohrôm. Nimi sa ohlasoval koniec vojny, požiar a mnohé iné udalosti a aj preto sa stali súčasťou ľudovej slovesnosti.

Oddávna bol zaužívaný zvyk, že kúpa zvona bola záležitosťou patróna obce, ktorým až do zrušenia poddanstva v Uhorsku bol obyčajne niektorý zeman alebo iný významný človek. K zmene tejto tradície došlo po skončení prvej svetovej vojny. Odvtedy sa kúpa zvona stala záležitosťou všetkých obyvateľov obce alebo mesta. Na ich nákup sa najčastejšie robili podomové zbierky. Týmto postojom sa zmenil aj vzťah ľudí k zvonom.

SkryťVypnúť reklamu

Zvonolejárske remeslo

V minulosti sa výrobou zvonov zaoberalo zvonolejárstvo. Prvé údaje o odlievaní zvonov na území Slovenska sú z 13. storočia, najmä z východného Slovenska. Najvýznamnejšími strediskami boli Košice a Sp. N. Ves. V Sp. N. Vsi patrila zvonolejárska dielňa Gaalovcov v rokoch 1357 - 1516 k najprofilovanejším a najznámejším na území Slovenska a dodnes sa z nej zachovali na Spiši aj inde umelecky veľmi vzácne zvony. V Košiciach bola najznámejšia zvonolejárska rodina Illenfeldovcov. Na výrobe zvonov v Košiciach v 16. - 17. storočí sa podieľala aj mestská a kráľovská lejáreň diel. V Prešove bolo od prvej tretiny 18. storočia ďalšie významné centrum, odkedy sa tam usadila rodina Lerchererovcov. Ďalšie strediská boli v Levoči, Trnave, Lučenci, Banskej Bystrici, Banskej Štiavnici, Bratislave. Od 17. storočia sú písomne doložení aj ojedinelí zvonolejári v Bardejove, Krompachoch, Dobšinej, Rožňave, Štítniku, Smolníku i v ďalších mestách.

Mnoho zvonov sa počas prvej svetovej vojny stalo vzácnou surovinou na zhotovovanie gulí do diel pre delostrelectvo alebo aj guliek do pušiek. Najviac sa takto zužitkovali zvony v stavovských povstaniach a počas prvej svetovej vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Vznikli povesti

Pre svoje poslanie a vzácnu surovinu sa zvony stali námetom na mnohé povesti a niektoré v skratke spomenieme. Najviac našli svoju živnú pôdu v oblastiach Slovenska s početnou nemeckou komunitou, a takou je najmä Spiš. Azda najznámejšia povesť je o zvone na Morskom oku pod pustým Žabokýlskym hradom, ktorá pochádza z roku 1904.

Zvykne sa hovoriť, že na Veľký piatok všetky zvony odletia do Ríma, a preto sa v kostoloch od Zeleného štvrtka až do Zmŕtvychvstania Ježiša pri náboženských obradoch namiesto zvoncov a zvonov používajú rapkáče. A práve k tomu sa viaže jedna povesť o „Najväčšom kežmarskom zvone". Podľa nej študent tohto mesta Michal Kupecký sa v roku 1671 rozhodol, že využije cestu zvonov na Zelený štvrtok a so zvonom odíde do Ríma. Priviazal sa na zvon a takto sa vraj dostal do Ríma, večného mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Povesť o kláštornom zvone

V Slovenskom raji na Kláštorisku si ľudia po vpáde Tatárov do Uhorska a na Spiš v roku 1241 našli svoje útočisko. Na túto počesť tam mnísi kartuziáni pri Skale útočiska postavili v roku 1299 svoj kláštor, ktorý potom zničili bratríci v 15. storočí. Z kláštora kartuziánov sa po zbúraní zachovala vežička so zvonom. V roku 1900 sa zrodila povesť podľa L. A. Reussa a maďarského básnika M. Tompu: „Vraj zvon zo spomínanej veže chceli odviezť dve obce a nevedeli sa dohodnúť, komu patrí. Rozhodol o tom náhodný pocestný. Ten povedal, aby bol daný tej obci, ktorej sa zvon podarí odviezť. Jednej sa to nepodarilo ani šiestimi pármi volov a druhej sa to podarilo len párom mladých juncov." M. Pajdušák neskoršie uviedol, že jeden zvon zo 14. storočia, pochádzajúci z dielne majstra Konráda zo Spišskej Novej Vsi, sa dodnes nachádza v kostolnej veži v Hrabušiciach.

Plačúci zvon

Richtár a kronikár G. Hain z Levoče zaznamenal túto udalosť o krádeži zvonu: „Dvaja lúpežníci Leský a Bobek ukradli na Spiši pre delostrelectvo 160 zvonov. Aj preto si obce ukrývali zvony. Takýto vzácny zvon bol v obci Vrbov na Spiši. Keď sa Levočania dozvedeli, že je vzácny, chceli ho ukryť vo svojom meste. Naložili ho na voz a nepohlo ním ani mnoho párov koní. Zbadali, že zvon sa začal potiť, až z neho tiekla voda. Ľudia tvrdili, že plače. Nakoniec zvon nechali na svojom mieste, a ten tam vydržal aj cez prvú svetovú vojnu a vraj svoje poslanie plní aj dnes." Povesť je z roku 1967.

Známe sú povesti o prepadnutí zvonov do útrob zeme. Takáto povesť sa viaže aj k obci Chminianske Jakubovany na Šariši: „Vraj tam v dávnej dobe existovala staršia usadlosť, a tá sa za záhadných okolností prepadla na Veľký piatok do útrob zeme. Odvtedy tam v spomínaný deň počuť vyzváňanie zvonu." Aj v tejto dedine v minulosti žila nemecká komunita.

Zvon potrestal baču

Ďalšia je „Povesť o zvone a pastierovi". Podľa nej v obci Strážky na Spiši bača pásol ovce. Bol lenivý a stále len sedel a jedol a ovce udržiaval pokope. Zlostil sa na všetko, čo ho vyrušilo a vadilo mu aj zvonenie, ktoré vraj vyrušuje i ovce, a preto má viac starostí. Nazlostil sa, nechal ovce a odišiel do dediny a začal biť zvon tak, až ho rozbil. Keď sa vrátil k svojim ovciam, zistil, že tam už neboli a ani ich potom nenašiel. Nakoniec ho už nikto nechcel za baču a zomrel ako tulák."

Poznám aj skutočný smutný príbeh. V jednej nemenovanej obci v Zemplíne sa mladý chlapec pri zvonení nešťastne obesil na povraze od zvona v kostolnej veži. V terajšom Sabinove aj s Orkucanmi vyzváňajú na obed až štyri zvony a každý sa nám prihovára úplne iným hlasom. To som sledoval už ako chlapec a ak sa tam ocitnem, tak si to rád pozriem aj v súčasnosti.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 047
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 866
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 302
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 442
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 048
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 636
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 224
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 831
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 045
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 425
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 385
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 581
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 045
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 141
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 008
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 592
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 045
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 425
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 385
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 39 581
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 045
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 141
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 008
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 592
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu