Korzár logo Korzár
Utorok, 25. apríl, 2017 |Meniny má Marek

Návrat do práce po materskej je ťažkým orieškom

Mamy malých detí riešia takmer v každom meste rovnaký problém. Kam s dieťaťom, keď sa chcú po materskej dovolenke vrátiť do práce. Dieťa do troch rokov vám takmer nikde nepostrážia ani na minútu. Záchranou sú jasle. Ale tie nie sú všade. Navyše sú zvyčajn

Mirka s Miškom. Aj ona riešila dilemu - kam dať dieťa po návrate do zamestnania.(Zdroj: arch)

e plné.

Miroslava Roháčová si po dvoch rokoch strávených doma so synčekom musela hľadať nové zamestnanie, lebo v tom predchádzajúcom jej dali najavo, že s ňou už nerátajú.

„Na materskej som bola sedem mesiacov a na rodičovskej dovolenke s malým do jeho dvoch rokov. Dva roky sa mi zdali ako primeraný čas na návrat do zamestnania. Samozrejme, že išlo aj o finančnú stránku, predsa len vyžiť z jedného platu a rodičovského príspevku a splácať hypotéku je náročné. Keďže hospodárska kríza zaúradovala aj v IT sektore, nemala som sa kam vrátiť."

Najskôr prepustia mamičky

Začala si teda hľadať novú prácu, ktorá by bola aj jej koníčkom. Prijala by aj externú spoluprácu, keďže s malým mohla ostať doma do troch rokov. Na prvom pohovore neuspela, nedostala sa do užšieho výberu. Možno aj preto, že nemala pripravenú odpoveď na otázku, čo urobí, keď jej dieťa ochorie, kto s ním bude? Rovnako ju zaskočila otázka, či náhodou neplánujú už aj druhé dieťa. Šťastie však mala na ďalšom pohovore, kde jej povedali, že k programátorom berú nových ľudí.

Najmenší škôlkar

Do novej práce mala nastúpiť hneď, no nemala po ruke babičku, ani škôlku, preto jej umožnili nastúpiť o mesiac neskôr. V tom čase mali náhodou voľné miesto v škôlke na ich sídlisku, podmienkou však bol vek dieťaťa, najmenej dva roky a bez plienok.

„Malý mal presne dva roky a dva týždne, ale stále nosil plienky. To bolo horšie. No vďaka skvelej spolupráci s učiteľkami sme boli po dvoch týždňoch bez plienok. Malý sa pri starších deťoch mnohému naučil, bol omnoho samostatnejší. Teraz je to už viac ako rok, čo máme doma škôlkara. Ráno ho odprevádzam ja a poobede ho vyberie ten, kto skončí skôr. Závidím tým, ktorých deti prídu vyzdvihnúť starí rodičia, náš Miško je tam stále posledný. A keď príde obdobie chorôb, len tŕpnem, ako to prežijeme my, keďže obe babičky ešte pracujú a aj v prípade dovolenky musia cestovať takmer sto kilometrov k nám. Je to náročné, ale zvykli sme si a zatiaľ fungujeme."

Riešením môže byť opatrovateľka

Ak sa nepodarí nájsť pre dieťa jasle, prichádza do úvahy opatrovateľka. Pani Lucia sa vracala do práce, keď mala mladšia dcérka rok. Do jasličiek ju dať nechcela, a tak sa rozhodla využiť služby opatrovateľky. Cez internetovú stránku, kde sa združujú ženy a dievčatá poskytujúce služby v domácnosti, si dala inzerát. "Prihlásilo sa mi asi 10 uchádzačiek, tak som sa rozhodla urobiť si konkurz. Pripravila som si otázky, napr. či sú fajčiarky, či už niekedy pracovali s deťmi, ako zvládajú prvú pomoc. Musím však úprimne priznať, že najdôležitejšia pre mňa bola intuícia. Keď som zbadala pani, ktorá bola napokon Táničkinou opatrovateľkou, bolo mi hneď všetko jasné."

Prvé štyri dni strávila Tánička spolu s mamkou a novou tetou. "Najprv sme sa hrali spolu, postupom dní som sa od nich separovala, no s vedomím, že som blízko a môžem rýchlo pribehnúť. Potom už ostali samy dve. A zvládli to úplne perfektne." Pani Lucia vypracovala pre opatrovateľku aj základné inštrukcie - napr. kam zavolať v prípade úrazu. "Našťastie ich opatrovateľka nikdy nepotrebovala."

Dnes už chodí Tánička do škôlky, opatrovateľka si našla prácu na plný úväzok, no pani Lucia ešte občas opatrovanie potrebuje, a tak bola nútená nájsť si novú. "Tá je už známou mojej kolegyne. No tiež som veľmi spokojná. Využívame jej služby iba občas, no je to veľmi dobrý pocit vedieť, že nech sa stane čokoľvek - či už dievčatá ochorejú, alebo majú prázdniny a my s manželom nedostaneme v práci voľno, vieme ich zveriť do dobrých rúk. Aj túto druhú dievčatá úplne zbožňujú." Pani Lucia platí opatrovateľke 2 eurá na hodinu.

Prehľad

Všetko o jasliach

Košice

V Košiciach fungujú dvoje štátnych jaslí - na Jesennej a Kalinovskej ulici a stále pribúdajú nové súkromné zariadenia pre najmenšie detičky.

V štátnych jasliach vám vezmú dieťatko od 12 mesiacov do 3 rokov, pričom na poplatkoch zaplatíte 132 (Kalinovská) a 200 eur (Jesenná).

Poplatky v súkromných jasličkách sa pohybujú od 200 - 300 eur, pričom súkromné jasle ponúkajú aj množstvo zaujímavých alternatívnych programov. Viaceré vyučujú angličtinu, nájdete aj jasličky, kde majú k dispozícii veľkú záhradu a v nej živé zvieratká ako zajačiky či kozičky, ktoré môžu deti kŕmiť.

Súkromné jasle bývajú flexibilné aj čo sa týka veku. Viaceré už na svojich stránkach uvádzajú, že berú deti od 6 mesiacov, no našlo sa aj pár takých, ktoré majú na stránke napísané, že berú deti od 1 roka, no v prípade nutnosti sú ochotne vziať aj dieťatko mladšie ako 12 mesiacov. Všetko závisí od dohody s majiteľkou.

Prešov

V Prešove sú aj súkromné jasle, takže je tu možnosť umiestniť deti do predškolského zariadenia už od dvoch rokov. Hovorkyňa mesta Veronika Gazdová informovala, že mesto neuvažuje o zriadení mestských jaslí.

Sabinov

nemá žiadne jasle

Vranov nad Topľou

Sú tu len súkromné jasle - Opatrovateľské centrum Drobček.

Rožňava

Mestské jasle nemá, len súkromné Detské jasle Drobček, paušálny poplatok na mesiac je 208,50 €.

Revúca

Nemá žiadne detské jasle - ani mestské ani súkromné.

Poprad

Má jediné mestské jasle, o ktoré je veľký záujem. Sú naplnené.

Kežmarok

Má tiež len jedny jasle, avšak súkromné. Aj o ne je záujem zo strany rodičov veľký.

Stará Ľubovňa

Nemá žiadne jasle.

Levoča

Má jedno zariadenie jaslí na sídlisku Západ. Jasle sú plné.

Spišská Nová Ves

Sú tu dvoje jalsí - na sídlisku Mier a na sídlisku Západ. V oboch sú kapacity naplnené.

ato, ela, kar, čor, rin
Život v jasliach

Čo poskytujú?

* kŕmenie detí, ktoré samy nejedia a dokrmovanie tých, ktoré začínajú so samostatným jedením, ale ešte nedokážu zjesť celú porciu samy

* prebaľovanie

* usádzanie na nočník v skupinkách podľa veku, aby navzájom odpozorovali od seba návyk sedenia na nočníku

* pred každým jedlom a po toalete si deti spoločne umývajú rúčky, pestujú v nich návyk pravidelného umývania rúk

* každý deň berú detičky na pravidelné pobyty vonku, ktoré pozostávajú z prechádzok, hier v pieskovisku, alebo návštevy detského ihriska v blízkosti jasličiek

* dodržiavanie pitného režimu u detí, odúčanie od cumlíkov

* pri prezliekaní pred a po pobyte vonku, pred a po spánku pestujú návyky dieťaťa spolupracovať pri týchto činnostiach, kým sa naučia samostatne vyzliecť, neskôr aj obliecť niektoré kusy oblečenia.

* zoznamujú detičky s riekankami, pesničkami, pohybovými hrami.

spracovala čor podľa www.medvedik.eu
SKÚSENOSŤ MAMIČKY

Iveta: Dieťa do troch rokov nepostrážia nikde ani na minútu

„Bola som veľmi prekvapená, keď som bola teraz nedávno v Bratislave," hovorí Prešovčanka Iveta Gučíková. „Sestra má dvojročného syna, ktorý chodí do súkromných jaslí do Pezinka. Tým, že sme sa k nej s deťmi nahlásili na týždňovú návštevu, a ona mala dovolenku, tak malého do jaslí nedala. Išli sme každý deň na nejaký výlet do mesta. Obchodné centrá majú obrovské detské kútiky. A všade ten istý problém. Dieťa postrážia až od troch rokov. Striktné pravidlá, ktoré neporušil ani jeden obchodník. Takže sme do detských kútikov mohli dať len moje deti a malý John bezmocne plakal a my takmer s ním. Niekoľkokrát sme sa vyvadili s tými slečnami, ktoré tam predpoludním naozaj nemali čo robiť, aby nám ho na tú hodinku zobrali, že je to samostatné dvaapolročné dieťa, ktoré už chodí do jaslí, zvyknuté na kolektív, nech urobia výnimku. Ale všade nám povedali, že nie, že až od troch rokov. Dieťa do troch rokov vám nepostrážia ani na minútu." Rovnako je to aj v Prešove v zábavno-obchodnom centre na Sekčove, kde dieťa postrážia tiež až od troch rokov. Tieto striktné pravidlá nikdy neporušujú.

Stráženie dieťaťa využívajú mamičky málo

Priamo v centre mesta nie je žiadne zariadenie, kde by vám dieťa postrážili. „Je to súkromná investícia, je to vždy na pleciach jednotlivých firiem, či zriadia vo svojich prevádzkach detský kútik povedzme aj so strážením," uviedla hovorkyňa mesta Prešov Veronika Gazdová. Žiaľ, niektoré sú aj v dnešnej dobe tak marketingovo nezmýšľajúce, že neurobia ani bezbariérový prístup pre kočíky, alebo aspoň dostatočne širokú predajňu pre mamku s kočíkom, nieto ešte aby zriadili detský kútik.

V Prešove je materské centrum Medvedík, v ktorom poskytujú i službu postráženia dieťaťa. „Túto službu poskytujeme päť rokov, ale využili sme ju možno len päťkrát. Platí sa za to tri eurá na hodinu, no vo voľnom čase je to za hodinu stráženia päť eur," informovala nás riaditeľka centra Jana Kimpanová.

Veronika Čorňáková

Neprehliadnite tiež

Eurovia na opravách v Košicach robiť v nedeľu nebude

S rozhodnutím firmy súhlasí aj vedenie mesta.

Debatu o harmonograme EEI mestskí poslanci nedopustili

Šance, že sa to do programu podarí pretlačiť, odhadol aktivista na 0,1 percenta.

Opitá lekárka sa vyhne trestu

Po nehode ju previezli rovno na psychiatriu. Znalec teraz potvrdil, že bola nepríčetná.

EEI reaguje: Osekané korene stromov sa ošetria

Aktivisti podali podnety na všetky možné orgány životného prostredia.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Laššáková jazdí zadarmo, Kiska za vlaky platí

Najvýhodnejšie podmienky cestovania majú sudcovia Ústavného súdu v Košiciach, nemusia platiť za vlaky ani autobusy.

KOMENTÁRE

Hnev, strach a frustrácia na zmenu nestačia

Nevyháňal migrantov, nestaval múry, nenadbiehal skroteným rasizmom,

DOMOV

Poisťovne otočili. Dopoludnia sa vakcína platila, popoludní nie

Dve z troch poisťovní tvrdia, že očkovanie proti osýpkam preplatia.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 8. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 9. Inteligencia vo všetkom
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. BILLA a Jamie Oliver pozývajú deti do zázračnej záhradky!
 4. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 5. Odšťavovač s veľkým plniacim otvorom? Nenachytajte sa!
 6. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 8. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 9. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 10. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 23 430
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 8 561
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 7 861
 4. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 7 742
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 745
 6. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 864
 7. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 945
 8. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 1 830
 9. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 805
 10. Continental spúšťa dlhodobý test pneumatík s vodičmi z Facebooku 1 616

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop