Kedysi jeho Kartágo desilo Európu, dnes turistom zo starého kontinentu otvára náruč. Miestni obyvatelia sú hrdí ľudia, ktorí tvrdia, že v arabskom svete majú niekoľko naj.
Práve vyše 10-miliónové Tunisko bolo prvou arabskou krajinou, ktorá zrušila mnohoženstvo, a potom zrovnoprávnila postavenie mužov a žien. Nedávne udalosti, revolúcia, ktorú miestni nazývajú internetovou, im však priniesla ďalší primát. Ako prví v arabskom svete odštartovali demokratický proces. Prispeli k tomu študenti, ktorí síce dostávali kvalitné vzdelanie, no nemali ho kde uplatniť. Chceli zmenu a dosiahli ju. No zároveň si uvedomujú svoju bohatú minulosť.
Od púnskych vojen až po nezávislosť
Vplyv na kultúru a rozvoj Tuniska mali predovšetkým Rimania, Byzantínci, Španieli, Turci a veľký význam zohrali aj Francúzi. To sa prejavuje dodnes, keďže je francúzština popri arabčine úradným jazykom. Za pôvodných obyvateľov krajiny sú považovaní Berberi, ktorí žijú prevažne v južnej časti krajiny.
Príchodom kráľovnej Dido/Elissa okolo roku 814 p. n. l. sa datuje založenie mesta Kartágo. A práve jeho neskorší vládca Hannibal na smrť desil a takmer dobyl samotný mocný Rím. Zviedli spolu tri vojny, nazvané púnske. Tá posledná znamenala zrovnanie púnskeho Kartága so zemou a vznik rímskej provincie Afrika. Púnsky jazyk zanikol tiež, no prenikalo sem kresťanstvo. V roku 439 Vandali založili nezávislé kráľovstvo a hlavným mestom sa stalo opäť vzkriesené Kartágo. Potom na stáročia nasledovala vláda Arabov. Až v roku 1881 začal francúzsky protektorát. Stalo sa tak kvôli vysokej zadlženosti Tuniska, ktoré nevládalo splácať svoje dlhy. Táto éra trvala do roku 1956, keď bola vyhlásená samostatnosť.
Kartágo
Tunisko teda leží na území starovekého Kartága, ktoré je dnes severným predmestím hlavného mesta Tunis. Nádherná scenéria so záhradami, kde prevládajú eukalypty, peprovníky a cyprusy, doslova dýcha históriou.
"Nádhera," povzdychol som si, keď sme prišli k vstupu do tunajšieho múzea. Okamžite nás oslovil miestny obchodník: "Suvenirs, suvenirs," kričal, hoci videl nezáujem. To isté skúšal aj pri odchode, no na "biznis" som nemal náladu. Uchvátili ma nádherné archeologické vykopávky a ruiny antického mesta. Sú udržiavané, turistom prístupné a navyše máte odtiaľ nádherný výhľad na mesto. Medzi najzaujímavejšie objekty patria Antoniove kúpele, rímske vily či chrám sv. Cypriána. Samotné múzeum okrem turistov navštevujú aj domáci s deťmi, aby im priblížili históriu predkov.
Sidi Bou Said
Bez debaty je jedným z najkrajších miest Tunisu nádherná štvrť Sidi Bou Said. Je postavená v typickom andalúzskom štýle a modro-bielej farbe. Ak sa chcete dostať na miesta, kde sa natáčalli scény z filmu Angelika a sultán, musíte si vyšliapať niekoľko sto metrov do kopca (vstup s autom majú len miestni). To nevadí, míňate totiž domácich, ktorí sediac v kaviarničkach fajčia šíšu.
"Nič sa nesmie zbúrať. Staré budovy sa opravujú a prípustná je len modrá a biela farba. Bankári či právnici tu skúpili niekoľko budov a opravujú ich. Ak by ste chceli aj vy, nemáte šancu. Tu sú nehnuteľnosti veľmi drahé," vraví miestna obyvateľka.
A veru, pripomína to francúzske Saint Tropéz z čias herca Louisa de Funesa zo známych Žandárov... Nádherný výhľad na okolie i more ponúka miestna kaviareň Café Sidi Chebaane.
Sousse
Prímorské Sousse je tretím najväčším mestom Tuniska, má viac než 200-tisíc obyvateľov, v lete až trojnásobok. Kto sem príde, iste získa prehľad o tunajšom živote. Nádherná je medina, teda staré mesto s hradbami, ale aj zastrešené uličky s miestnym bazárom. Zaujímavý opevnený kláštor bol dokonca založený skôr než toto mesto. Veľká mešita s rohovými vežami vyvoláva pocit tajomna. Nemá však minaret, preto sa veriaci na modlitby zvolávajú z iného miesta. Pod mestom sú kresťanské katakomby, ktorých dĺžka je 5,5 km s viac ako 15-tisíc hrobmi zo 4. a 5. storočia. Verejnosti je prístupných len asi 100 metrov, pomenovaných podľa nájdenej rytiny Dobrého pastiera.
Hammamet
Mesto ibištekov a jazmínu patrí k najúrodnejším častiam Tuniska. Pomenovanie Hammamet v arabčine znamená kúpele. Ide teda o kúpeľné mesto v otvorenom zálive s najkrajšími plážami. Aj preto polovicu mesta vlastní rodina bývalého prezidenta Zín al-Ábidín bin Alího. Mesto postavili Arabi v 10. storočí. Je najväčším letoviskom a kapacita hotelov tu dosahuje takmer 60-tisíc miest. Zaujímavé je, že ich výška nesmie presahovať koruny stromov.
Rozsiahla je medina, kde kúpite všetko od výmyslu sveta, musíte však zjednávať. Obchodník by sa inak urazil. Atmosféra je uvoľnená, no ak nie ste zvyknutí na takýto obchod, budete sa snažiť zo spleti uličiek a ľudí dostať čo najskôr preč. Nájdete tam aj starú tradičnú arabskú tržnicu s typickými remeselnými výrobkami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.