Maxikahan získal certifikát zo Slovenskej knihy rekordov.
PREŠOV. Prvý raz mali Prešovčania možnosť vidieť tento rekordný kahanec pred Vianocami 2009. Skauti v ňom rozsvietili betlehemské svetlo. Umiestnený bol, podobne ako vlani, pri konkatedrále svätého Mikuláša na Hlavnej ulici v Prešove.
Vytvoriť kovový megakahanec stihli traja umeleckí kováči na čele s Michalom Kačmárom za päť a pol dňa. "Snažili sme sa, aby bol čo najľahší, ale na túto veľkosť musel mať tie kilá, ktoré má mať, aby to bolo aj pevné, aj to držalo," povedal o svojom diele Prešovčan Michal Kačmár, študent Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach.
Nádoba na olej má 5 litrov
Veľký lampáš obsahuje nádobu na päť litrov oleja a svetlo v ňom vydržalo svietiť nepretržite od 14. decembra do Štedrého dňa. Strážili ho skauti, Prešovčania si od neho odpaľovali svetielka, potom bol umiestnený vo "veľkom kostole" až do nasledujúceho roku. Kovovo-sklený trojmetrový lampáš posvätil prešovský dekan Jozef Drondzek.
Myšlienka skrsla pri stretnutí primátora so skautmi
Jedným z autorov nápadu spraviť v Prešove najväčší lampáš na svete bol primátor Pavel Hagyari (nez.). "Keď ma navštívili skauti, uvažovali sme, ako upútať pozornosť aj na Prešov, aj na betlehemské svetlo, ktoré je symbolom pokoja, lásky, priateľstva. Zároveň sme rozmýšľali o tom, ako využiť fortieľ a umenie, ktoré majú ľudia v Prešove," povedal o tomto nápade po slávnostnom rozsvietení primátor Prešova.
Už vtedy očakával, že tento lampáš s betlehemským svetlom bude zapísaný do knihy rekordov. "Avšak skutočným zmyslom nie je samotný zápis, ale uvedomenie si toho, že Vianoce nie sú len posolstvom darčekov a komercie, ale skôr vzájomných vzťahov medzi ľuďmi," dodal.
Pomáha roznášať betlehemské svetlo
Podobné posolstvo vyriekol aj Prešovčan Martin Kovalík, predseda rady dospelých Slovenského skautingu. "V živote je potrebné hľadať aj vyššie hodnoty, než len materiálne," zdôraznil koordinátor betlehemskej akcie v prešovskom regióne a dodal: "Naším cieľom je odovzdať plamienok z Betlehema a poslať jeho posolstvo čo najväčšiemu počtu ľudí okolo nás. A aby tento symbol ľudskej lásky, pokoja, jednoty a porozumenia zavítal počas Vianoc aj k tým, ku ktorým sa doteraz nedostával. Chceme tým naše mesto spojiť spolu so skautmi z ostatných miest reťazou svetla a jeho posolstvom pre ľudí po celom Slovensku."
Prvý plamienok betlehemského svetla bol odpálený v Bazilike Narodenia Pána vo Svätej zemi. Ďalej sa odovzdáva osobným odpaľovaním zo sviečky na sviečku medzi miliónmi ľudí na celom svete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.