Namiesto basketu zahrali divadlo

Zranená opora. Viktória Glovová (vľavo) prispela k postupu, ale neskôr sa v juniorskom zápase zranila. (Autor: Veronika Janušková)
Marián Špacai|14. apr 2011 o 00:00

Posledný štvrťfinálový zápas I. ligy basketbalistiek medzi košickým SOUŽ a bratislavským Filozofom nedohrali. Predčasne sa ukončil v tretej štvrtine, pretože hostky vidiac, že už nemajú šancu na postup, sa všetky až na jedinú úmyselne vyfaulovali!

KOŠICE. Ak chcelo košické SOUŽ do semifinále prvej ligy (hrá sa o postup do najvyššej súťaže), muselo doháňať 22-bodové manko z prvých dvoch zápasov v Bratislave.

Prvý odvetný súboj ešte prebehol normálne. Ak by Košičanky prehrali, postúpil by Filozof 3:0 na zápasy a ďalší duel by sa už ani nehral. Dlho to tak aj vyzeralo, ale v záverečnej štvrtine domáce otočili vývoj a vyhrali 68:62.

„Dievčatá akoby sa dlhšie vyrovnávali s tým, že v hľadisku sa zišlo dosť ľudí. Záver nám však vyšiel," skonštatovala trénerka SOUŽ Alexandra Michaleková.

Zlomil ich presing

Po výhre o 6 bodov potrebovali v druhom odvetnom stretnutí východniarky zdolať na druhý deň Filozof aspoň 15-bodovým rozdielom (pri stave 2:2 na zápasy totiž rozhodovalo celkové skóre). Hoci Bratislavčaniek nastúpilo v nedeľu len sedem a jedna sa rýchlo vyfaulovala, po prvom polčase to stále vyzeralo na drámu, lebo SOUŽ viedlo len o 9 bodov.

„Spočiatku sme sa nevedeli odpútať, tak som nariadila v druhej štvrtine osobný presing. S tým mal súper problémy, získali sme päť lôpt za sebou a natiahli to aspoň o deväť bodov. Cez prestávku sme si hovorili, že nesmieme v tomto tlaku poľavovať."

Aj brutálne

A potom to prišlo - staršie hráčky Filozofu odchádzali so silami, náskok Košičaniek sa v tretej štvrtine vyšvihol na 20 bodov a začínalo byť čoraz jasnejšie, že hostky nenájdu v oklieštenej zostave energiu na zvrat.

Bratislavčanky sa s tým vyrovnali po svojom. Všetky začali úmyselne faulovať a urobili zo zápasu frašku. Jedna za druhou schádzali v krátkom čase z ihriska pre päť osobných chýb. Chvíľu tak hrali domáce presilovku aj päť na dve, ale potom sa schválne vyfaulovala ďalšia.

Keďže podľa pravidiel musia byť na palubovke aspoň dve hráčky jedného tímu a Filozof mal už len jednu, rozhodcovia stretnutie v tretej štvrtine ukončili. Za stavu 86:54, ktorý ostal v platnosti.

„Kým súper mal šancu na postup, hral normálne, potom urobil to, čo urobil. Bála som sa o svoje hráčky, lebo niektoré tie ich úmyselné fauly boli dosť brutálne," vykreslila A. Michaleková.

Bude derby

Družstvo „Cassovie" tak po „cirkusovom" prvom kole play-off postúpilo do semifinále. V ňom nastúpi proti ďalšiemu košickému tímu Tydam UPJŠ. Mestské derby môže byť zaujímavé.

„Je to otvorené, ale zranila sa nám opora Glovová, takže asi hrať nebude," dodala trénerka železničiarok. Prvé dva zo štvorice zápasov sú na programe v hale na Palackého ulici v sobotu o 17. hod. a v nedeľu o 11. hod.