Sobota, 25. november, 2017 | Meniny má Katarína

III. liga: Košické derby korisťou V. Opátskeho

V 20. kole najvyššej regionálnej futbalovej súťaže sa o veľké prekvapenie postarali hráči V. Opátskeho, keď v derby zdolali lídra súťaže - Lokomotívu Košice.

Maroš Grünvaldský. Stopér železničiarov touto hlavičkou znížil na 2:1, no nik z jeho spoluhráčov sa už gólovo nedokázal presadiť.(Zdroj: Judita Čermáková)

Jej zaváhanie využila druhá Moldava B, ktorá vyhrala v Sabinove a bodovo sa dotiahla na lídra. Prvé jarné body získali Vysoké Tatry, keď zdolali Krásnu. Tretiu priečku neudržala Barca, ktorá prehrala v N. Hrušove a prepustila ju Giraltovciam. Tie vyhrali aj piaty domáci jarný zápas.

Giraltovce - Svit 1:0 (0:0)

Silný vietor negatívne ovplyvnil vývoj stretnutia. Hostia však jeho podporu v prvom polčase nedokázali využiť, aj keď Lelkeš v druhej minúte v dobrej pozícii pálil vedľa. Giraltovčania sa proti koncentrovanej defenzíve Svitu presadzovali len veľmi ťažko. V prvej štvrťhodine aj tak Kaňuch v rozpätí dvoch minút z dobrých šancí netrafil bránku. V 16. min. hostia odvrátili Čabalovu loptu v poslednej chvíli na roh. Hostia pohrozili ešte raz v 24. min. ďalekonosnou bombou Pekarčíka, Štefánik však loptu vytlačil na brvno. Po prestávke prišiel očakávaný tlak Slovana, ale šance sa rodili len veľmi ťažko. V 52. min. prudkú Čabalovu strelu Trop vyrazil a neprekvapili ho ani Uhrín a Kaňuch. Trénerovi Slovana Puhákovi vyšiel kuriózny taktický ťah, keď sa v 72. min. sám zapojil do hry a už o dve minúty chladnokrvne zužitkoval presnú Uhrínovu prihrávku v rozhodujúci gól. Pričom jeho prvú strelu Trop vyrazil, ale proti dorážke už bol bezmocný. Hostia v závere chceli vyrovnať, avšak Giraltovčania si štvrté víťazstvo v pomere 1:0 v rade nenechali ujsť.

Gól: 74. Puhák. ŽK: Uhrín. Diváci: 150. Rozhodca: Kolesár. GIRALTOVCE: Štefánik, Bednár, Mitaľ, Gdovin, Hudák, Roba (72. Puhák), Vojta, P. Partila (79. Blaško), Čabala, Uhrín, Kaňuch. SVIT: Trop, Kostolník, Kozák, Fridman, Pekarčík, Sabo, Jambor, Lajčák, Beller (80. Jarkuliš), Badzik (84. Parazhi), Lelkeš.

V. Opátske - Lok. Košice 2:1 (2:0)

KOŠICE. Osud prvého polčasu, a ako sa neskôr ukázalo i celého zápasu, sa určil hneď v úvode. Domáci zahrávali štandardku, k lopte sa dostal Sciranka a ten i s pomocou protivetra oblúčikom rozvlnil sieť za Rebejom. Od tej chvíle hrala Lokomotíva takmer celý čas do plných. Vytvorila si dostatok šancí, no práve silný vietor, ale i príkladná bojovnosť Opátčanov a výkon Repovkého boli príčinami nezdaru modro-bielych. S týmito prekážkami si nevedeli v dobrých pozíciách poradiť ani Takáč, no najmä Riapoš, ktorý sa maximálne snažil zdolať domáce hradby, no neúspešne. Naopak, Rebej mal čo robiť s Bandžuchovou príležitosťou a v 37. min. nestačil na technický obstrel Turczyka k ľavej žrdi. Po prestávke to bol nekompromisný boj ofenzívy Lokomotívy s obranou V. Opátskeho. No hoci sa hostia pomerne rýchlym Grünvaldského gólom hlavou dostali do tesného závesu v skóre, domáci dohrali tento súboj do víťazného konca.

Góly: 2. Sciranka, 37. Turczyk - 49. Grunvaldský. ŽK: Sciranka - Lorinčák. Pred 250 divákmi rozhodoval Bíroš. V. Opátske: Repovský - Sciranka, Školník, Zábavník, Vilčko - Jakab, Šoltis, Angelovič, P. Krakovský - Bandžuch (90. M. Krakovský), Turczyk. Lokomotíva: Rebej (46. Chovan) - Jurek, Grunvaldský, Gere (46. Klučár), Kavka - Lorinčák, Paulovčák, Lipnický (77. Borza), Chmelo - Takáč, Riapoš.

V. Šariš - Snina 4:2 (3:1)

VEĽKÝ ŠARIŠ. Domáci začali iniciatívne a po druhom rohovom kope M. Keresteša Aľušik dotlačil do siete loptu po dlhej krížnej hlavičke Siváka. O dve minúty sa podobný rohový kop zopakoval, tentoraz úspešne prehodil brankára Lojku Chovan. V 9. minúte hosťujúci Bednár v úniku obstreľoval brankára Potockého už pred šestnástkou, no ten vyrazil loptu nohou. V 21. minúte unikol zľava Aľušik, pred šestnástkou ho fauloval Krajník za cenu žltej karty a M. Keresteš z trestného kopu oklamal brankára, poslal ho do protismeru a lopta sa ocitla v sieti hostí. Sninčania svoj prvý gól strelili v 27. minúte, po ľavom krídle sa presadil Št. Pčola a jeho nezištnú prihrávku chladnokrvne zužitkoval Pavlina. Domáci sa presadzovali do otvorenej obrany súpera, ale za 12 minút od 56. minúty sa neujala ani jedna zo striel, ktoré vyslali Chovan, M. Keresteš a Sedlák. Napokon o osude zápasu rozhodol utešenou samostatnou akciou Kizák. Sninčan Št. Pčola v samom závere už len kozmeticky upravoval skóre.

Góly: 4. Aľušik, 6. Chovan, 22. M. Keresteš, 76. Kizák – 27. Pavlina, 89 Št. Pčola. ŽK: Marchevský, Sivák – Lukáč, Krajník, Jankaj. Divákov: 100. Rozhodca: Gal. VEĽKÝ ŠARIŠ: Potocký – Marchevský (81. Matvej), Sivák, Chovan, Ambrozy – Sedlák (85. Macko), Kizák, M. Keresteš, Jačišin – Aľušik (23. Adam), Platko. SNINA: Lojka – Kopáč (60. Halagan), Lukáč, F. Hanc, Krajník – Pavlina, Červeňák, Jankaj, Št. Pčola – Bednár (77. E. Hanc), M. Pčola.

V. Tatry - Krásna 1:0 (0:0)

VYSOKÉ TATRY. Už v druhej minúte zápasu pekne vystrelil z 20 metrov Mihok, ale lopta minula bránu hostí. V 13. min. potiahol loptu po čiare Mihok a cez Kakaščíka sa dostala k Pačajovi, ale tomu sa strela nevydarila. Hostia sa v 15. min. prezentovali strelou Golenyu, taktiež neúspešne. V 26. min. vystrelil z 20 metrov k tyči Palguta, brankár Tkáč ju však vyrazil na roh. V 31. min. mal gól na kopačke Šefc, ale strela lízala tyč. V 33. min. opäť tvrdo strieľal Šefc, ale opäť len do brankára. V 41. min. mal výbornú možnosť Harda, ale po kľučke na brankára zaváhal so strelou. Druhý polčas začali domáci s enormnou snahou o strelenie gólu. Začali lepšie kombinovať a dostali súpera pod výrazný tlak. Postupne sa začali dostávať aj do gólových príležitostí. V 48. min. po centri Mihoka z 5 metrov netrafil Buc. V 53. min. išiel sám na brankára Šefc, ale trafil iba do neho. V 58. min. kopal priamy kop z 25 metrov Kubánka a nedal Takáčovi šancu, keď trafil "vinkel". V 77. min. po Vozárovom rohu hlavičkoval Baránok do tyče. V 79. min. mohol poistiť domáce víťazstvo Semivan, ale v koncovke nebol úspešný. V 82. min. po prudkom centri Semivana hlavou v páde netrafil bránu Palguta. Do konca zápasu už domáci mali hru pod kontrolou a zaslúžene aj zvíťazili.

Gól: 58. Kubánka. ŽK: bez kariet. Diváci: 200. Rozhodoval: Vojtko. V. TATRY: Daniš, Šefc, Buc (70. Semivan), Baránek, Kubánka, Palguta, Mihok (58. Hozár), Kakaščík, Sova, Šimšaj, Pačaj (86. Bača). KRÁSNA: Tkáč, Domanič, Kórfanta, Guza, Monrigal, Slezák, Bodnár, Ondrejčo (66. Csatlós), Matia, Golenya, Harda.

Topoľany - Svidník 1:3 (0:1)

TOPOĽANY. V prvej štvrťhodine dalo o sebe vedieť hlavne domáce mužstvo. Po skrumáži skúsený Petro mieril z hranice šestnástky ponad bránu. Potom Š. Horňák vo výhodnej pozícii nezachytil Ovšianikov center. V 14. min. Karafa nevyužil Kopkov pas. Po sedemnástich minútach zápasu sa k slovu dostali aj hostia. Po kombinačnej akcii sa Paňko ocitol zoči-voči Komendovi, no ten jeho pokus reflexívne vyrazil. V pokutovom území Adam neodvrátil loptu do bezpečia, zmocnil sa jej kanonier Vyravec a popri vybehnuvšom Komendovi skóroval. V 58. min. striedajúci Kandala posunul loptu Ovšianikovi, Paňko ho poslal k zemi a rozhodca nariadil pokutový kop. Exvranovčan Petro ho po strele k ľavej žrdi premenil. O osude zápasu sa rozhodlo v priebehu dvoch minút. V 62. min. Cenker uvoľnil Vyravca, domácim nevyšla ofsajdová pasca a opäť inkasovali. V 64. min. ho nedovolene zastavil Kopka a nasledovala ďalšia penalta. Gólman Komenda síce jedovku 40-ročného veterána Horochoniča zachytil, proti prudkej strele však nemal šancu.

Góly: 58. Petro (z 11 m) - 25. a 62. Vyravec, 64. Horochonič (z 11 m), ŽK: Š. Horňák, Kopka - Paňko, pred 120 divákmi rozhodoval Mihálik, Topoľany: Komenda - Petro, Liška, Kopka, Adam - Tatár (74. Surmin), M. Horňák (46. Kandala), Praščák (65. Tkáč), Ovšianik - Karafa, Š. Horňák, Svidník: Hajovský - Harakaľ, Horochonič, Luščák, Kendra - Paňko (88. Harvilko), Moriak, Vaľaný (82. Koša), Puchír (90. Frančák) - Vyravec, Cenker

N. Hrušov - Barca 1:0 (0:0)

NIŽNÝ HRUŠOV. Domáci začali aktívnejšie s podporou vetra. V 4. min. priamy kop Chudinu brankár vytlačil na roh. V 15. min. Palkova strela letela nad a Chudinovu hlavičku brankár chytil. V týchto fázach boli domáci aktívnejší, o čom svedčili aj šance Sakalu a Palka, ktoré však ostali nevyužité. Polčas sa skončil 0:0. Druhý polčas, v 57. min. dorážka Dudu išla len tesne vedľa brány, hostia odpovedali šancou Roška, ktorý vo vyloženej pozícii prestrelil. V 71. min. z trestného kopu z 20 metrov Chudina premenil. Hostia odpovedali hlavičkou Gajdoša do tyče. V 85. min. peknú akciu Palka a Chudinu brankár Dedinský zlikvidoval. Do konca zápasu sa už nič zaujímavé nedialo, a tak si domáci pripísali prvé jarné víťazstvo.

Gól: 71. Chudina. ŽK: Gromina - Čižmár. Diváci: 200. Rozhodca: Džima. N. HRUŠOV: Janok, L. Medzej, Duda, Miklóš, Gromina, Hanza, Vajda, Chudina, Palko, Sakala (75. Kukuruc), Molek (90. T. Mezej). BARCA: Dedinský, Čižmár, Oros, Hoščuk, Kollár, Tökoly, Roško, Pástor, Durbák, Ohman, Gajdoš.

Stropkov - Sp. Podhradie 1:0 (0:0)

Domáci mali v prvom polčase nevýhodu silného protivetra, no začali útočne. V úvodnej štvrťhodine zahrávali až štyri rohové kopy a dva ich strelecké pokusy skončili na bočnej sieti. V 27. min. zahrával priamy kop Kaňuk, po jeho centri sa v päťke hostí niekoľkokrát lopta poodrážala a nakoniec ju Veselý z metra poslal iba do brankára. Po následnom rohovom kope hlavička Adamicu smerovala vedľa brány. O desať minút neskôr Popovec v pokutovom území zozadu prevalcoval Kentoša a pokutový kop premenil Veselý. V závere polčasu ešte dvoma strelami nad bránu pohrozili Dolutovský a Gonos. V poslednej minúte prvej časti hry prvý raz pohrozili aj hostia, keď Jamroškovič musel vyrážať tvrdú strelu Haničáka. Po zmene strán začali hostia aktívnejšie, no šance boli na strane Tesly. Najprv po priamom kope Čepu sa lopta odrazila od brvna a Kentoš v snahe prehodiť vybiehajúceho brankára prekopol aj bránu. Domáci po týchto príležitostiach znervózneli, hostia vycítli šancu a tak sa hralo zväčša medzi šestnástkami. Strely z väčších vzdialeností boli zväčša nepresnejšie a nemohli ohroziť vážnejšie brankárov.

Gól: 37. Veselý (z pok kopu). ŽK: bez kariet. Diváci: 300. Rozhodca: Stretavský. STROPKOV: Jamroskovič, Fiľarský, Adamica, Zápotocký, Kaňuk, Medvec, Gonos, Veselý, Dolutovský, Kentoš (71. Vachaľ), Čepa. SP. PODHRADIE: Pollák, Popovec, Papcún, Havrila, Rob. Hritz, Haničák, Mišenčík, Prusák, Matfiak, Rich. Hritz (13. Benko), Holub (69. Pokrivčák).

Sabinov - Moldava B 0:2 (0:1)

SABINOV. Silný vietor a chlad boli najväčšou prekážkou domácich hráčov, ktorí napriek tomu začali aktívne. Už v 2. min. pohrozili Vojtaškovi v bránke hostí. Aktivita domáceho Peregrina v 3. min. priniesla prvý zo série rohových kopov, ktoré však domáci nedokázali využiť. V 8. min. sa zastreľoval Radačovský, aby v 13. min. jeho výbornú strelu zastavila pravá žrď prekonaného Vojtaška. To sa však predtým hostia z náhodnej akcie po chybe domácich ujali vedenia Bačíkom. Aj druhý polčas mal rovnaký priebeh. Domáci dobýjali hosťujúcu bránku, pričom sériu rohov ani trestných kopov nedokázali využiť. Hostia sa bránili aj za cenu faulov. Chybu domácich však opäť potrestal Bačík. V 85. min. bol brankár hostí Vojtaško opäť prekonaný, no strelu Radačovského z bránkovej čiary odkopol obranca hostí do bezpečia. Strelecká nemohúcnosť domácich tak uzavrela pre nich nešťastný zápas.

Góly: 6. a 61. Bačík. ŽK: Lukáč - Palencsár, Smrek, Ribár, Fazekaš. Divákov: 200. Rozhodca: Čech-Špirek. SABINOV: Bartoš - D. Sochovič (79. R. Sochovič), Novotný, Peregrin, Vranko (63. Molčan), Lukáč, Andraščík, Dlugoš, Bašista, Verešpej, Radačovský. MOLDAVA: Vojtaško - Palencsár (69. Schnurer), Smrek, Hanták, Ribár, Maďarík, Mačaj, Bačík (85. Rusinko), Fazekaš, Frizoni (46. Kozár), Petričko.

PROGRAM 21. KOLA

17. 4. o 10.30 hod. Krásna - Topoľany, o 16.00 hod.: N. Hrušov - Giraltovce, Barca - V. Šariš, Snina - V. Opátske, Lok. Košice - Stropkov, Sp. Podhradie - Sabinov, Moldava "B" - V. Tatry, Svidník - Svit.

Najlepší strelci

14 gólov - Vyravec (Svidník),
12 gólov - Lipnický (Lok. Košice),
10 gólov - Š. Pčola (Snina), M.Keresteš (V. Šariš)
9 gólov - M. Lukáč (Snina), Palenčár (Moldava B),
8 gólov - Horňák (N. Hrušov), Turczyk,Steininger (V. Opátske),
7 gólov - Sobota (Moldava B), Bandžuch (V. Šariš), Radačovský (Sabinov), Pástor (Barca), Takáč (Lok. Košice),
6 gólov - Grunvaldský (Lok. Košice), Pokrivčák (Sp. Podhradie), Šuster (V. Opatske), Gašpar (Barca), Tropp (Svit), Uhrín (Giraltovce), Dlugoš ( Sabinov),
M. Vranko (Sabinov), Bednár (Snina),
5 gólov - Dlugoš ( Sabinov), Čepa (Stropkov), Valkučák (Barca), Jambor (Svit),
4 góly - Jurko (Moldava B), Ohman (Barca), Novotný(Sabinov), Mamaj (N. Hrušov), V. Keresteš (V. Šariš), Cehula, Palguta (V. Tatry), Majoroš (V. Opatske), Čepa, Pavlík (Stropkov), Chitava (Krásna)