leták o centre pupočníkových transplatnátov i s telefonickým kontaktom. Vzápätí som tam zavolala," uviedla Andrea.
S centrom uzavrela zmluvu, pri pôrode jej odobrali pupočníkovú krv, ktorá putovala na vyšetrenie kmeňových buniek. O pár týždňov dostala výsledky spracovania pupočníkovej krvi s pozitívnym výsledkom.
Nad odberom neváhala ani chvíľu
Rozhodnutie odobrať si pupočníkovú krv dlho nezvažovala. "Zdravie mojich detí je prvoradé. Pri prvorodenom synovi nebola takáto možnosť, pri dcére som už bola rozhodnutá. Pupočníková krv dcéry Ninky môže pomôcť aj jej staršiemu bratovi Markovi, čo je výborné. Myslím si, že pre zdravie detí by matka využila akékoľvek možnosti. Človek nikdy nevie, kedy to bude potrebovať. Pupočníková krv môže pomôcť pri liečbe rôznych závažných ochorení, a to je rozhodujúce," zamyslela sa matka dvoch detí.
Matka: Investícia stojí za to
Prvotná investícia bola trocha drahšia. Andrea najprv zaplatila zálohu, vtedy ešte v slovenských korunách 8 400, neskôr doplatila zvyšných 24 840 korún. Je možné však platiť aj v splátkach. Odvtedy platí ročný nájom za uskladnenie 33 eur. Myslí si, že to nie je na rok až tak veľa. Je presvedčená, že za tie peniaze to stálo a stojí. Ak by sa mala rozhodovať znova, určite by neváhala, veď ide o to najcennejšie, o zdravie detí. Kmeňové krvotvorné bunky z pupočníkovej krvi zachraňujú ľudské životy. (šim)
Liečba
Na čo sa používa
V súčasnosti je možné vlastnými kmeňovými bunkami liečiť už viac ako 80 ochorení. Pupočníková krv sa využíva pri liečbe rôznych typov leukémií, pri rakovine prsníka, vaječníka, nádory mozgu, karcinómu obličky, semeníka, sclerosis mulitplex, cukrovky, Alzheimerovej i Parkinsonovej choroby, mozgovej mŕtvice či úrazov miechy a iné.
šim
Mýty a fakty o pupočníkovej krvi
Mýtus č. 1: Odber pupočníkovej krvi odoberie cennú krv dieťaťu.
Pupočníková krv obsiahnutá v pupočníkovej šnúre je bežne biologickým odpadom. Ak sa rozhodneme pre odber pupočníkovej krvi, postup je nasledovný. Po zasvorkovaní a prestrihnutí pupočníka, pôrodník s pomocou ihly a dlhej kanyly odoberie pupočníkovú krv zo žíl špirálovito stočenej pupočnej šnúry. Až potom, keď sa už pupočníková krv nachádza v špeciálnom vaku s protizrážanlivým roztokom, pupočná šnúra s placentou sa stáva biologickým odpadom.
Mýtus č. 2: Transplantát z pupočníkovej krvi býva často primalý a vo väčšine prípadov použiteľný iba pre detského pacienta.
Hmotnosť pacienta, pre ktorého môže byť transplantát určený sa určuje podľa obsahu tzv. jadrových buniek. Už dávno neplatí, že transplatnát postačuje len pre detského pacienta. V 30% prípadov stačí odber pre pacienta ťažšieho ako 60 kíl. Navyše krvotvorné bunky už možno v praxi aj namnožiť – expanzia krvotvorných buniek.
Mýtus č. 3: Lekári nemôžu použiť vlastnú pupočníkovú krv na liečbu tohto dieťaťa, obsahuje totiž zárodky ochorenia.
Každý rok sa na svete uskutoční tisíc transplantácií, kedy pacient daruje krvotvorné bunky sám sebe. Ide o ideálnu situáciu, odpadá problém zhody či nezhody medzi darcom a príjemcom, teda aj problém imunitnej reakcie štepu proti hostiteľovi. Pupočníková krv nie je kontaminovaná napr. nádorovými ochoreniami, ani poškodená liekmi, chemoterapiou či inými faktormi prostredia, keďže sa odoberá už pri narodení. . Samozrejme, sú ochorenia, pri ktorých nie sú krvotvorné bunky využiteľné, ide o rôzne typy genetických ochorení krvotvorby či metabolizmu.
Mýtus č. 4: Pravdepodobnosť, že niekto bude počas života potrebovať pupočníkovú krv, je taká malá, že sa ju odobrať a uskladňovať neoplatí.
Veda v oblasti liečby krvotvornými bunkami napreduje míľovými krokmi. Je ťažké presne určiť pravdepodobnosť, kedy rodina využije transplantát pupočníkovej krvi. Ostatné výskumy hovoria o pomere 1:450. Šanca použitia kmeňových buniek počas života sa s rozvojom vedy a medicíny zvyšuje a čo je rozhodujúce, pre zmrazené kmeňové bunky z pupočníkovej krvi neexistuje doba expirácie.
Rady
Ako vybaviť odber
Ak uvažujete o odbere pupočníkovej krvi, môžete sa obrátiť na svojho gynekológa, alebo sa informovať na bezplatnej linke 0800 11 12 33 alebo na stránke Centra pupočníkových transplantátov www.ceptra.sk
Na mieste, kde ste sa informovali, sa môžete zároveň aj zaregistrovať. Potom dostanete zmluvy, ktoré musíte podpísané poslať späť na uvedenú adresu. Dôležité je vedieť, že dopredu nemusíte platiť žiadne zálohy!
ato
Koľko to stojí
Celková suma za odber je 826 eur.
Zaplatiť ju môžete naraz, v 3 alebo 6-tich splátkach. Pri troch splátkach zaplatíte o 12 eur navyše a pri šiestich tich o 24eur navyše.
Okrem toho budete platiť aj ročný poplatok, ktorý je momentálne vo výške 58 eur.
Platí sa až po obdržaní certifikátu, ktorý dostanete približne mesiac od pôrodu a odberu.
Certifikát bude obsahovať presné informácie, o tom ako odber dopadol, koľko ml pupočníkovej krvi sa odobralo atď).
Ak by ste boli s odberom nespokojní, môžete od zmluvy do 2 týždňov odstúpiť.
ato
Čo možno neviete
Ak sa žena rozhodla pre odber pupočníkovej krvi, bude mať o tom záznam v tehotenskej knižke. No pre istotu je dobré informovať o tom aj personál v pôrodnici. Na odber sa totiž musia pripraviť.
Pupočníkovú krv je možné dať nielen do privátnej banky, ktorá slúži vám a vašej rodine, ale aj do verejného registra. Toto darcovstvo je bezplatné. Treba podpísať informovaný súhlas a splniť kritéria transplantačných centier a našej legislatívy.
Fakty
Vo verejnej banke je dnes na Slovensku viac ako 1650 transplantátov a v privátnej už viac ako 35-tisíc.
Centrum pupočníkových transplantátov poskytuje aj nový program, ktorý podporuje klientov pri autonómnych transplantáciách. To znamená, že ak by bolo vaše dieťa vo veku do 20 rokov odtransplantované vlastnou pupočníkovou krvou, dostane rodina podporu do výšky 30 tisíc eur. Ak by dieťa podstúpilo transplantáciu v zahraničí a rodičia zdokladujú náklady s ňou spojené, uhradí centrum náklady do 155-tisíc eur.
Na Slovensku doposiaľ vykonali 5 súrodeneckých a 1 vlastnú transplantáciu. Všetky boli úspešné.
ato
Čo možno neviete
Prvá transplantácia kmeňových krvotvorných buniek z pupočníkovej krvi sa uskutočnila v Paríži pred 20 rokmi. Príjemcom krvi bol chlapec trpiaci na Fanconiho anémiu a darcom bola jeho malá sestra. Dnes je z tohto pacienta mladý zdravý muž, ktorý má svoju rodinu. V roku 1999 sa uskutočnila prvá transplantácia pupočníkovej krvi aj na Slovensku.
Autor: šim/ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.