V nemecky i anglicky hovoriacich krajinách sa dokonca výkon tvrdošijne uvádza v konských silách (čo je kuriózne, pretože sila a výkon sú úplne odlišné fyzikálne veličiny). Spojivkom medzi konskými silami a wattmi je jeden muž. James Watt.
Narodil sa 19. januára 1736 v Greenocku v Škótsku. Pretože bol ako dieťa chorľavý, chodil málo do školy a vyučovali ho rodičia. James bol manuálne veľmi zručný, veľa experimentoval a zisťoval princíp činnosti všetkých zariadení, ktoré sa mu dostali do ruky. Okrem toho bol vášnivým zberateľom rastlín i kameňov a veľa čítal. Pretože jeho rodičia neboli veľmi bohatí, nemohol Watt študovať medicínu.
Dielňu mu nedovolili otvoriť
Namiesto toho odišiel do Londýna, aby sa vyučil za jemného mechanika. Štúdium mu však čoskoro neprinášalo nič nové, a tak ho ukončil pred uplynutím predpísaných siedmich rokov. Kvôli tomu si však v Glasgowe nemohol otvoriť vlastnú dielňu, pretože proti tomu protestovali tamojšie remeselnícke cechy.
Získal miesto na glasgowskej univerzite
Napokon však Watt získal v roku 1757 miesto výrobcu a opravára prístrojov pre glasgowskú univerzitu. Tam si získal mnohých priateľov, medzi ktorých patril aj známy ekonóm Adam Smith. V roku 1760 sa Watt oženil so svojou sesternicou, ktorá však zomrela pri pôrode ich šiesteho dieťaťa. Po niekoľkých rokoch práce v univerzitnej dielni upriamil profesor J. Robisom Wattovu pozornosť na využívanie pary ako zdroja sily (pohonu).
Parný stroj predtým nevidel
Watt, ktorý nikdy predtým parný stroj nevidel, sa pokúsil takýto stroj zhotoviť, ale ten nepracoval uspokojivo. Univerzita však vlastnila parný stroj Newcomenovho typu (Newcomena možno považovať za vynálezcu prvého funkčného parného stroja), ktorý však bol v Londýne v oprave. Na Wattov popud bol stroj vrátený do Glasgowa a on ho začal študovať a opravovať. Čoskoro zistil, že veľká časť tepla sa spotrebuje na opätovné zohrievanie valca stroja, ktorý sa ochladil pri vstrekovaní studenej vody, potrebnej na kondenzáciu pary.
Geniálnou myšlienkou bol kondenzátor
Wattov geniálny návrh spočíval v tom, aby para kondenzovala v oddelenej komore, v tzv. kondenzátore. Navyše nechal valec zvonku obmývať horúcou parou, aby ostával teplý. Pracujúci model parného stroja zdokonaleného typu bol hotový v roku 1765. Zhotovenie prakticky využiteľného parného stroja však vyžadovalo viac finančných prostriedkov, než mal on k dispozícii.
Prostriedky od podnikateľa
Watt sa preto spojil s podnikateľom M. Boultonom, ktorý poskytol prostriedky na stavbu prvých veľkých parných strojov Wattovej konštrukcie. Praktické skúšky ukázali, že takéto stroje spotrebujú asi o 75 percent menej paliva ako stroje Newcomenovho typu. Prvé parné stroje nového typu začali v podnikoch pracovať v roku 1776 a používali sa najmä ma čerpanie vody.
Začiatok priemyselnej revolúcie
Možno povedať, že to bol začiatok obdobia nebývalého rozmachu - priemyselnej revolúcie - ktorá potom pokračovala počas celého 19. storočia. Prvé stroje využívali len vratný pohyb piesta, ale Boulton nabádal Watta, aby skonštruoval mechanizmus, ktorým by sa tento vratný pohyb menil na rotačný, čím by sa parným strojom mohli poháňať aj mlecie, brúsiace a tkacie stroje.
Odmietli výmenu licencií
Logickým riešením bolo použiť kľukový mechanizmus, ale ten bol patentovaný Pickardom, ktorý bol ochotný poskytnúť licenciu na takýto mechanizmus len za licenciu na Wattow externý kondenzátor. To Watt a Boulton odmietli a použili planétový prevod. Významnými Wattovými vynálezmi je aj dvojčinný parný stroj, odstredivý regulátor otáčok a tzv. priamovod, ktorý našiel neskôr uplatnenie aj u automobilov (na vedenie tuhej zadnej nápravy).
Zaviedol „konskú silu"
Watt zaviedol aj jednotku výkonu „konská sila" (horse power, skratka HP alebo hp, v nemeckej literatúre PS), ktorá zodpovedá zdvihnutiu bremena hmotnosti 75 kg do výšky jeden meter za jednu sekundu. Na 11. generálnej konferencii pre váhy a miery v roku 1960 bola ako nová jednotka výkonu v medzinárodnej sústave jednotiek (SI) zavedená jednotka jeden watt (skratka W), pričom 1 HP sa rovná približne 746 W.
James Watt zomrel 25. augusta 1819 vo svojom dome v Heathfielde.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.