Ako sa zistilo, dedinka je s počtom hniezd aj najväčším osídlením týchto sťahovavých vtákov v Európe. Netradičné prvenstvo ju vynieslo až do knihy rekordov. Zápis v roku 2006 bol ustanovujúcim slovenským rekordom. Ocenenie získal aj ochranár Pavel Krištof, ktorý sa ako študent intenzívne venoval monitoringu a štúdiu bocianov. Hoci odvtedy uplynulo už päť rokov a dnes je všetko trochu inak, na Slovensku už takmer každý vie, kde je Bocianopolis.
ZEMPLÍNSKE HRADIŠTE. Obec Zemplínske Hradište je už roky významnou ornitologickou lokalitou. Z prvého medzinárodného sčítania bocianov bielych v roku 1934 vyplynulo, že v Bocianopolise bolo vtedy až 50 hniezd! Údaje z ďalších desaťročí sa nezachovali.
Ornitológovia obnovili monitoring až po roku 1984, odkedy sa robí vďaka ochote dobrovoľníkov, ktorí sledujú nielen počet hniezd, ale aj to, či ich bociany obsadia a koľko vyvedú mláďat.
Bociany určujú ročné obdobia
Zvlášť tento "folklór" patrí k Zemplínskemu Hradišťu. Bociany sa stali neodmysliteľnou súčasťou života jeho obyvateľov. Nazvali po nich aj námestie uprostred obce.
Bociany "Hardišťanom" dokonca určujú aj ročné obdobia. Vedia, že ich prílet znamená s istotou príchod jari a so záujmom sledujú, ktoré hniezdo obsadia ako prvé. Bociany tu možno počas roka vidieť v okolí domov, po záhradách a priľahlých poliach.
Vášeň pre vzácne vtáky pred rokmi naplno pohltila aj vysokoškoláka Pavla Krištofa, ktorý mal "doma" aj zopár týchto netradičných stravníkov. Bociany "dostali" aj starostu obce Jozefa Šimka. Ten si termín ich jarného príletu veľmi dobre zafixoval, lebo prvých prieskumníkov, ktorí robia obhliadku terénu, väčšinou zbadá presne na svoje meniny.
Bociany v dedine avizujú aj jeseň - keď sa koncom augusta začínajú zgrupovať, ľudia vedia, že sa rýchlo blíži.
Postavili im nové "byty"
Veľký prelom v ochrane bocianov v Zemplínskom Hradišti nastal v roku 2005, keď sa ministerstvo životného prostredia v spolupráci s Východoslovenskou energetikou rozhodli podporiť zlepšenie podmienok pre hniezdenie vzácnych brodivcov v obci. Čoraz častejšie sa totiž stávalo, že záujem o hniezda bol väčší ako ponuka.
"Stretli sme sa už aj s tým, že bocianie páry sa o hniezda bijú. Tieto boje sú časovo viazané na polovicu apríla, keď sú už v hniezdach aj násady a niektoré vajíčka počas súbojov z hniezd vypadnú, čo je škoda. Najčastejšie tento jav pozorujeme pri teritoriálnych bojoch 'starousadlíkov', ale výnimkou nie sú ani noví nájomníci," úsmevne vtedy vysvetľoval Pavol Krištof.
O väčší komfort sa ochranári postarali tak, že časť kritických hniezd zo stĺpov elektrického vedenia presunuli na umelé hniezdne podložky.
Pozrite si fotogalériu z tohoročného návratu bocianov do Zemplínskeho Hradišťa.
Bocianopolis v knihe rekordov
Posledný údaj hovorí o 19 hniezdach a 6 hniezdnych podložkách na betónových stĺpoch v obci. Bocianopolis sa tak stal stredoeurópskou raritou. Nezostal dlho len atraktívnou destináciou ornitológov a ochranárov, ale v roku 2006 sa zapísal aj do Slovenskej knihy rekordov, keď tu oficiálne narátali 23 hniezd, z toho až 17 obsadených.
Organizátori oficiálny zápis naplánovali okolo jesenného ťahu bocianov, ktorý sa začína od 20. augusta. Obec vtedy žila sériou podujatí s tematikou bocianov.
Po 5 rokoch: Bocianom chýba dostatok potravy
Tento rok od ustanovujúceho rekordu uplynie už 5 rokov. Hoci sa obec stále hrdí prívlastkom Bocianopolis a bociany ďalej určujú ročné obdobia, mnoho hniezd v lete zíva prázdnotou. Rekord z roku 2006 je už minulosťou.
Priznáva to aj ornitológ Miroslav Fulín: "Prirodzenej potravy, ktorú potrebujú, ubúda. Zanikli poľnohospodárske družstvá, ktoré obrábali pôdu, kde nachádzali stravu. Ubúda aj močiarov a prirodzených podmočených biotopov, kde lovili žaby a podobne."
Dodáva, že tento civilizačný dôsledok sa dotkol všetkých hniezdisk bociana bieleho a Zemplínskeho Hradišťa zvlášť. "Počet aktívnych hniezd je podstatne nižší ako kedysi. Viac ich má obec Buzica (okres Košice-okolie), kde je momentálne 13 aktívnych hniezd."
Napriek tomu majú ľudia aj ornitológovia radosť z každého bociana, ktorý k nám priletí. Tento rok sa prvý objavil 13. marca v Miňovciach. Do Zemplínskeho Hradišťa prvý priletel 25. marca.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.