osi.
Od začatia astronomických pozorovaní až do roku 1959 preto ľudstvo netušilo ako vyzerá odvrátená strana Mesiaca (aj keď sa dalo predpokladať, že bude vyzerať podobne ako privrátená strana). Prvé snímky odvrátenej strany nášho najbližšieho vesmírneho suseda poslala na Zem až ruská sonda Luna 3, ktorá bola vypustená 4. októbra 1959. Toto prvenstvo využil vtedajší Sovietsky zväz na to, aby (v súlade so zvyklosťami) dal mená niektorým významným útvarom na povrchu odvrátenej strany Mesiaca (jedným z nich je Mare Moscoviense, čiže Moskovské more).
Americká vesmírna agentúra NASA nedávno zverejnila doteraz najpodrobnejšie snímky povrchu Mesiaca (oboch jeho strán). Snímky na Zem vysielala družica LRO, ktorá obieha okolo Mesiaca vo výške len približne 50 kilometrov. Túto družicu vyniesla do vesmíru raketa Atlas V, ktorá odštartovala 18. júna 2009 zo základne amerického vojenského letectva na Cap Canaveral. Hmotnosť tejto družice je 1 846 kg, jej elektrické napájacie zdroje majú výkon 1 850 W.
Misia LRO je prvou americkou misiou na prieskum Mesiaca po vyše desiatich rokoch. Jedným z hlavných cieľov tejto misie je podrobné zmapovanie povrchu Mesiaca, ktoré umožní identifikovať potenciálne pristávacie lokality pre budúce americké misie s ľudskou posádkou na Mesiac. Na palube sondy LRO je niekoľko kamier a prístrojov, ktoré okrem iného hľadajú aj podpovrchové ložiská ľadu a merajú úroveň radiácie v okolí Mesiaca. Vráťme sa ale k porovnaniu vzhľadu privrátenej a odvrátenej strany Mesiaca.
Prekvapujúco sa ukázalo, že na privrátenej strane je oveľa viac „morí" ako na strane odvrátenej: na privrátenej strane pokrývajú asi tretinu povrchu, na odvrátenej len 2 %. Tieto moria (mare), viditeľné aj voľným okom ako tmavšie oblasti na povrchu Mesiaca, sú tvorené stuhnutou čadičovou lávou a vznikli približne pred 3,9 až 3,2 miliardami rokov. Dôvodom rozdielu medzi plochou morí na odvrátenej a privrátenej strane je fakt, že na odvrátenej strane je hrubšia mesačná kôra ako na privrátenej, takže tekutá láva sa ťažšie dostávala na povrch. Prečo je však kôra na odvrátenej strane hrubšia, nedokážu zatiaľ vedci spoľahlivo vysvetliť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.