j, financovaného zo štrukturálnych fondov EÚ.
Cieľom uvedeného programu je zvyšovať kvalitu výskumných pracovísk a podporiť excelentný výskum s dôrazom na oblasti so strategickým významom pre ďalší rozvoj hospodárstva a spoločnosti. V súlade s týmto cieľom je predstavovaný projekt SEPO zameraný najmä na základný výskum v odbore onkológia.. Projekt predstavili prof. Peter Fedoročko, riaditeľ Ústavu biologických a ekologických vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ a prof. Ján Mojžiš, prednosta Ústavu farmakológie Lekárskej fakulty UPJŠ. Jadro projektu tvoria spomenuté dva ústavy, ktoré sa etablovali ako centrá excelentnosti v rámci projektov Agentúry na podporu vedy a výskumu i v rámci univerzity a ktoré majú vybudovanú metodickú infraštruktúru pre bunkovú biológiu, analytickú cytometriu, onkofarmakológiu a biotechnológie.
Ako nám povedal profesor Fedoročko, nosnými témami združenia SEPO sú výskum mechanizmov vzniku rakoviny, štúdium protinádorových účinkov látok prírodného pôvodu a vývoj nových spôsobov terapie nádorov. Projekt je zameraný na zdokonalenie výskumných aktivít v existujúcich laboratóriách, najmä ich vybavením špičkovými prístrojmi a zariadeniami. Projekt sa rieši v dvoch etapách, v prvej predstavoval nenávratný finančný príspevok určený na zabezpečenie deklarovaných cieľov 1,3 mil. eur a v druhej etape je to až 2,6 mil. eur. Prakticky všetky prostriedky sa použili na nákup špičkovej laboratórnej a diagnostickej techniky a na rekonštrukciu priestorov, v ktorých sú umiestnené.
Samotné dva najvýznamnejšie prístroje (konfokálny mikroskop a prietokový cytometer s triedičom) "zhltli" zo spomenutej celkovej sumy temer 1,2 milióna eur. Ako technickú zaujímavosť možno spomenúť, že nový cytometer roztriedi rýchlosťou 70 000 buniek za sekundu heterogénnu populáciu buniek na homogénne populácie. Jedným z najvýznamnejších cieľov projektu je dosiahnuť individuálny prístup v terapii rakoviny na základe výsledkov získaných pomocou molekulovo-genetických metód, bioinformatiky a proteomiky. Prostredníctvom týchto techník nachádza tento projekt konkrétne aplikácie v oblasti štúdia predispozície pre vznik onkologického ochorenia, rizika pre vznik relapsu (návratu ochorenia), voľby vhodného liečiva a jeho účinnosti.
Takpovediac samozrejmým cieľom projektu SEPO je začlenenie sa do medzinárodného výskumného priestoru. Žiada sa aj spomenúť, že onkologický výskum rieši spoločensky závažnú problematiku nádorových ochorení, ktoré spôsobujú veľké sociálno-ekonomické straty. Projekt SEPO je tak v priamom súlade s Dlhodobým zámerom štátnej vednej a technickej politiky našej republiky do roku 2015, konkrétne s jeho vecnou prioritou Zdravie – kvalita života. V rámci tejto priority je potrebný výskum a vývoj, cielený na prevenciu a liečbu najrozšírenejších chorôb, medzi ktoré patria aj onkologické ochorenia. Ako na záver predstavenia siete SEPO povedal rektor UPJŠ prof. Ladislav Mirossay, SEPO je len začiatkom procesu, na konci ktorého by malo byť vybudovanie jedného veľkého, dobre vybaveného a špičkovými odborníkmi obsadeného biomedicínskeho centra s aplikovateľnými výstupmi v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.