Krv je nenahraditeľná tekutina. Nie je možné získať ju umelým spôsobom, len darcovstvom. S. Lukáč patrí k pravidelným návštevníkom transfúznej stanice.
„Mama organizovala hromadné odbery. Keď som zavŕšil osemnásty rok života, hneď som šiel darovať krv. Zistil som, že to nie je nič strašné a odvtedy som chodil pravidelne štyrikrát do roka,“ povedal Prešovčan Slávko Lukáč.
Neostal len pri darovaní krvi, ale chodí aj na pravidelné odbery krvnej plazmy i doštičiek. „Kedysi to bolo iné, odstreďovala sa krv, dnes to robí stroj. Z krvnej plazmy sa vyrábajú lieky. Krvné doštičky potrebujú onkologickí pacienti,“ vysvetlil.
Manželka bola onkologickou pacientkou
Dnes má za sebou už 103 odberov. „Je to úžasný pocit. Nikoho z tých ľudí, ktorí potrebovali moju krv, nepoznám. Moja manželka bola onkologickou pacientkou. Aj preto, ale nielen preto, som sa rozhodol darúvať aj krvné doštičky,“ prezradil.
Mrzí ho, že mnoho ľudí odrádza od darcovstva hrubá ihla. „Niekoľkých kolegov som aj ja zlanáril. Ale nikoho nenútim. Som skôr anonymným darcom,“ povedal.
Na transfúzku chodí z presvedčenia
Nikdy neodmietol pomoc, keď mu z nemocnice volali, že potrebujú jeho krv. „Keď som prišiel na obyčajný odber, tak boli sestričky pomaly akoby nahnevané, že som prišiel. Že ma mali v zálohe, keby náhodou potrebovali moju krv, moju krvnú skupinu,“ zasmial sa pán Lukáč.
Aj keď získal Kňazovického medailu, krv darovať neprestane. Táto medaila sa udeľuje za 100 odberov krvi, u žien za 80 odberov. „Človek nikdy nevie, kedy bude krv potrebovať. A ja si myslím, že v živote rozhodujú maličkosti. Krv nechodím darovať kvôli oceneniam, ale z presvedčenia,“ dodal Lukáč.
Odberu sa boja aj zdravotníčky
Národná transfúzna služba Slovenskej republiky spolu so Slovenským Červeným krížom organizujú hromadné odbery krvi aj formou kampaní ako napríklad Študentská či Valentínska kvapka krvi.
Cieľom je osloviť a motivovať najmä mladých ľudí a prvodarcov, aby sa stali bezpríspevkovými darcami, spolu šírili myšlienku darcovstva, a tak pomohli zabezpečiť dostatok krvi pre potreby slovenského zdravotníctva. „Ak je darca vyrovnaný s tým, že chce prísť a darovať krv, tak by nemal byť problém. Stáva sa však, že darca má nejakú traumu z detstva, keď na nejakom ošetrení alebo kontrolnom odbere mu sestrička napríklad zle pichla ihlu... Majú nepríjemnú skúsenosť a boja sa,“ povedala zdravotná sestra Národnej transfúznej služby SR v Prešove Tatiana Harčarová.
Sestričky sú počas celého odberu príjemné. „Musíme sa venovať darcom. Snažíme sa im dať dostatok informácií. Tiež som sa bála, keď som šla darovať krv prvýkrát,“ priznala T. Harčárová.
Chodíte darovať krv?
Väčšina ľudí sa bojí ihly v rukách zdravotnej sestry. Niektorí dokážu prekonať svoj strach, ak majú motiváciu.
Tatiana Diľová, 40, Remeniny (okres Vranov nad Topľou): Nechodím darovať krv, pretože nemôžem. Prekonala som žltačku typu B. Ja som našťastie ešte nikdy nepotrebovala krv.
Filip Rokošný, 23, Prešov: Krv chodím darovať pravidelne. Keď som mal šesť rokov, mali sme vážnu nehodu, operovali mi mozog. Keď darujem krv, mám skvelý pocit, že som pre niekoho niečo spravil.
Andrea Gajdošová, 22, Stropkov: Ja sa bojím. Býva mi zle, keď mi berú krv. Odpadávam, a to je jediný dôvod, prečo nechodím darovať krv. Môj otec chodil, ale tiež mu bolo zle.
Fakty
Kto môže byť darcom krvi?
- každý zdravý človek, ktorý má vek od 18 do 60 rokov (pri pravidelnom darovaní do 65 rokov)
- má váhu minimálne 50 kg
Ako sa pripraviť na odber?
Pred odberom by darca mal
- byť oddychnutý, pokojný
- piť dostatočne veľa tekutín
- večer pred odberom jesť ľahkú stravu, vyvarovať sa mastným jedlám, nepiť alkoholické nápoje
- ráno pred odberom jesť, odporúčajú sa potraviny bez tuku, suché pečivo, džem, ovocie a tekutiny.
Ako často možno darovať krv?
- muži 4 x do roka, odstupy 3 mesiace
- ženy 3 x do roka, odstupy 4 mesiace
Slovo lekára
Nenahraditeľná tekutina
Krv je potrebná pre všetky lekárske odbory. „Je nenahraditeľná. To, čo obsahuje ľudská krv, nie je možné získať umelým spôsobom. Krvi máme vždy málo. Robíme veľa operačných zákrokov. Všetko, čo odoberieme, sa za mesiac spotrebuje. Nemáme žiadne 'prestoje' krvi. Často musíme aj pozývať darcov s určitými krvnými skupinami alebo musíme pozývať ľudí na doštičkové koncentráty,“ informovala lekárka Nadežda Gerenčerová.
Prehľad
Kde darovať krv?
Košice
NTS SR, pracovisko Košice, Trieda SNP 1, budova Lekárskej fakulty, 3. poschodie
Odberové dni: pondelok až piatok od 7.00 do 12.00 hod., v utorok do 15.00 hod.
Nemocnica Košice – Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, poliklinika – vstupný areál
Odberové dni: pondelok až piatok (okrem utorka) od 6.30 do 12.00 hod.
Prešov
Na oddelení Národnej transfúznej služby, v Prešove je to v chirurgickom
monobloku FNsP na Hollého ulici, II. poschodie od 6.30 do 14.00 hod.
Michalovce
Hematologicko-transfúzne oddelenie (HTO) je v areáli nemocnice, odberové dni sú utorok, štvrtok a piatok od 7.00 hod.
Humenné
Oddelenie HTO je v areáli nemocnice, odberové dni sú utorok, štvrtok a piatok od 7.00 hod.
Trebišov
Oddelenie HTO je v budove nemocnice (monoblok), odberové dni sú streda a piatok od 7.00 hod.
Rožňava
Nemocnica s poliklinikou sv. Barbory, a.s., Špitálska 1, Oddelenie hematológie, transfuziológie a klinickej biochémie - spojovacia chodba 0. poschodie, odberové dni – utorok a štvrtok od 8. do 12. hod.,
predodberové vyšetrenia od 7. do 8. hod.
Revúca
Revúcka medicínsko - humanitná, n.o., Nemocnica s poliklinikou, Litovelská 25, Hematologicko– transfuziologické oddelenie - prízemie, odberový deň - utorok 7.30 - 9.00
Spišská Nová Ves
Nemocnica s poliklinikou Spišská Nová Ves, Jánskeho 1, Hematologicko-transfuziologické oddelenie, odberové dni: utorok a štvrtok od 7.00 do 13.00 hod.
Levoča
Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča, Probstnerova cesta 2/3082, Hematologicko-transfúzne oddelenie (pavilón pri Internom oddelení), odberové dni: utorok a štvrtok od 7.00 do 12.00 hod.
Poprad
NTS SR, Banícka 803/28, budova Nemocnice, 1. poschodie, vchod „do stánku“, odberové dni: pondelok až piatok od 6.00 do 14.00 hod., v utorok do 17.00 hod
Kežmarok
Nemá stále odberové miesto, službu zabezpečuje popradská pobočka. V okresoch Kežmarok a Poprad vykonáva pravidelné výjazdové odbery.
čor, lyv, ela, dep, toti
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.