Štvorhranka alebo chironex fleckeri, nazývaná aj morská osa, je len pár centimetrov veľká, ale dokáže za sekundu usmrtiť človeka. Podľa niektorých vedcov je to najjedovatejší živočích na svete.
Jej telo pripomína štvorhranný zvon s priemerom 20 centimetrov. Z každej hrany vybieha niekoľko pŕhlivých vlákien, ktoré môžu dosahovať dĺžku 9 až 10 metrov. Na ramenách a lepkavých chápadlách má početné pŕhlivé bunky obsahujúce toxíny, ktoré sú účinnejšie ako hadie jedy. Jej priehľadné mliečne sfarbenie ju robí vo vode neviditeľnou. Keď sa jej chápadlo dotkne pokožky, je zle. Jed spôsobuje pálivú bolesť, opuchy a zápaly. Keď sa postihnutý nezačne topiť už od ľaku, tak mu hrozí šok, kŕče, bezvedomie a zlyhanie srdca.
Pŕhlivý aparát obsahuje harpúnu stočenú vo vnútri jedovatej bunky, ktorá je pripojená k zásobníku s jedom. Pri kontakte s obeťou sa cez ňu vstriekne do kože jed. Každé chápadlo je pokryté miliónmi buniek, takže môže dôjsť ku vstrieknutiu veľkého množstva toxínu na veľkom povrchu tela obete. Človek môže po stretnutí s ňou zomrieť do sekundy. V prípade, že sa do jej chápadiel zamotá viac ľudí, má dosť jedu na to, aby v krátkom čase usmrtila 60 kúpajúcich. Zaujímavosťou je, že morským korytnačkám ich popŕhlenie vôbec neškodí. Dokonca ich s obľubou konzumujú a znižujú tak ich nadmerný počet.
Neviditeľný okáň
Napriek tomu, že telo medúzy tvorí 96 percent vody, okrem jedovatých buniek a tráviacej dutiny má tento morský živočích prekvapivo dokonalé oči, ktoré sa podobajú očiam rýb a hlavonožcov. Ich signály ale nevedú do žiadneho nervového centra. To im chýba. Preto sa nedá s určitosťou povedať, že niečo vidí, ale v senzorických bunkách visiacich na okraji klobúka má dva druhy očí. Jedno hľadí hore, druhé do strán. Má aj dva druhy jednoduchších očí umiestnených po jednom v jamkách, ale aj v zárezoch povrchu buniek. Signály z rôznych očí (niektoré sú nezaostrené alebo zaznamenávajú asymetrický obraz) sú priamo vedené do buniek ovládajúcich smer a spôsob pohybu živočícha.
Po dotyku medúzy zostávajú na tele v tom lepšom prípade popáleniny ako po horúcom kovovom železe alebo bičovaní. Niektoré rany sa liečia mesiace, hlbšie zostávajú do konca života. Väčšinou sa stretnutie končí smrťou.
Do roku 1956 bol tento morský zabijak vedcom úplne neznámy tvor. Štatistiky dokazujú, že ročne usmrtí viac ľudí ako žralok ľudožravý. Medúza štvorhranka má na svojom konte za rok 50 obetí.
Smrtiaci jed našiel využitie v kozmetickej a lekárskej oblasti. Obsahuje botulotoxín, ktorý sa využíva pri vyhladzovaní vrások. V Amerike si ročne takúto procedúru dopraje až 1,6 milióna ľudí. Pomáha nielen pri skrášľovaní pokožky, ale aj na zmiernenie a odstránenia potenia najmä v podpazuší. Takéto injekcie sú určite príjemnejšie pre naše telo, ako dotyk medúzy pri kúpaní sa v teplých oceánoch či na pobreží Austrálie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.