Už po siedmy raz sa tohto roku uskutočnili tzv. Masterclasses (voľne preložené majstrovské triedy), ktoré študentom stredných škôl v mnohých krajinách na celom svete približujú prácu fyzikov pracujúcich v oblasti časticovej fyziky a umožňujú im priamo sa podieľať na vyhodnocovaní reálnych experimentálnych údajov. Študenti tak majú možnosť stať sa na jeden deň členmi vedeckých tímov a aspoň čiastočne spoznať „ako sa robí veda".
Viac ako 8-tisíc študentov
Projekt Masterclasses organizuje Európska skupina pre popularizáciu časticovej fyziky EPOG a Európska fyzikálna spoločnosť EPS. V tomto roku sa na medzinárodných Masterclasses v časticovej fyzike zúčastnilo viac ako 8 000 študentov na vyše 110 univerzitách a výskumných centrách v 24 krajinách.
Analýza skutočných údajov
Novinkou bolo, že študenti analyzovali skutočné údaje z veľkého hadrónového urýchľovača či „zrážača" (LHC - large hadron collider) v európskom ústave jadrového výskumu CERN. Išlo o údaje, ktoré sa v ostatných mesiacoch získali v rámci experimentov ATLAS, CMS a ALICE. Po analýze údajov študenti z Európy, USA, niekoľkých afrických krajín, Brazílie a Izraela prostredníctvom videokonferencie moderovanej špičkovými fyzikmi v CERN-e, diskutovali o svojich výsledkoch.
Univerzity z Košíc i Prešova
Zo Slovenska sa na tohtoročných Masterclasses podieľalo šesť univerzít, medzi nimi aj dve z východu: Univerzita P. J. Šafárika (UPJŠ) v Košiciach a Prešovská univerzita. "Tisíce ľudí už dlhšie diskutujú o LHC na slovenských internetových portáloch a na ulici, ale až teraz nastala pre niektorých z nich príležitosť siahnuť si na dáta z LHC takpovediac vlastnými rukami. Našou snahou bolo poskytnúť stredoškolákom možnosť pracovať po boku skutočných vedcov tými istými metódami ako oni," povedal Ivan Melo, časticový fyzik zo Žilinskej univerzity, ktorý koordinoval podujatie na Slovensku.
Získajú predstavu o modernom výskume
Na medzinárodných Masterclasses tak majú stredoškoláci jedinečnú príležitosť urobiť si predstavu o fungovaní moderného výskumu vo fyzike. V autentickom prostredí sa naučia v prednáškach veľa nového o svete elementárnych častíc a v rámci cvičení analyzujú zrážky častíc pohybujúcich sa takmer rýchlosťou svetla v 27 kilometrov dlhom urýchľovači LHC. Organizátorom Masterclasses v Košiciach, ktoré sa konali minulý týždeň, bola katedra jadrovej a subjadrovej fyziky Ústavu fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ.
Z Košíc, Fiľakova i Spišskej Starej Vsi
Ako nám povedal Dr. A. Dirner zo spomenutej katedry, v Košiciach sa na podujatí zúčastnilo 48 študentov zo šiestich košických gymnázií i z gymnázií vo Fiľakove a Spišskej Starej Vsi. Dopoludnia si študenti vypočuli prednášku doc. D. Bruncka z Ústavu experimentálnej fyziky SAV, ktorý je vedúcim slovenskej účasti na experimente ATLAS v CERN-e.
Analyzovali rozpad bozónov
Popoludní študenti analyzovali údaje o rozpade Z-bozónov a na základe tejto analýzy určovali hmotnosť týchto častíc. Po skončení analýzy sa zúčastnili videokonferencie, na ktorej boli odborníkmi z CERN-u analyzované výsledky všetkých skupín z rôznych krajín, ktoré v ten deň absolvovali Masterclasses (išlo napríklad o univerzity v izraelskom Jeruzaleme, nemeckom Siegene či belgickom Monse).
V Prešove štyridsiati
Po vyhodnotení výsledkov nasledoval kvíz, pričom najlepšie dvojice boli odmenené spomienkovými darčekmi. Podobný priebeh mali aj Masterclasses na Prešovskej univerzite, ktoré sa tiež konali minulý týždeň a na ktorých sa zúčastnilo 40 študentov zo základnej školy a gymnázia sv. Mikuláša v Prešove. Hlavným organizátorom prešovskej časti bol Dr. F. Franko, študentom prednášali doc. J. Hlaváčová (Pohľad do mikrosveta) a Dr. S. Ilkovič (o CERN-e). Na rozdiel od košických študentov analyzovali študenti v Prešove rozpad W-bozónov a následne určovali ich hmotnosť.
Osvieženie výučby fyziky
Masterclasses sú jedným z tých podujatí, ktoré stredoškolským študentom osviežujú výučbu v oblasti fyziky a umožňujú im nahliadnuť do metód základného výskumu, ktoré prinášajú fundamentálne poznatky o štruktúre hmoty a o interakciách prebiehajúcich na vzdialenostiach menších ako rozmery atómových jadier. Jeden deň strávený v reálnom svete základného fyzikálneho výskumu v oblasti časticovej fyziky možno niektorých študentov ovplyvní na celý život - stanú sa z nich jadroví fyzici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.