Pani Júlii a jej exmanželovi zveril súd do striedavej výchovy 11-ročnú Julku. "Tesne po rozvode som ju mala do výchovy zverenú ja, ale jej otcovi sa to nepáčilo, takže sa o zverenie do výchovy chcel ďalej súdiť. Dohodli sme sa teda na striedavej výchove v intervaloch 2 týždne u mňa, 2 týždne u otca," vraví Košičanka Júlia, ktorá má po tejto skúsenosti na striedavú výchovu ešte negatívnejší pohľad ako predtým.
"Psychológovia síce vravia, že dieťa má právo na otca, aj na matku, ale ja si myslím, že dieťa má okrem toho právo aj na domov. Moja dcéra mala niekoľko mesiacov jediné – veci večne zbalené v cestovnej taške." Keďže už chodí do školy, musela si vždy pobaliť všetko – nielen oblečenie, ale aj všetky knihy, školské pomôcky, obľúbené hračky... "Neraz sa stalo, že si ešte nestihla všetko ani vybaliť, už sa opäť balila."
Dcéra sa začala uzatvárať do seba
V každej rodine pritom zažívala iný stereotyp, platili iné pravidlá, iné očakávania. "Aj my dospelí sme mali prvé dni čo robiť, aby sme sa adaptovali na novú situáciu – či už to bol jej odchod, alebo príchod. Tak čo potom ona, 10 ročné dieťa?" Po pár týždňoch si pani Júlia všimla, že jej dcéra začína byť agresívnejšia. "Mala som z nej pocit, že jediné, čo chce, je, aby sme jej dali pokoj. Každý z nás mal totiž svoj domov, svoje rituály, ale ona nemala nič stabilné. Keď sa k nám vrátila po dvoch týždňoch, tu sa neraz mnoho vecí zmenilo, náš rodinný život šiel totiž ďalej aj bez nej. A ona sa zrazu cítila z mnohých vecí vylúčená. Po čase sa začala do seba uzatvárať, ignorovala pravidlá, ak sme jej niečo nedovolili, okamžite telefonovala exmanželovi, že chce ísť k nemu."
Matka: Nech má jeden domov...
Pani Júlia preto exmanželovi povedala, že hoci im striedavú výchovu nariadil súd, ona v nej pokračovať nebude. "On však nesúhlasil s tým, aby dcéra žila u mňa, a tak som v jej záujme navrhla, že aj keď sa tým budem musieť vzdať jej výchovy, aby ostala bývať uňho. Nech má jeden domov, do ktorého plnohodnotne patrí."
Julinka sa teda presťahovala k otcovi. "Po tohtoročných zimných prázdninách ma však poprosila, že by radšej žila s nami. S exmanželom sme sa dohodli a presťahovali ju k nám. Býva s nami tretí mesiac, s otcom sa pravidelne stretáva a už za ten krátky čas badať v jej správaní značné zmeny. Kým predtým hovorila: ´Idem k tebe.´ ´Idem k ockovi.´, dnes používa slová domov, moja izba... Nadobudla stabilitu," uzatvára pani Júlia.
Striedavú výchovu detí súdy zatiaľ veľmi neuznávajú
Možnosť striedavej starostlivosť o dieťa u rozvedených rodičov platí na Slovensku od 1. júla minulého roku. Získať dieťa do striedavej starostlivosti nie je až také jednoduché. Ak matka nesúhlasí, súdy zväčša nejdú proti jej vôli.
Od vlaňajšieho leta môžu byť deti rozvedených rodičov zverené do striedavej osobnej starostlivosti matky aj otca. Za tento čas však slovenské súdy nerozhodli o striedavej starostlivosti ani raz v prípade, že sa na nej nedohodli obaja rodičia.
Hoci zákon vyslovene hovorí, že „ak so striedavou osobnou starostlivosťou súhlasí aspoň jeden z rodičov dieťaťa, tak súd musí skúmať, či bude takáto starostlivosť v záujme dieťaťa," vysvetľuje právnik Dávid Štefanka.
„Podľa informácií, ktoré sme dostali od úradov práce, nerozhodol súd ani v jednom prípade o striedavej starostlivosti tam, kde nebol súhlas matky," povedala predsedníčka Ligy otcov Zuzana Mikulová.
Výživné nemusí byť
Rodič má vtedy také povinnosti, akoby počas tohto obdobia bolo dieťa uňho vo výlučnej starostlivosti. Pri striedavej starostlivosti je to aj s výživným inak. „Súd môže rozhodnúť, že počas trvania striedavej starostlivosti výživné neurčuje," vysvetľuje Štefanka. Takto je to zvyčajne vtedy, keď je pomerný čas dieťa u matky aj u otca. Prípadne, ak je dieťa u druhého rodiča kratšie, výživné môže súd určiť pomerne k tomuto času.
Ak sa rodičia dokážu dohodnúť na takejto striedavej starostlivosti, prekážky im v súčasnosti nekladie už ani súd. Dohody rodičov iba spečatia.
Liga otcov chce zrovnoprávnenie
Striedavá starostlivosť rodičov o dieťa by mala byť po rozvode pravidlom, a nie len možnosťou. Takúto zmenu zákona sa snaží presadiť Liga otcov, ktorá sa zasadzuje o rovnoprávnosť rodičov v starostlivosti o dieťa. V prípadoch, keď o starostlivosť prejavia záujem obaja rodičia, nemal by sudca prihliadať len na zvykové normy, čo zväčša vedie k tomu, že dieťa pridelí do starostlivosti matke, ale mal by brať ohľad aj na záujmy otca. Zakladateľ Ligy otcov Ladislav Ďurkovič považuje súčasný právny stav za nevyhovujúci a zákon za nefunkčný. Upozorňuje na to, že v okolitých krajinách je striedavá starostlivosť základnou možnosťou rodičov po rozvode a nie niečím výnimočným. Skúsenosti hovoria, že sociálni pracovníci často rozmýšľajú nie systémom, čo je pre dieťa dobré a čo je jeho záujmom, ale spôsobom, ktorý rodič je lepší a ako to urobiť čo najjednoduchšie. sita
Zistili sme
Súhlas je dôležitý
Nezisková organizácia Liga otcov robila prieskum medzi úradmi práce. Zistila, že deti sa dostali do striedavej starostlivosti oboch rodičov len v prípadoch, keď s tým súhlasili obaja rodičia. Oficiálne štatistiky podľa Zuzany Mikulovej z ligy nie sú k dispozícii.
rag
Kedy sa môžu o dieťa starať obaja rodičia
Zákon o rodine stanovuje podmienky, za akých možno zveriť dieťa dostriedavej osobnej starostlivosti rodičov.
Na to, aby mohlo byť dieťa zverené do striedavej starostlivosti oboch rodičov, musia byť naplnené tieto podmienky:
spôsobilosť rodičov vychovávať dieťa,
záujem obidvoch rodičov o osobnú starostlivosť o dieťa,
záujem dieťaťa o zverenie do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov,
lepšia možnosť zaistenia potrieb dieťaťa ako pri osobnej starostlivosti len jedného z rodičov,
súhlas aspoň jedného z rodičov so zverením dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti.
rag
Trvalé bydlisko je iba jedno
Aj pri striedavej starostlivosti by malo mať dieťa jednu škodu, lekára aj trvalý pobyt.
1. Aj pri striedavej starostlivosti má dieťa iba jedno trvalé bydlisko. Rodičia musia dosiahnuť dohodu, či bude u matky, alebo u otca. „Z dôvodu zmeny dokladov navrhujem ponechať trvalé bydlisko tam, kde ho malo dieťa doteraz," odporúča právnik Dávid Štefanka.
2. Striedavá starostlivosť z formálneho hľadiska nie je vhodná, ak každý z rodičov žije v inom meste.
3. Predpokladom úspešnej striedavej starostlivosti je aj schopnosť širokej dohody rodičov o navštevovanej škole, krúžkoch, lekárovi. Aj pri striedavej starostlivosti by malo mať dieťa jednu školu a lekára.
4. Do procesu rozhodovania o striedavej starostlivosti vstupuje pracovník úradu práce, sociálnych vecí a rodiny ako jeho kolízny opatrovník. Ten vykoná pohovor s oboma rodičmi dieťaťa, a v závislosti od veku a morálnej, rozumovej vyspelosti dieťaťa aj pohovor s dieťaťom.
5. Pokiaľ je zrejmé, že medzi rodičmi dieťaťa je narušená komunikácia, nie sú schopní dospieť k dohode, odzrkadľuje sa to aj vo výchove dieťaťa, „vtedy je pre kolízneho opatrovníka jednoznačné, že striedavá starostlivosť by neplnila svoj účel. V takomto prípade aj na základe iných zistených skutočností návrhy na striedavú starostlivosť odporúča kolízny opatrovník zamietnuť. Bytové podmienky nie sú rozhodujúce," hovorí Peter Chrappa z Úradu práce v Banskej Bystrici na webovej stránke striedavka.sk.
6. Čo je záujem dieťaťa, zákon nestanovuje. Určuje to kolízny opatrovník a súd.
rag
Ako je to v zahraničí
V Belgicku súd skúma možnosť striedavej výchovy, ak o ňu požiada aspoň jeden z rodičov.
V Čechách súd takúto povinnosť nemá. Ak nedôjde k dohode rodičov, často je tým
posudzovanie striedavej starostlivosti ukončené.
Aj v Nemecku rodičia musia dospieť k dohode, ktorú súd len odsúhlasí.
USA majú najdlhšiu tradíciu striedavej starostlivosti - od konca 80. rokov minulého storočia.
Vo Francúzsku je možná aj striedavá starostlivosť na skúšku.
Európske krajiny Nórsko, Írsko, Holandsko, Španielsko, Taliansko s ňou experimentujú a postupne vylepšujú už niekoľko rokov.
tasr
Pripravujeme
Chcete darovať krv? Ako sa pripraviť na odber? Je darovanie bezpečné? Kto môže byť darcom?
v utorok 29. 3. 2011
Autor: ato, rag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.