Korzár logo Korzár
Streda, 24. máj, 2017 |Meniny má Ela

Striedavá výchova dieťaťa má mnohé úskalia

Pani Júlii a jej exmanželovi zveril súd do striedavej výchovy 11-ročnú Julku. Tento model prináša viaceré problémy.

Pani Júlii a jej exmanželovi zveril súd do striedavej výchovy 11-ročnú Julku. "Tesne po rozvode som ju mala do výchovy zverenú ja, ale jej otcovi sa to nepáčilo, takže sa o zverenie do výchovy chcel ďalej súdiť. Dohodli sme sa teda na striedavej výchove v intervaloch 2 týždne u mňa, 2 týždne u otca," vraví Košičanka Júlia, ktorá má po tejto skúsenosti na striedavú výchovu ešte negatívnejší pohľad ako predtým.

"Psychológovia síce vravia, že dieťa má právo na otca, aj na matku, ale ja si myslím, že dieťa má okrem toho právo aj na domov. Moja dcéra mala niekoľko mesiacov jediné – veci večne zbalené v cestovnej taške." Keďže už chodí do školy, musela si vždy pobaliť všetko – nielen oblečenie, ale aj všetky knihy, školské pomôcky, obľúbené hračky... "Neraz sa stalo, že si ešte nestihla všetko ani vybaliť, už sa opäť balila."

Dcéra sa začala uzatvárať do seba

V každej rodine pritom zažívala iný stereotyp, platili iné pravidlá, iné očakávania. "Aj my dospelí sme mali prvé dni čo robiť, aby sme sa adaptovali na novú situáciu – či už to bol jej odchod, alebo príchod. Tak čo potom ona, 10 ročné dieťa?" Po pár týždňoch si pani Júlia všimla, že jej dcéra začína byť agresívnejšia. "Mala som z nej pocit, že jediné, čo chce, je, aby sme jej dali pokoj. Každý z nás mal totiž svoj domov, svoje rituály, ale ona nemala nič stabilné. Keď sa k nám vrátila po dvoch týždňoch, tu sa neraz mnoho vecí zmenilo, náš rodinný život šiel totiž ďalej aj bez nej. A ona sa zrazu cítila z mnohých vecí vylúčená. Po čase sa začala do seba uzatvárať, ignorovala pravidlá, ak sme jej niečo nedovolili, okamžite telefonovala exmanželovi, že chce ísť k nemu."

Matka: Nech má jeden domov...

Pani Júlia preto exmanželovi povedala, že hoci im striedavú výchovu nariadil súd, ona v nej pokračovať nebude. "On však nesúhlasil s tým, aby dcéra žila u mňa, a tak som v jej záujme navrhla, že aj keď sa tým budem musieť vzdať jej výchovy, aby ostala bývať uňho. Nech má jeden domov, do ktorého plnohodnotne patrí."

Julinka sa teda presťahovala k otcovi. "Po tohtoročných zimných prázdninách ma však poprosila, že by radšej žila s nami. S exmanželom sme sa dohodli a presťahovali ju k nám. Býva s nami tretí mesiac, s otcom sa pravidelne stretáva a už za ten krátky čas badať v jej správaní značné zmeny. Kým predtým hovorila: ´Idem k tebe.´ ´Idem k ockovi.´, dnes používa slová domov, moja izba... Nadobudla stabilitu," uzatvára pani Júlia.

Striedavú výchovu detí súdy zatiaľ veľmi neuznávajú

Možnosť striedavej starostlivosť o dieťa u rozvedených rodičov platí na Slovensku od 1. júla minulého roku. Získať dieťa do striedavej starostlivosti nie je až také jednoduché. Ak matka nesúhlasí, súdy zväčša nejdú proti jej vôli.

Od vlaňajšieho leta môžu byť deti rozvedených rodičov zverené do striedavej osobnej starostlivosti matky aj otca. Za tento čas však slovenské súdy nerozhodli o striedavej starostlivosti ani raz v prípade, že sa na nej nedohodli obaja rodičia.

Hoci zákon vyslovene hovorí, že „ak so striedavou osobnou starostlivosťou súhlasí aspoň jeden z rodičov dieťaťa, tak súd musí skúmať, či bude takáto starostlivosť v záujme dieťaťa," vysvetľuje právnik Dávid Štefanka.

„Podľa informácií, ktoré sme dostali od úradov práce, nerozhodol súd ani v jednom prípade o striedavej starostlivosti tam, kde nebol súhlas matky," povedala predsedníčka Ligy otcov Zuzana Mikulová.

Výživné nemusí byť

Rodič má vtedy také povinnosti, akoby počas tohto obdobia bolo dieťa uňho vo výlučnej starostlivosti. Pri striedavej starostlivosti je to aj s výživným inak. „Súd môže rozhodnúť, že počas trvania striedavej starostlivosti výživné neurčuje," vysvetľuje Štefanka. Takto je to zvyčajne vtedy, keď je pomerný čas dieťa u matky aj u otca. Prípadne, ak je dieťa u druhého rodiča kratšie, výživné môže súd určiť pomerne k tomuto času.

Ak sa rodičia dokážu dohodnúť na takejto striedavej starostlivosti, prekážky im v súčasnosti nekladie už ani súd. Dohody rodičov iba spečatia.

Liga otcov chce zrovnoprávnenie

Striedavá starostlivosť rodičov o dieťa by mala byť po rozvode pravidlom, a nie len možnosťou. Takúto zmenu zákona sa snaží presadiť Liga otcov, ktorá sa zasadzuje o rovnoprávnosť rodičov v starostlivosti o dieťa. V prípadoch, keď o starostlivosť prejavia záujem obaja rodičia, nemal by sudca prihliadať len na zvykové normy, čo zväčša vedie k tomu, že dieťa pridelí do starostlivosti matke, ale mal by brať ohľad aj na záujmy otca. Zakladateľ Ligy otcov Ladislav Ďurkovič považuje súčasný právny stav za nevyhovujúci a zákon za nefunkčný. Upozorňuje na to, že v okolitých krajinách je striedavá starostlivosť základnou možnosťou rodičov po rozvode a nie niečím výnimočným. Skúsenosti hovoria, že sociálni pracovníci často rozmýšľajú nie systémom, čo je pre dieťa dobré a čo je jeho záujmom, ale spôsobom, ktorý rodič je lepší a ako to urobiť čo najjednoduchšie. sita

Zistili sme

Súhlas je dôležitý

Nezisková organizácia Liga otcov robila prieskum medzi úradmi práce. Zistila, že deti sa dostali do striedavej starostlivosti oboch rodičov len v prípadoch, keď s tým súhlasili obaja rodičia. Oficiálne štatistiky podľa Zuzany Mikulovej z ligy nie sú k dispozícii.

rag
Kedy sa môžu o dieťa starať obaja rodičia

Zákon o rodine stanovuje podmienky, za akých možno zveriť dieťa dostriedavej osobnej starostlivosti rodičov.

Na to, aby mohlo byť dieťa zverené do striedavej starostlivosti oboch rodičov, musia byť naplnené tieto podmienky:

spôsobilosť rodičov vychovávať dieťa,

záujem obidvoch rodičov o osobnú starostlivosť o dieťa,

záujem dieťaťa o zverenie do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov,

lepšia možnosť zaistenia potrieb dieťaťa ako pri osobnej starostlivosti len jedného z rodičov,

súhlas aspoň jedného z rodičov so zverením dieťaťa do striedavej osobnej starostlivosti.

rag
Trvalé bydlisko je iba jedno

Aj pri striedavej starostlivosti by malo mať dieťa jednu škodu, lekára aj trvalý pobyt.

1. Aj pri striedavej starostlivosti má dieťa iba jedno trvalé bydlisko. Rodičia musia dosiahnuť dohodu, či bude u matky, alebo u otca. „Z dôvodu zmeny dokladov navrhujem ponechať trvalé bydlisko tam, kde ho malo dieťa doteraz," odporúča právnik Dávid Štefanka.

2. Striedavá starostlivosť z formálneho hľadiska nie je vhodná, ak každý z rodičov žije v inom meste.

3. Predpokladom úspešnej striedavej starostlivosti je aj schopnosť širokej dohody rodičov o navštevovanej škole, krúžkoch, lekárovi. Aj pri striedavej starostlivosti by malo mať dieťa jednu školu a lekára.

4. Do procesu rozhodovania o striedavej starostlivosti vstupuje pracovník úradu práce, sociálnych vecí a rodiny ako jeho kolízny opatrovník. Ten vykoná pohovor s oboma rodičmi dieťaťa, a v závislosti od veku a morálnej, rozumovej vyspelosti dieťaťa aj pohovor s dieťaťom.

5. Pokiaľ je zrejmé, že medzi rodičmi dieťaťa je narušená komunikácia, nie sú schopní dospieť k dohode, odzrkadľuje sa to aj vo výchove dieťaťa, „vtedy je pre kolízneho opatrovníka jednoznačné, že striedavá starostlivosť by neplnila svoj účel. V takomto prípade aj na základe iných zistených skutočností návrhy na striedavú starostlivosť odporúča kolízny opatrovník zamietnuť. Bytové podmienky nie sú rozhodujúce," hovorí Peter Chrappa z Úradu práce v Banskej Bystrici na webovej stránke striedavka.sk.

6. Čo je záujem dieťaťa, zákon nestanovuje. Určuje to kolízny opatrovník a súd.

rag
Ako je to v zahraničí

V Belgicku súd skúma možnosť striedavej výchovy, ak o ňu požiada aspoň jeden z rodičov.

V Čechách súd takúto povinnosť nemá. Ak nedôjde k dohode rodičov, často je tým
posudzovanie striedavej starostlivosti ukončené.

Aj v Nemecku rodičia musia dospieť k dohode, ktorú súd len odsúhlasí.

USA majú najdlhšiu tradíciu striedavej starostlivosti - od konca 80. rokov minulého storočia.

Vo Francúzsku je možná aj striedavá starostlivosť na skúšku.

Európske krajiny Nórsko, Írsko, Holandsko, Španielsko, Taliansko s ňou experimentujú a postupne vylepšujú už niekoľko rokov.

tasr

Pripravujeme

Chcete darovať krv? Ako sa pripraviť na odber? Je darovanie bezpečné? Kto môže byť darcom?

v utorok 29. 3. 2011

Neprehliadnite tiež

Za aké ceny predávali drevo z tatranských lesov?

Štátne lesy v Tatrách vlani vysadili 1,7 milióna sadeníc.

Na východe hrozia búrky s krúpami a intenzívnymi lejakmi

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa.

Okrasné dreviny na Gemeri ohrozuje ázijská húsenica

Vijačka krušpánová je pre pestovateľov novodobým nepriateľom.

Rallye Tatry obmedzí dopravu

Uzávery ciest vyznačia. Najkritickejší deň bude piatok.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Lipšicova advokátka: S takým postupom prokuratúry som sa ešte nestretla

Exposlanec zrazil 72-ročného chodca v septembri. Hrozí mu za to trest na dva až päť rokov väzenia.

KOMENTÁRE

Keď sa z nájomného vraha stane Superstar

Scény pri prepustení Kajínka pripomínali skôr rockový koncert.

KOMENTÁRE

Manchester: ako obmedziť dodávky kyslíka islamskému teroru

Svet niekdy nebol bezpečné miesto.

ŽENA

Voda či klepanie na čelo. Ako rýchlo poraziť chuť na sladké

Maškrteniu sa dá odolať vedecky overenými krokmi.

Najčítanejšie na Korzár


Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 4. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 8. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 12 651
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 757
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 8 153
 4. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 5 758
 5. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 625
 6. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 537
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 240
 8. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 4 868
 9. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 4 096
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 047

Už ste čítali?

Domov Najnovšie Najčítanejšie Desktop