Aj oni totiž pred rokmi začínali za katedrou, prípadne aspoň usilovne študovali so zámerom stať sa žiackym postrachom.
Sajfa randil so študentkami
Kombináciu angličtina - slovenčina vyštudoval aj moderátor s podrezaným jazykom. Splnil tak sen svojej mamky, ktorá túžila študovať angličtinu, no pre zlý kádrový posudok otca jej to nevyšlo. Ako učiteľ pôsobil päť rokov na gymnáziu v Bratislave. A nebol by to Sajfa, keby nevystrkoval rožky a nezvádzal svoje študentky. S dvoma dokonca oficiálne randil.
"Ale nie naraz... Keď sa mi niekto páči a ja sa páčim niekomu, keď prechovávam k niekomu city a ten človek ku mne tiež, prečo nie. A ak je to navyše kategoricky v poriadku, to znamená, že ja nie som vrah a ona nie je vo väzení, tak neviem, prečo by som sa tomu mal nejako extrémne brániť," vysvetlil nám mladík, ktorého na prácu v rádiu nahovorila práve jedna z bývalých priateliek.
Štepka deťom Hviezdoslava nevnucoval
Radošinec Stanislav Štepka pôsobil ako učiteľ ešte v 60. rokoch. Po maturite totiž vyštudoval Pedagogickú fakultu v Nitre a stal sa tak učiteľom slovenčiny. So žiakmi sa ´trápil´ celých šesť rokov, až kým sa následne na päť rokov nestal redaktorom Učiteľských novín. Dodnes má na problematiku výučby jasne vyhranený názor.
"Nasilu vnucovať deťom štúrovcov či Hviezdoslava - to nie. Ale iste stojí za malé uvažovanie, ako vzájomne podniknúť všetko šikovné a vynachádzavé, aby sa nakoniec deti spolu s učiteľmi a rodičmi celkom prirodzene začali zaujímať o významné zjavy našej národnej kultúry."
Jozef Pročko učil telocvik
Aj táto dnes už zašlá hviezda televíznej zábavy disponuje učiteľskými génmi. Presnejšie, Jožo Pročko je vyštudovaný telocvikár.
"S deťmi robím rád. Ich neoklameš. Keď som po skončení FTVŠ nemal peniaze počas štúdia na VŠMU, privyrábal som si ako telocvikár na základnej škole. Na prvú hodinu prišli dve žiačky, ostatné mali údajne ženské veci. Na druhú hodinu už prišli všetky. Aj tie, čo ich naozaj mali. Myslím, že viem ľudí motivovať. Učil som rád a celkom rád by som sa k tomu vrátil, ale viete si ma predstaviť ako seriózneho pána za katedrou po mojej šoumenskej minulosti? Kto by ma bral vážne? To je daň za moju televíznu minulosť."
Mečiarovej matika nevoňala
Spisovnú slovenčinu dokonale ovláda i moderátorka Martina Mečiarová. Študovala ju na vysokej. Za katedrou však stáť nestihla, keďže sa konkurzu do Markízy zúčastnila ešte počas štúdia.
"Slovenský jazyk som si vybrala preto, lebo matematika mi nikdy nešla. Nech som robila, čo som robila, ani po mnohých doučovaniach, ktoré mi rodičia zabezpečili, som ju dobre nevedela. Ale na druhej strane to, čo mi chýbalo v matematike, som mala dožičené v slovenskom jazyku, milovala som slohové práce, písala som ich aj kamarátkam, chodievala som recitovať a hrala som v ochotníckom divadle," vysvetlila dnes už šťastná mamička, ktorá túžila byť moderátorkou od strednej školy.
Svěrák začínal v "obecnej škole"
Vo filmoch Zdeňka Svěráka sa to školou a učiteľmi priam hemží. A nie je to náhoda. Skvelý scenárista totiž tiež strávil pár rokov za katedrou. Český jazyk a literatúru najskôr učil na dedinskej škole, takže do svojho filmu Obecní škola mal z čoho čerpať.
Priznáva, že vtedy ešte nevedel, ako učiť, nemal u žiakov autoritu, a tak neustále zvyšoval hlas, aby ho bolo počuť. Na konci týždňa už ani nedokázal hovoriť. Potom však prešiel do Žatca na gymnázium, kde si už "kantorstvo" naozaj vychutnal.
"Tam som sa stretol s dychtivými očami študentov, ktorých nebolo treba okrikovať, takže tie hodiny sa vyslovene darili a dosť sa podobali tej radosti, ktorú mám napríklad z divadelného prostredia. Bolo to krásne povolanie," zaspomínal si na svoju učiteľskú kariéru, s ktorou však aj tak skončil po štyroch rokoch a stal sa redaktorom Českého rozhlasu.
Z telocviku do Markízy
Možno keby nebolo Markízy, študentky na dvoch stredných školách by zbožňovali telesnú výchovu, geografiu a etiku. Ale to v prípade, že by ich učili dvaja fešáci, momentálne známi z obrazovky. Moderátori hlavného spravodajstva Patrik Švajda a Jaro Zápala totiž kedysi pobudli istý čas v školstve.
Patrik učil okrem telesnej aj geografiu, Jaro mal najskôr kombináciu telesná výchova, branná výchova, no po revolúcii sa musel preorientovať na etiku. "Učil som osem rokov, bol som plný entuziazmu, chcel som prekopať učebné osnovy. Bolo tam napríklad šplhanie na tyči, čo sa mi zdalo hrozne stupídne. Jasné, že sa rád pozriem na mladé, pekné baby, ale aby predo mnou šplhali a ja som sa im zospodu pozeral na zadky.... Navyše na tých tyčiach pripomínali go-go tanečnice. Tak som to zrušil ako dehonestujúce," hovorí o svojej učiteľskej praxi Jaro, ktorý ich radšej učil volejbal, baseball a podobné hry. Zdôrazňuje však, že študentkám určite nepomohlo, ak na neho "robili" oči, a keď nevidel snahu, dával aj zlé známky.
Patrik učil na základnej škole aj na gymnáziu, no jeho ideály o školstve vraj veľmi rýchlo narazili na tvrdú realitu a navyše chcel skúsiť niečo nové. Keďže sa chcel naďalej venovať len športu, rozhodol sa pre kariéru športového redaktora v Markíze. Rovnako aj Jaro Zápala. A obaja fešáci sa postupne prepracovali až do hlavného spravodajstva a bývalé študentky sa môžu aspoň chváliť, že ich učili.
"Učky"
Jiřina Bohdalová - po maturite chvíľu pracovala ako učiteľka na gymnáziu v Ostrave. Keď ju prijali na DAMU, bolo o jej kariére rozhodnuté. Sama však hovorí, že keby sa na školu nedostala, zostala by spokojnou učiteľkou, pretože deti má rada.
Leona Machálková - odmalička síce chcela spievať, ale rodičia nástojili na tom, aby mala riadne povolanie. Vyštudovala češtinu a dejepis, no učila len v rámci praxe. Po škole mala nastúpiť na přerovské gymnázium, ale zvíťazila muzika a ona "ušla" do Prahy.
Zuzana Smatanová - pri rozhodovaní sa o budúcom povolaní si pedagogiku vybrala aj niekoľkonásobná zlatá slávica. Sama však vraví, že hlavným dôvodom štúdia na Pedagogickej a sociálnej akadémii nebol ani tak fakt, že by túžila byť učiteľkou v škôlke, ale že mohla hrať na klavíri, flaute, spievať v zbore a skrátka venovať sa hudbe, pri ktorej aj napokon skončila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.