Lenže sme v Ázii, takže nechýbajú ani budhistické chrámy, nádherné zelené mestské oázy, tradičné jedlá. Vzniká teda mix toho, čo je nám Európanom blízke - kultúrnosť, čistota (je to jednoznačne najčistejšia časť Ázie, v ktorej som bol) či bezchybne fungujúca infraštruktúra. A to všetko zabalené do neodmysliteľného obalu exotiky. Hongkong je 45-krát menší ako Slovensko, ale býva v ňom sedem miliónov ľudí, čo je približne 6 300 na kilometer štvorcový. Obyvatelia rozprávajú kantónčinou alebo angličtinou. Tento štátik volajú aj výkladnou skriňou Ázie. Je symbolom blahobytu, úspechu a všetkého, čo ľudia dokážu, ak chcú. Nech sa páči, vstúpte...
Históriu udali ópiové vojny
Roku 1699 začala v Číne obchodovať britská Východoindická spoločnosť. Briti začali do Číny najprv vyvážať a neskôr pašovať vo veľkom ópium, ktoré produkovali vo svojich kolóniách v Indii. V roku 1839, keď bolo na ópiu závislých podľa odhadov už 2 milióny ľudí, čínsky cisár rázne zakročil a nechal zabaviť a zničiť viac ako 1 000 ton ópia. Toto bol podnet k prvej ópiovej vojne. Briti vyslali do Číny vojnové loďstvo, ktoré donútilo Čínu roku 1842 podpísať Nankinskú zmluvu, podľa ktorej musela Čína okrem iného postúpiť Británii Hongkong. Polostrov Kowloon bol Británii postúpený roku 1860 podľa Pekinskej zmluvy po druhej ópiovej vojne. Priliehajúce územia, ktorým sa hovorí New Territories (vrátane New Kowloon a ostrova Lantau), boli prenajaté Británii na 99 rokov, od 1. júna 1898 do 30. júna 1997.
Vzťah k svetu
Domáci obyvatelia sú si veľmi dobre vedomí ich pozície nielen v Ázii, ale aj vo svete. Byť hrdý je však celoázijská záležitosť, ktorú dostávajú deti do vienka už pri narodení. K cudzincom sa správajú úctivo, vždy mi ochotne a radi poradili. K Číňanom, ku ktorým majú najbližšie nielen čo sa týka vzdialenosti, sa však správajú dosť odmerane. Chcú im tak dokázať, že bez nich toho dosiahli oveľa viac a najmä vďaka ich pracovitosti je táto oblasť medzi dovolenkármi taká obľúbená.
Vorkoholizmus
A už sme pri hongkonskom človeku. Sedíme v jednom pube, kde domáca kapela vyhráva covery známych rockových hviezd. Angličanka Katy pracovala v Hongkongu viac ako rok, až kým ju vedenie neposlalo do Singapuru. "Sú neskutoční vorkoholici. Pracujú až do večerných hodín, a kým nedorobia prácu, neodídu domov. Robia aj v soboty. Veľakrát sú z toho takí napätí, že z práce idú rovno do baru, kde celú noc pijú. A odtiaľ idú zasa do roboty."
Zostávam ako obarený: "Veď na uliciach vidieť len rôzne reštaurácie, a tie ich 'rýchlojedenia'. Kde sú tie bary?" pýtam sa. "Sú v mrakodrapoch, na vyšších poschodiach. Na ulici je len malá tabuľa, ale keďže nevieš ich jazyk, nenájdeš ich."
No hold, nič nie je zadarmo, ani vysoká životná úroveň.
Móda a opaľovanie
Móda sa ničím nelíši od toho, čo môžeme vidieť v našich uliciach. Ženy nosia čierne legínsy, dlhé tričká doplnené opaskom s výraznou prackou, muži rifle a tričká. Horšie je to s opaľovaním, ktoré domáci považujú za veľmi škodlivé, takže všetci sú bieli. Celkom zaujímavé pre európske oko je, že všetky ženy majú čierne vlasy. Kde-tu síce stretnete babu či chalana, ktorí to na vlne módneho trendu hodili na blond či hnedú (ktorá im neraz ujde do ryšavej), ale je to skôr výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo.
Trhoviská
Úžasným zážitkom sú, samozrejme, trhoviská. Dostanete tu všetko, na čo si len pomyslíte. Od originálov až po napodobeniny. Ale úplnou lahôdkou sú trhy s čerstvými potravinami, teda zeleninou, ovocím, morskými plodmi či orechami. V atmosfére obchodníkov, oblečených v prepotených tielkach, miernej tlačenici a slušnej vrave okamžite zabudnete, že navôkol vás sa nachádzajú tony betónu a zrazu ste znova v pravej Ázii. Niektoré trhoviská sa nikdy nezatvárajú a za návštevu určite stoja aj trhy s kvetmi. Jedinečný zážitok, kde budete opantaní zmesou farieb a krásnych vôní.
Autor: Hirax
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.