i. Všetkému sa naučil doma – že bol potomkom slovenských prisťahovalcov, to sme sa dozvedeli až po jeho predčasnej smrti.
Do Ameriky sa jeho starí rodičia Peter Jurič a Terézia, rodená Pillarová, vysťahovali pred prvou svetovou vojnou z Lukova-Venécie v hornom Šariši. Robert Michael Urich prišiel na svet 19. decembra 1946 v Toronte, ale nie v Kanade - v neveľkom priemyselnom meste v štáte Ohio. Bol jedným zo štyroch detí v rodine oceliarskeho robotníka, pôvodom Rusína, matka pochádzala zo západného Slovenska.
Štipendium získal za futbal
Štvorročné štipendium, ktoré dostal ako talentovaný hráč amerického futbalu, mu umožnilo študovať na Floridskej štátnej univerzite. Pritom moderoval vlastnú talkshow v televízii. V roku 1968 získal bakalársky diplom. V tom istom roku sa oženil, ale manželstvo vydržalo iba šesť rokov. Na michiganskej univerzite získal neskôr titul magistra.
Hrával v seriáloch
V Chicagu, kde hral divadlo, si ho všimol hľadač talentov, v Los Angeles potom odštartoval hereckú kariéru. Hrával v televíznych seriáloch s kratšou či dlhšou životnosťou. Dve úlohy ho preslávili - Spenser, ktorý nielen prenasleduje zločincov, ale aj miluje poéziu (v 90. rokoch vzniklo niekoľko samostatných pokračovaní), a súkromný detektív Dan Tann v seriáli Vegas, v rokoch 1978-1981 nakrútil 67 častí. Jeho partnerom bol mimochodom nedávno zosnulý Tony Curtis, ktorého matka zas pochádzala z Poltára (iné zdroje hovorili, že z Michaloviec).
Na plátne debutoval v roku 1974 malou úlohou v prvej časti voľného, aj u nás uvádzaného cyklu Dirty Harry. Prihrával tu Clintovi Eastwoodovi ako detektívovi s nekonvenčnými metódami, priskoro však skončil pod kolesami motorky. Hral i divadlo, v jednej produkcii dokonca na Broadwayi.
Jeho druhou manželkou sa stala herečka Heather Menziesová (inak rodáčka práve z kanadského Toronta), adoptovali si spolu tri deti.
Ťažisko jeho práce bolo v televízii, vďaka nej sa Robert Urich začal dostávať v 90. rokoch aj k nám. Videli sme ho v sci-fi komédii Ľadoví piráti (1984), romantickej dráme Úplne neznáma (1994), v akčných príbehoch Katastrofa letu č. 19 (1997) a Nebezpečný vlak (1999), jeden z posledných filmov bol kanadský triler Pre lásku k Olívii (2001).
Má hviezdu na bulvári slávy
Hviezdy na obrazovke žiaria menej jasne ako na plátne, a tak sa nám aj sotvaktorý z filmov pevnejšie vryl do pamäti. Nič to však nemení na skutočnosti, že náš krajan celé štvrťstoročie patril k najväčším hviezdam, hral napríklad s Timothym Huttonom, Anjelicou Hustonovou, Louisom Gossettom Jr. Dostal Emmy, svoju hviezdu má i na hollywoodskom bulvári slávy, televízia, aj naša, nám ho pripomína naďalej.
Boj s rakovinou na rozdiel od manželky prehral
V roku 1996 diagnostikovali Urichovi zvláštny druh rakoviny, ktorá napáda kĺby. Seriál, ktorý práve nakrúcal, zrušili, nasledujúcich osem mesiacov sa podroboval chemoterapii a ožarovaniu. O svojom ochorení hovoril otvorene, na túre po Spojených štátoch si ho vypočulo vyše dvestotisíc ľudí, vystúpil v sledovaných talkshow Oprah Winneyovej, Larryho Kinga, Davida Lettermana. Podporoval výskum rakoviny (jeho angažovanosť ocenil napríklad inštitút Rowell Park), značnú sumu venoval michiganskej univerzite.
Napriek tomu R. Urich svoj zápas prehral, zomrel 16. apríla 2002 v Kalifornii ako 56-ročný. Ešte v tom roku uviedli dva jeho nové filmy. S rakovinou bojovala i jeho manželka, tá však úspešne.
K svojmu pôvodu sa hlásil
Na rozdiel od A. Warhola sa Urich hlásil k svojmu pôvodu. Uvedomoval si ho vďaka viere, ktorá hrá v rodinách našich krajanov tradične významnú úlohu. Pokrstili ho v rímskokatolíckom kostole, miništroval aj u gréckokatolíkov. Z domu si odnášal matkinu radu: Najlepší recept proti akýmkoľvek trápeniam je tanier pariacej sa domácej polievky. Nepripustil, aby Hollywood ovplyvnil jeho rodinný život. Angažoval sa v charite, vyučoval katechizmus, pri slávnostných príležitostiach kráčal na čele sprievodu.
V roku 1996 vystúpil Urich (čo je anglický prepis pôvodného mena Jurič) spolu s bratom, tiež hercom, u Larryho Kinga. Šokoval už zjavom, po ožarovaní mu totiž vypadali vlasy. "Czech?" neisto zareagoval populárny moderátor, keď sa mu bratia pokúšali vysvetliť, kde majú korene. "Sme Slováci, nie Česi, je to rozdiel, chápete?" A dodali: "Čosi ako chudobnejší príbuzní."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.