Ako už iste viete, minulú sobotu sa začala operácia Odyssey Dawn (začiatok odysey), ktorej cieľom je vytvorenie bezletovej zóny nad územím Líbye, a to v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN, splnomocňujúcej použitie sily na ochranu líbyjských civilistov pred vládnymi útokmi. Na tejto vojenskej operácii sa zatiaľ podieľajú vzdušné a námorné sily Francúzska, Spojeného kráľovstva a USA, pričom k týmto krajinám sa možno pripoja aj ďalšie (napríklad Taliansko).
Bombardovacie lietadlo Tornado
Zrejme treba hneď vysvetliť, prečo okrem vojenských útokov spomenutých krajín zasiahlo Líbyu aj „tornádo i tieň búrky", ako to tvrdí titulok. Titulok môže byť „jemne" zavádzajúci a tentoraz aj je: pod tornádom máme na mysli britské bombardovacie lietadlá typu Tornado a pod tieňom búrky strely s plochou dráhou letu typu Storm Shadow (teda tieň búrky, ak chcete, búrkový tieň), ktoré lietadlá Tornado vypustili na vojenské ciele na líbyjskom území.
Do Líbye a späť bez medzipristátia
Ako uviedli britské vojenské zdroje, Royal Air Force (RAF) zaútočila na Líbyu lietadlami typu Tornado GR4, ktoré vzlietli zo základne RAF Marham na Britských ostrovoch a po vypustení striel Storm Shadow sa na túto základňu vrátili. Počas letu, ktorého celková dĺžka bola okolo 4 800 kilometrov, lietadlá vo vzduchu tankovali z lietadiel VC10 a Tristar. Išlo o bombardovaciu misiu na najdlhšiu vzdialenosť, akú RAF vykonala od vojenského konfliktu na Falklandských ostrovoch pri pobreží Južnej Ameriky.
Spoločný projekt troch krajín
Uveďme aspoň základné informácie o lietadlách Tornado GR4 a strelách Storm Shadow. Lietadlo Tornado je spoločným projektom troch krajín, a to Veľkej Británie, Nemecka a Talianska. Tieto krajiny podpísali v roku 1968 memorandum o porozumení, týkajúce sa vývoja lietadla, vtedy označovaného skratkou MRCA, čiže Multi Role Combat Aircraft (viacúčelové bojové lietadlo).
Spoločnosti Panavia a Turbo Union
Na vývoj a výrobu lietadla bola vytvorená spoločnosť Panavia GmbH so sídlom v Mníchove, na ktorej sa podieľali britská firma British Aircraft Corp. (dnes BAE Systems), nemecká MBB a talianska Aeritalia. Na vývoj a výrobu motorov pre nové lietadlo bola zriadená ďalšia medzinárodná spoločnosť, Turbo Union, v ktorej mali podiel firmy Rolls-Royce, MTU a FIAT. V septembri 1974 bol pre nové lietadlo prijatý názov Panavia Tornado.
Meniteľná geometria krídiel
Tornado je dvojmotorové lietadlo s meniteľnou geometriou krídla (šípovitosť krídiel možno meniť v rozsahu 43 stupňov), ktoré sa vyrábalo v troch základných verziách (bombardovanie, elektronický boj, protivzdušná obrana). Postavených bolo deväť prototypov lietadla Tornado, z ktorých prvý (postavený nemeckou firmou MBB) po prvý raz vzlietol z letiska v Manchingu 14. augusta 1974. Prvý britský prototyp po prvý raz vzlietol 30. októbra 1974.
Do služby v roku 1979
Prvé sériové lietadlo bolo do služieb RAF zaradené 5. júna 1979. Britské verzie Tornada, pôvodne označené GR1, GR1a a GR1B, boli od 90. rokoch minulého storočia podrobené rozsiahlemu modernizačnému projektu, pričom modernizované verzie dostali označenie GR4 a GR4A. Spoločnosť BAE Systems zmodernizovala celkovo 142 lietadiel verzie GR1 na verziu GR4.
Nové zbraňové systémy
Modernizácia, pri ktorej boli lietadlá okrem iného vystrojené infračerveným systémom FLIR, novými displejmi v kokpite, novými zbraňovými systémami i prijímačom signálu GPS, trvala do roku 2003. Prvé modernizované Tornado GR4 bolo do služieb RAF zaradené 31. októbra 1997. Lietadlá Tornado GR4 sa v roku 2003 zúčastnili na operácii Telic, čo bola britská časť invázie do Iraku.
Vzletová hmotnosť až 28 ton
Lietadlo Tornado GR4 má dvojčlennú posádku, jeho dĺžka je 16,72 m, rozpätie sa mení od 13,91 (pri šípovitosti 25 stupňov) po 8,60 m (pri 67 stupňoch), výška je 5,95 m. Maximálna vzletová hmotnosť je 28 ton. Na pohon lietadla slúžia dva prúdové motory RB199-34R, každý s ťahom 43,8 kN (s prídavným spaľovaním až 76,8 kN).
Vo výške až 15 kilometrov
Maximálna rýchlosť lietadla je M2,34, čo zodpovedá 2 417 km/h. Dolet lietadla pri typickej bojovej misii je 1 390 km (možno ho predĺžiť tankovaním za letu), dostup je 15 240 metrov. Britské Tornada sú vystrojené dvomi internými kanónmi Mauser s kalibrom 27 mm a pod krídlami a trupom môžu niesť strely a bomby rôzneho typu s celkovou hmotnosťou až deväť ton.
Strela Storm Shadow
Možno ešte spomenúť, že celkovo bolo vyrobených 992 lietadiel Tornado. Jednou zo zbraní, ktoré Tornado GR4 môže niesť, je aj strela Storm Shadow (tieň búrky). Ide o strelu s plochou dráhou letu, ktorá je tiež medzinárodným projektom (podieľajú sa na ňom veľká Británia, Francúzsko a Taliansko). Strela, ktorá je výrobkom firmy MBDA, má trup s priemerom 48 cm, jej dĺžka je 5,1 m a rozpätie krídiel 2,84 m.
Letí rýchlosťou 1 000 km/h
Hmotnosť strely je 1 230 kg, z čoho 450 kg pripadá na bombu typu Broach. Na pohon strely slúži prúdový motor Turbomeca Microturbo, ktorého ťah je 5,4 kN. Strela Storm Shadow sa k cieľu blíži rýchlosťou okolo 1 000 km/h vo výške len 30 až 40 metrov, takže je len veľmi ťažko zistiteľná radarom. Tornado môže strelu vypustiť zo vzdialenosti až 250 km od plánovaného cieľa. Po vypustení letí strela k cieľu autonómne, navigovaná systémom GPS a porovnávaním terénu s údajmi, uloženými do pamäti.
Najprv vybuchne menšia nálož
Tesne pred cieľom vystúpi strela do väčšej výšky, odhodí predný kryt a pomocou infračervených kamier je navedená na cieľ, ktorého obraz má tiež v pamäti. Bomba Broach má dve nálože, pričom pri dopade na cieľ vybuchne najprv menšia, ktorá vytvorí otvor, cez ktorý preletí druhá, väčšia nálož, ktorá zničí vnútro bunkra či iného objektu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.