"Môj otec sa rozhodol testament spísať - moji bratia oňho totiž za života nejavili takmer žiaden záujem. Otec chcel preto všetok majetok odkázať mne a mojej rodine. Posledné roky s nami žil, doopatrovali sme ho," vraví pán Jozef, ktorý sa od smrti otca so súrodencami súdi.
"Testament napadli s odôvodnením, že šlo o omyl, že sa oňho zaujímali, navštevovali ho a že takúto listinu napísať nemohol, pretože mal Alzheimera a začínajúcu demenciu. Uvidíme, ako to dopadne, to ukáže až čas," vraví pán Jozef. Jeho príbeh je dôkazom, že ani závet niekedy neochráni človeka pred nepríjemnými súdnymi spormi s príbuznými.
Pozitívnu skúsenosť s testamentom mala naopak pani Alena. "Otec za života daroval môjmu bratovi dom, chatu a peniaze, takže v testamente odkázal všetko ostatné - ďalší dom, auto, garáž a peniaze - mne s odôvodnením, že o brata sa už postaral za svojho života. Brat po otcovej smrti testament akceptoval, takže k žiadnym sporom ani súdom nedošlo," vraví spokojne pani Alena.
Základné pravidlá, ako napísať závet
„Mnoho ľudí si uvedomuje hodnotu svojho majetku a zaujíma ich, akým spôsobom sa s ním bude nakladať po ich smrti. Zvažujú aj možnosť vydedenia potomkov, ktorí o nich stratili záujem, prípadne im nepomáhajú, či nestarajú sa o nich," hovorí notárka Martina Sobinkovičová.
Dedenie zo závetu upravuje Občiansky zákonník. Ak má byť testament platný, musí mať určité náležitosti. Poznáme tri jeho základné formy - testament písaný vlastnou rukou (holografný), závet napísaný v inej písomnej forme za účasti svedkov (alografný) alebo závet vo forme notárskej zápisnice.
Testament musí byť na papieri
Pre všetky druhy závetov je spoločné, že musia mať písomnú formu. Ďalšou podstatnou náležitosťou je, aby z neho bol zjavný deň, mesiac a rok, kedy bol podpísaný. "Závet je prísne formálny úkon, aj pre minimálnu chybu môže byť neplatný," upozorňuje notárka Martina Sobinkovičová.
V závete by mal poručiteľ ustanoviť dedičov, ktorým chce majetok odkázať. Zákon síce nepredpisuje, aké osobné údaje dediča majú byť v závete uvedené, spravidla by to však malo byť meno a priezvisko, dátum narodenia, prípadne i rodné číslo a bydlisko. Majetok by mal byť označený tak, aby ho bolo možné aj neskôr identifikovať.
Možná je aj formulácia, že závetca prenecháva dedičom všetok svoj majetok. Ak odkazuje majetok viacerým osobám, je vhodné uviesť podiely, v ktorých majú majetok nadobudnúť. Inak budú podiely rovnaké.
Písať môžete rukou aj na počítači
Závet napísaný vlastnou rukou a aj vlastnoručne podpísaný nemusí byť zriadený za prítomnosti svedkov. Podpis závetcu taktiež nemusí byť úradne overený.
Ak chce človek zanechať poslednú vôľu spísanú na stroji či počítači, musí ju vlastnou rukou podpísať a pred dvoma súčasne prítomnými svedkami vyhlásiť, že takáto listina obsahuje jeho poslednú vôľu. Svedkovia sa potom musia na závet tiež podpísať.
"V prípade, ak závetca nemôže čítať alebo písať, môže prejaviť svoju poslednú vôľu pred troma súčasne prítomnými svedkami v listine, ktorá musí byť prečítaná a svedkami podpísaná. V závete musí byť uvedené, že závetca nemôže čítať alebo písať, kto listinu napísal a kto nahlas prečítal, ako aj skutočnosť, akým spôsobom závetca potvrdil, že listina obsahuje jeho vôľu. Všetci svedkovia musia listinu vlastnoručne podpísať."
Nesmú však nimi byť osoby, ktorým sa majetok v závete odkazuje, zákonní dedičia ani osoby im blízke.
Dobrá rada
Testament spísaný u notára je istota
Ak si neviete so spísaním závetu poradiť alebo chcete mať istotu, že váš závet bude napísaný správne, mali by ste sa obrátiť na notára. Za právnu pomoc pri vypracovaní testamentu, jeho napísanie a navyše uloženie v Centrálnom registri závetov, ktorý vedie Notárska komora Slovenskej republiky, zaplatíte okolo 50 eur. "Takto má závetca istotu, že sa jeho posledná vôľa nestratí. Zároveň minimalizuje riziko formálnych chýb, kvôli ktorým by mohol byť závet neplatný," vraví M. Sobinkovičová. V konaní o dedičstve notár vykoná lustráciu v Notárskom centrálnom registri závetov a zistí, či poručiteľ zanechal závet a vyžiada si ho od toho notára, ktorý ho spísal. Závet spísaný inak ako vo forme notárskej zápisnice by ste mali uložiť na také miesto, aby ho nik alebo nič nemohlo zničiť a aby ho pozostalí našli. Tých si zvyčajne predvolá notár, aby zistil potrebné údaje o dedičoch a majetku poručiteľa.
ato
Čo hovorí zákon
Majetok odkážte, komu chcete
Podľa našej legislatívy sa dedí zo zákona, zo závetu alebo z oboch týchto dôvodov.
Závet dovoľuje, aby ste svoj majetok odkázali tomu, komu chcete.
Ak máte deti, dedičského práva ich úplne nezbavíte ani závetom.
Potomkovia majú nárok na majetok po zosnulom aj vtedy, ak spísal poslednú vôľu.
Dospelé dieťa má nárok aj v prípade existencie závetu na minimálne polovicu zo svojho zákonného dedičského podielu.
Maloleté dieťa má nárok na celý jemu patriaci zákonný dedičský podiel.
Potomkom v takomto prípade stačí trvať na svojom zákonnom práve dediť a dostanú svoj povinný podiel z dedičstva.
ato
Ako zrušiť testament
Závet je možné zrušiť napísaním nového, ak popri pôvodnom nemôže obstáť, jeho odvolaním alebo fyzickým zničením, napríklad roztrhaním. Odvolanie závetu musí mať tie isté náležitosti ako závet.
Súdy štatistiku o počte dedení zo závetu nevedú. "V prípadoch, keď poručiteľ má potomkov, závet neodporúčam. Málokedy to totiž v konaní o dedičstve dopadne tak, ako si to závetca v čase spisovania závetu predstavoval. Ak závetca potomkov nemá, je to už len na jeho vôli," dodáva notárka Sobinkovičová.
ato
Kedy možno potomka vydediť
Podľa paragrafu 469 Občianskeho zákonníka je to možné vtedy, ak potomok
1) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch
2)o poručiteľa trvalo neprejavuje taký opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať
3) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka
4) trvalo vedie neusporiadaný život
r
Ako vylúčiť svoje deti z dedenia
Vydediť sa dá len potomok. Manželka nie.
Vydediť potomka možno spísaním listiny o vydedení, ktorá musí mať formu potrebnú pre závet a musí obsahovať dôvod vydedenia. Najlepšie ju vypracuje notár.
Ak sa má vydedenie vzťahovať aj na deti vydedeného potomka, musí sa to v listine o vydedení výslovne uviesť. Inak dedičský podiel vydedenej osoby nadobudnú jej deti.
Ak sa situácia zmení a vzťahy sa napravia, poručiteľ môže počas svojho života rozhodnutie o vydedení zmeniť. Zrušiť ho môže aj zničením listiny obsahujúcej vydedenie.
ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.