O kofeíne sa vedú polemiky. Odporcovia tvrdia, že káva je jed, iní naopak, že prospieva nielen zdraviu, ale aj kráse. Pravda je, že ak kávu pijete v rozumnom množstve, nemôže poškodiť. Je preukázané, že káva preberie a dokonca stimuluje časť mozgu, ktorá je zodpovedná za milostné predstavy. Zaradila sa tak aj medzi afrodiziaká.
Ak tvrdíme, že prospieva ženskej kráse, neznamená to, že jej máte vypiť liter a potom sa pozerať do zrkadla, ako ste opekneli. Jej zrnká môžete využiť v "surovej forme" - sú plné minerálov, vitamínov a antioxidantov.
Proti celulitíde
Azda najznámejšia forma kozmetickej kúry z kávy je kávový píling. Postará sa o to, aby boli zväčšené póry do hĺbky prečistené a nastal proces prekrvovania kože vrátane najhlbších vrstiev. Vďaka prírodným kyselinám, ktoré obsahuje, dochádza k regenerácii unavenej pokožky a dôkladnému prekrveniu. Antioxidanty, ktoré obsahuje, zabraňujú predčasnému starnutiu a oslabeniu nervového či imunitného systému. Ženám, ktoré trápi celulitída, píling a zábal z kávy veľmi prospeje.
Ako si zábal pripraviť?
Ani slávna herečka Demi Moore naň nedá dopustiť. Odporúča zmiešať kávovú usadeninu, najlepšie ešte teplú, s olivovým olejom. Hustou zmesou si trieť postihnuté miesta a následne ich obaliť celofánom. Teplo znásobí účinnosť pílingu. Po dvadsiatich minútach až polhodine ho opláchnite teplou vodou a následne osviežte pokožku studeným prúdom vody. Postup opakujte trikrát do týždňa.
O čosi menej času zaberie príprava kávového mlieka. Zmiešajte kávovú usadeninu, tentoraz s telovým mliekom a zmesou dobre vymasírujte pokožku. Nechajte pôsobiť päť minút a opláchnite vodou.
Výťažky z kávy pridávajú kozmetické firmy aj do telových mliek a zábalov určených proti pomarančovej pokožke.
Pre krásnu pleť
Kávová usadenina s olivovým olejom pomôže pokožku prežiariť a zbaviť ju odumretých častí kože. Môžete ju teda smelo použiť aj na tvár alebo dekolt. Zmiešajte dve polievkové lyžice hydratačného krému, dve polievkové lyžice nastrúhanej uhorky, jednu lyžicu medu, pol lyžice mletej zrnkovej kávy a pol lyžice olivového oleja. Masku si natrite na očistenú tvár a nechajte 20 minút pôsobiť.
Žiarivé vlasy
Vyskúšali ste už na vlasy takmer všetko a nič nezaberá? Lacné i drahé šampóny, kondicionéry, zábaly a masky, no stále máte nemožné vlasy bez života a lesku. Aj v tomto prípade môže pomôcť káva. Najjednoduchším a rýchlym domácim kondicionérom je vlažná čierna káva, ktorou prelejete suché vlasy. Počkajte minútu a zmyte teplou vodou. Ak však potrebujete náročnejšiu starostlivosť, dobrým tipom je ovocno-kávový zábal. Stačí zmiešať rozmixovanú broskyňu, pol banána, dve lyžice olivového oleja, dve lyžice bieleho jogurtu a jednu lyžice mletej zrnkovej kávy. Po polhodinke pôsobenia zábal dobre zmyte.
Kávou proti zubnému kazu?
Aj keď kávičkárom zuby po rokoch užívania vraj zhnednú, ich zdravie to neohrozí. Vedci sú presvedčení, že káva zabraňuje všetkým počiatočným štádiám vytvárania zubného kazu, ktorého pôvodcom je Streptococcus mutans. Látky, ktoré káva obsahuje, údajne zabránia tomu, aby sa streptokoky prichytili.
Kávová diéta - mýtus či fakt?
O káve sa často hovorí v spojitosti s chudnutím. Väčšinou však vďaka jej popíjaniu stratíte z tela vodu, keďže je známe a silné diuretikum. V dôsledku straty vody môže dôjsť k určitému optickému zoštíhleniu. Nadmerná strata tekutín je však nebezpečná, takže by ste každú šálku kávy mali vykompenzovať pohárom vody.
Určité "diétne" účinky má káva aj vďaka kofeínu, ktorý brzdí chuť do jedla a údajne tiež mierne zrýchľuje metabolizmus. Pamätajte tiež na to, že oveľa prospešnejšie je vychutnať si denne šálku či dve kvalitnej kávy, pokiaľ možno bez cukru aj bez mlieka. S rôznymi "kapučínami" a inými kávovými nápojmi, ktoré s kávou veľa spoločného nemajú, treba byť pri chudnutí opatrný.
Kávová diéta (pitie 5-6 šálok kávy denne) má zväčša aj niekoľko vedľajších účinkov. Ide najmä o zrýchlenie srdcového pulzu, riziko dehydratácie, nespavosť či úzkosť. Ak trpíte nejakým ochorením, mali by ste sa poradiť s lekárom. Treba spomenúť aj to, že kávová diéta by sa v žiadnom prípade nemala držať dlhodobo, ale len krátky čas (týždeň či dva).
Zaujímavosti o káve:
- Slovo káva je odvodené od arabského slova qahwah, ktoré používali Arabi pre označenie vína.
- Kávové zrná najskôr žuli a až potom zistili, že z nich môžu pripraviť výborný nápoj.
- Kávu (konkrétne odrodu Coffea arabica) tam pestovali už v šiestom storočí n.l., ale jej víťazné ťaženie nastúpilo až v 17. storočí.
- Z Carihradu sa rozšírila do Európy, začali ju variť v Paríži v malých obchodíkoch a stánkoch. Prvú naozajstnú kaviareň otvoril F. Procope v roku 1686 a po nej začali vznikať vo Viedni a v Budapešti.
- Kofeín preniká ľahko do mozgových buniek a ovplyvňuje tak psychiku, má povzbudivé a stimulačné účinky na centrálny nervový systém. Pri pití kávy sa vdychujú aromatické látky, čo pôsobí priaznivo pri astme, pretože sa uvoľňuje svalstvo.
- Obsahuje 4x viac antioxidantov než zelený čaj a môže tak pomôcť v prevencii niektorých druhov rakoviny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.