Alebo sa môžeme na vec pozrieť i tak, že kto ešte nebol odpočúvaný, neexistuje, resp. netelefonoval v živote. Týmto aj máme základný rámec, kam patrí výrok poslanca Štefanova, podľa ktorého je s vedomím ministra vnútra odpočúvaných 40 poslancov NR SR. A zopár novinárov ako bonus... Pán Lipšic má týmito úkonmi rozširovať svoju moc, odkázal exminister, ktorému aktuálne hrozí resp. bude hroziť hlasovanie o imunite. No.
Otázku, že odkiaľ Štefanov vie, že odpočúvaných je presne 40, nechajme radšej ležať, lebo toľko fantázie nemáme. Predstavivosti širokej verejnosti ale zaiste pomôže, že aj Gábor Gál z Most-u, ktorý bol okamžite vyzvaný k reakcii, „o odpočúvaní poslancov niečo počul" (alebo odpočul???, hahaha). A to, že informácie tohto druhu mala už skôr aj strana Smer, si ani nežiada žiadnu fantáziu. Ako uviedli Kaliňák s Ficom, veru mali také správy, len nechceli s nimi ísť na verejnosť, lebo neboli „natoľko potvrdené". Hm, hm. To je veľmi zaujímavé, keďže aj s dierou v lebke si spomíname, že Fico bol prvýkrát odpočúvaný ako „opozičný politik" ešte niekedy vtedy, keď neboli Orange a T-Mobile, ale Eurotel a Globtel... Vtedy nerobil okolky s informovaním, paradoxné akurát je, že k jednej nahrávke, ktorá by aj priamo dokazovala, že Fico bol odpočúvaný („som zabezpečil /.../, dúfam, že to nikto nepočúva, na tento rok 35, na budúci asi 40 /.../"), sa predseda Smeru nehlási... Tak ako to je?
Inak, aby sme nešli do praveku, len v minulom volebnom období „bol odpočúvaný" napr. Jureňa, ktorý sa nebál tvrdiť, že „odpočúvajú všetkých politikov" a navrhoval novinárom, že „skúste sa spýtať šéfa SIS Magalu, že čo robí od rána do večera (...)". Odpočúvaná sa cítila aj Vášáryová, ktorá zároveň vyjadrila „presvedčenie, že odpočúvaní sú aj ďalší členovia opozície"... Tak.
Kolorit skrátka nepustí. To, čo sme mali šťastie včera „odpočuť", je v prvej vrstve klasické plkanie politikov, ktorí si riešia nejaký, v prípade Štefanova dosť vážny problém, alebo vedú akýsi zápas. Po druhé ale: Ani šašovské kreácie, ktoré sledujeme 20 rokov, neznamenajú, že v oblasti zásahov do súkromia tohto typu je na Slovensku všetko v poriadku. Nad rámec Štefanova, ktorého by použitie tzv. ITP prostriedkov voči nemu šokovať ozaj nemuselo, ani menej závadové osoby nežijú pod Tatrami s istotou, že odpočúvanie je tu akosi výnimočným javom. Či nelegálne, či legálne, ale ďaleko nad mieru nevyhnutnú pre potreby trestného stíhania resp. bezpečnosti štátu. Problém akurát je, že politici otázku tak sprofanovali a sparodizovali, že aj keď by mali podozrenie dnes ozaj dôvodné, tak sa nedajú brať vážne. Na Lipšica, ktorého ubezpečenia o legalite všetkých odposluchov si pýtajú poznámku, že len aby vlastní podriadení ho nemilo neprekvapovali, si však aj tak treba dať pozor. Ako na každého, kto vyznáva filozofiu, že „kto má čisté svedomie, nemá sa čoho báť".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.