PREŠOV. Pseudonym DJ Mogola vznikol prozaicky - z mena mačky. Predtým prechádzala rôznymi podobami mena Katka, Katika a podobne, ale dídžejok s podobným pomenovaním je dosť. "Tak som si dala trošku undergroundové meno," hovorí.
Katarína Kacvinská sa dídžejstvu venuje už štyri roky. V Prešove je zrejme jedinou ženou medzi samými mužmi. "Začínali sme klasickými diskotékami, postupne sme sa vyformovali. Hovorím v množnom čísle, lebo hrávam aj so svojím bratom. Hráme všetko. Ak je drum'n'bass párty, hráme d'n'b, ak trance, tak trance..." Najradšej má však house a rôzne jeho odnože - progressive house, tech-house, funky house.
Pustila sa do vlastnej tvorby
"Kultúra dídžejstva sa tradovala vinylovými platňami, hrajú sa dodnes," hovorí DJ Mogola, ktorá však na svojich akciách hráva z cédečiek. Hudbu nakupuje cez internet. A pustila sa aj s bratom do tvorenia hudby: "Obnáša to dlho sedieť na zadku za počítačom, tvoriť a tvoriť. Kúpili sme si program a na tom makáme. Nie je to také ľahké, ako by sa mohlo zdať."
Samozrejme, základom jej vlastnej tvorby je house. "Vyrastala som na tranceových dídžejoch ako Paul Van Dyk, Armin Van Buuren, Marcus Schossow, to sú také stálice, ale obdivujem aj slovenskú dídžejku, Michalovčanku Nikoletu Frankovičovú - má pseudonym Nifra. Je fantastická, s ňou by som si chcela raz zahrať na jednom pódiu. Bola by to pre mňa česť," vraví mladá prešovská dídžejka, ktorá sa snaží pretláčať svoju hudbu, hoci "Prešov je naučený skôr na tú komerčnú sféru".
Začínala s kazeťákom
Ako jej napadlo, že bude DJ? "Vyrastala som na relácii Tanečná vlna, vysielanej každú sobotu na dnes už neexistujúcom rádiu Kiks. To boli začiatky, keď som si na svoj magnetofón nahrávala prvé tracky od Faithless, Van Dyka a vtedy, že wow, čo je to za hudba nová. Nie nejaké spievanky. Toto bolo pre mňa niečo úplne nové," hovorí Katarína.
Spolu s bratom začínala s obyčajnými magnetofónovými páskami. "Prvý set sme v osemnástich rokoch urobili tak, že nám jeden ujo prerobil obyčajný kazeťák. Na 'gramec' alebo 'player' sme nemali peniaze. On nám prerobil gombíky tak, aby sa to dalo zrýchľovať a spomaľovať. Púšťali sme normálne kazety," smeje sa dídžejka, ktorá navštevuje párty aj ako divák. Najviac sa jej páčil Tiësto v Amsterdame.
Svojská pochvala
Ako aktívna dídžejka už toho zažila dosť. Napríklad keď vybila poistky alebo odpálila zosilňovač uprostred párty. Stávajú sa jej však aj milé veci: "Prišiel za mnou jeden chlapík, keď som mixovala, postavil sa predo mňa a povedal: Ako je to možné? Už aj do toho nám ženy kafrú? Veď dídžeji sú chlapi. No potom prišiel po párty a povedal, že to bolo fantastické. Tak mi trošku pohladil moje ego, že stojí to zato."
Kompenzuje to metalom a hubami
Hlavu má plnú tanečnej hudby, no "na odľahčenie toho všetkého si popočúvam metal". Napríklad Nightwish. A tiež má rada iný extrém - ticho. Preto sa venuje hubárčeniu. Len ľudovky jej nejako nerežú. "Nie, nepočúvam ich. Iba keď kolegyňa spieva v stresových situáciách na uvoľnenie atmosféry 'A vešelo, umarla mi žena...'"
Mladá dídžejka momentálne neštuduje. Má za sebou rok filozofie, ale tvrdí, že ju to nebavilo. "Študovať však ešte určite chcem. Asi jazyky," vraví Katarína Kacvinská, ktorá by chcela získať titul zo španielčiny a angličtiny.
Za mixpultom. Ako dídžejka Mogola. Foto: archív
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.