To sú rozprávkoví hrdinovia, s ktorými Alexander Pallesitz precestoval svet. S divadlom jedného herca priviedol klasické rozprávky priamo k deťom. Profesionálny herec, scenárista, dramaturg, režisér a otec dvoch malých detí vie, ako potešiť najmenších.
SPIŠ. Alexandrov divadelný sen sa začal na gymnáziu v Krompachoch. Príbeh pokračoval štúdiom divadelného manažmentu, muzikálového herectva a réžie na JAMU v Brne, stážou na Young People´s Theater v kanadskom Toronte, divadelnými skúsenosťami okrem iného aj na University of North Texas, College of Arts and Sciences v USA, prácou v televízii, rozhlase. Zlom nastal pred piatimi rokmi. Dnes lieta po svete i Slovensku a otvára deťom čarovný rozprávkový svet. Pozýva ich doň ako divákov aj ako hlavných hrdinov.
Deťom hurikánu
"Už počas štúdia som komunikoval, písal v cudzom jazyku. Začalo sa to češtinou, pokračovalo angličtinou, nemčinou. Presadiť sa doma nie je ľahké, ešte ťažšie je to vo svete. A hoci začiatky boli ťažké, získal som skúsenosti. Z hanblivého introverta sa zo mňa v divadle stáva extrovert. Prišlo to samo od seba," komentoval svoje začiatky Alexander.
Na prvé predstavenie o Červenej čiapočke a vlkovi spomína rád. Premiéru malo v USA na divadelnom festivale. Celý týždeň ho potom hral pre deti v okolí. "V jednom z centier boli aj deti z New Orleans, zasiahnutého hurikánom. Deti, ktoré prišli o všetko. Boli skvelé a odchádzali nadšené," zaspomínal si.
Postupne prišiel Frankfurt nad Mohanom, Dublin, Miláno, Londýn, Rím, Paríž, Praha, celé Slovensko. "Deti sú v podstate rovnaké, čo krajina, to však iný temperament. Americké deti počúvajú každé slovo, ak im niečo nesedí, hneď vám to povedia, pýtajú sa, hádajú. Všetky vás však vnímajú ako človeka. Čo im poviete, ukážete, to si zapamätajú. Uspokojiť detské publikum je náročné. Začiatky boli aj o trapasoch. Učím sa však od nich každým predstavením," prezradil herec.
Detskí hrdinovia
Neustále cestovanie a hranie v rôznych jazykoch je podľa Alexandra náročné a vyčerpávajúce. Je to však pre neho tá pravá šálka kávy.
"Stalo sa mi, že v pondelok som hral vo Frankfurte, v utorok bola Praha, v stredu Bratislava, v piatok Londýn. Zaspal som v lietadle, a keď som sa zobudil, nevedel som, kam letím, pre koho budem hrať. Ale to je to, čo chcem," zdôraznil s úsmevom. Popritom si vie nájsť čas aj na iné súvisiace aktivity. Napríklad americkým študentom na alabamskej divadelnej škole prednášal o európskom divadle.
Je presvedčený, že divadlo má prinášať ľuďom pohodu, pobavenie. Má obrovskú silu a detského diváka oslovuje. Jeho interaktívne predstavenia drobci milujú. Obsadenie hrdinov rozprávok si vyberá priamo z publika. "Nemám rád, keď niekto povie, že ten na to nemá, nezvládne to. Pre mňa je to impulz, aby som si vybral práve takéto dieťa. A zo zakríknutého chlapca či dievčaťa urobím hrdinu."
Predstaveniami oslovuje deti od dvoch rokov až po tínedžerov. Škôlky, školy, centrá, všade tam oslovil detského diváka. Od súkromnej škôlky v Anglicku až po najskromnejšiu materskú školu v malej slovenskej dedinke. "Naše škôlky môžu tým bohatším pokojne konkurovať. Hoci nie nákladným zariadením, ale majú dobré zázemie, príjemnú atmosféru," skonštatoval.
Fialová krava
Neposlušný anjelik, Statočný cínový vojačik, Aladinova zázračná lampa, Snehová kráľovná, Snehulienka a sedem trpaslíkov, Šípková Ruženka, Medovníkový domček... To sú ďalší hrdinovia klasických rozprávok v podaní A. Pallesitza.
"Dnes máme dévedečka, internet, deti sa zabávajú v nákupných centrách, hovoria, že krava je fialová. No nepoznajú vlka či zajaca, nechodia do prírody. Vytráca sa všetko ľudské, a to je chyba. Rozprávky a deti majú k sebe blízko, preto chcem, aby deti nezabudli na tie klasické," dodal Alexander.
Ako prezradil, hoci repertoár 25 rozprávok už neplánuje rozšíriť, vtiahnuť deti do rozprávkového sveta chce ešte aj v Poľsku a Francúzsku. Do budúcnosti pripravuje predstavenia aj v jazykoch týchto krajín.
Manželka Tatiana. Je aj jeho divadelnou partnerkou. Na snímke ako Popoluška v predstavení pre študentov z Alabamy v USA. Foto: archív A. Pallesitza
V Prahe. Alexander hral aj pre deti diplomatov v luxusnej škôlke v českej metropole. Foto: archív A. Pallesitza
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.