II. liga: Novoveský líder zakopol hneď v úvode

Chytil. Táto akcia béčka MFK Košice v dueli so Žilinou sa skončila pohotovým zákrokom brankára hostí Lé Gianga. (Autor: Judita Čermáková)
Sportnet|14. mar 2011 o 00:00

Cez víkend sa hrali zápasy prvého jarného kola II. ligy. Domáce prostredie využili naplno Popradčania, ktorí porazili Vranov a Tebišovčania po výhre nad Humenným. Vonku sa nedarilo lídrovi zo Spiša, ktorý podľahol v Ružinej.

Cez víkend sa hrali zápasy prvého jarného kola (16.) II. ligy. Pravda, program nebol kompletný, lebo už skôr bolo známe, že pre nespôsobilé terény sa neuskutočnia duely Stará Ľubovňa - Bardejov a Lipany - Podbrezová. Domáce prostredie využili naplno Popradčania, ktorí porazili Vranov a Tebišovčania po výhre nad Humenným. Naopak, rezerva MFK Košice remizovala na vlastnom ihrisku s béčkom Žiliny. Vonku sa nedarilo lídrovi zo Spiša, ktorý podľahol v Ružinej a juniori Prešova zase nepochodili vo Zvolene.

Trebišov - Humenné 2:0 (2:0)

TREBIŠOV. V tradičnom zemplínskom derby stretnutí sa niesol prvý polčas v jednoznačnej réžii domáceho Slavoja. Prvú príležitosť na skórovanie mal už v 3. minúte Haničák, jeho technickú strelu k žrdi Brza zneškodnil. O desať minút neskôr prekopol humenskú bránu v dobrej šanci útočník Rusnák. V 17. minúte mal gólovú tutovku opäť Rusnák, no lopta mu sklzla z hlavy. Po polhodine hry domáci udreli a to doslova. Na Kokočákovu "delovku" bol Brza prikrátky 1:0. Namotivovaný strelec prvého gólu vypracoval o päť minút možnosť na skórovanie Haničákovi, jeho strelu však Brza vytlačil na roh. V 39. minúte vypálil azda najkrajšiu strelu zápasu pravý bek Trebišova Kročko, v poslednej chvíli ju však spod brvna vyškriabal humenský gólman na roh. Tri minúty pred koncom centroval z rohu Capko, ktorý našiel Olaha, ten svoju hlavičku umiestnil len do brankára hostí. Minútu pred koncom prišiel faul na Kokočáka v pokutovom území Humenného a rozhodca Anguš ukázal bez váhania na značku pokutového kopu. K lopte sa postavil Kročko a Slavoj viedol zaslúžene 2:0. Po polčase tempo hry upadlo a k slovu sa dostávali častejšie hostia. Prvú a hneď obrovskú príležitosť spálil v 60. minúte Pavol Šuľák, keď jeho tvrdú strelu Sudimák nohami vyrazil. O desať minút skúšal technickou strelou pozornosť domáceho brankára Goga, no Sudimák sa nenechal prekvapiť.

GÓLY: 32. Kokočák, 44. Kročko. ŽK: Capko - Pa. Šuľák. Pred 400 divákmi rozhodoval Anguš.
SLAVOJ: Sudimák ml. - Kročko (83. Antoš), Olah, Lacko, Petrovský - Patkanóci, Haničák, Capko, Kokočák (68. Drobňák) - Rusnák, Németh (88. Koscelník). 1. HFC: Brza - Dysko, Berianidze, Pe. Šuľák (46. Hrehovčík), Hreško - Pa. Šuľák (85. Vasiľ), Ljubarskij, Mihok, Koromház (85. Karnaj) - Goga, Sima.

B. HOLENDA

V derby zaslúžené víťazstvo

TREBIŠOV. Na Slavoj Trebišov čakal sused z tabuľky - 1. HFC Humenné. Aj preto šlo o významný a tradičný derby zápas, ktorý zvládli napokon lepšie domáci hráči o čom svedčia aj štatistické údaje. Na rohy 10:1, na gólové šance 5:1, na góly 2:0...

Prvý polčas v réžii Slavoja

Diváci na trebišovskom futbalovom štadióne videli svojím spôsobom zaujímavý zápas. Kým v prvom polčase dominovali jednoznačne domáci, v druhom začali aj keď už dosť neskoro "bezzubo hrýzť" hostia. "Vedeli sme, že proti Humennému to nebudeme mať jednoduché, preto sme sa pustili do súpera hneď od začiatku. Hralo sa na ťažkom teréne. V prvom polčase sme na takzvanej suchšej tráve hrali celkom slušný futbal, dali sme dva góly a okrem toho sme mali jasnú hernú prevahu. S hrou v prvom polčase som spokojný, mrzia ma jedine nepremenené príležitosti, ktoré sme si ešte do prestávky vypracovali," povedal po zápase na margo prvého dejstva tréner Trebišova Stanislav Baran.

Po prestávke útlm

Práve vydarený prvý polčas, keď sa žlto-modrí ujali vedenia tvrdou strelou Kokočáka a následne premeneným pokutovým kopom Kročka zvýšili svoje vedenie, znamenal pre celok z južného Zemplína pripísanie troch dôležitých bodov do druholigovej tabuľky. V spojitosti s druhým dejstvom však tréner domácich slovíčko spokojnosť nevyslovil. "Je pravda, že druhá polovica stretnutia už nemala potrebné tempo. Chceli sme hrať zo zabezpečenej obrany a vyrážať do rýchlych protiútokov, no som trošičku sklamaný, lebo druhý polčas hrali lepšie hostia," dodal S. Baran.

Neskoré prebudenie

Jeho náprotivok na humenskej lavičke Andrej Čirák neskrýval po zápase sklamanie. "Momentálne sme v takej pozícii, že musíme bodovať doma a rovnako aj vonku. Do Trebišova sme šli s podobným cieľom. Vedeli sme, že aj domáci majú rovnaké problémy ako my, no bohužiaľ v prvom polčase sme hrali katastrofálne, čo pre nás znamenalo stratu bodov. Aj keď sme sa neskôr vzchopili a doslova panovali na ihrisku, okrem jednej gólovej šance sme dvojgólový náskok súpera nedokázali zmazať. Domácim za prvý polčas gratulujem k víťazstvu," smutne dodal kouč 1. HFC Humenné.

Branislav Holenda

Poprad - Vranov 1:0 (1:0)

POPRAD. Už v 1. min. mohol domácich dostať do vedenia Kočiš, ale jeho technickú strelu pod brvno Vaško vytlačil nad bránu. Hostitelia neúnavne búšili do obranných hradieb súpera, čo im prinieslo želaný efekt v 11. min., keď po rohovom kope Kočiša sa v malom vápne v spleti tiel najlepšie zorientoval M. Tropp a loptu dotlačil za chrbát bezmocného Vaška. Po tomto momente sa na kopačky Podtatrancov vnieslo viac hernej pohody a sebavedomia. V 25. min. mohli hostia inkasovať po druhýkrát, ale prudkú strelu z kopačky Kočiša zblokovala obrana hostí na rohový kop. V 31. min. po rovnakej štandardnej situácii poslal agilný Kočiš loptu na Ondruša, no ten opečiatkoval iba brvno Vaškovej brány. Až v 43. min. hostia pohrozili, keď Paraskovu prihrávku do šestnástky takmer zužitkoval Lazúr. Po zmene strán sa tempo hry zvýšilo, no bližšie ku gólovej poistke boli domáci. V 64. min. po priamom kope Kočiša sa lopta dostala k voľnému Compeľovi, no ten ju poslal iba vysoko nad bránu. O tri minúty nato mal gól na kopačke Michlík, no sám pred Vaškom neuspel. V 72. min. po ojedinelej akcii hostí mohli Popradčania za svoju nemohúcnosť pykať, ale Lazúr po prízemnej strele poslal loptu mimo.

Gól: 11. M. Tropp. ŽK: Gaško - Paluba, Baran. Pred 350 divákmi rozhodoval Vlčej. POPRAD: Vernarský - Gaško, Compeľ, Bendík, Ondruš - Rams (86. Pazúr), Kočiš, M. Tropp, Pitoňák (73. Alžbetkin) - Michlík, Maťaš (80. Vitkaj). VRANOV: Vaško - M. Paraska, Novák, Ľ. Paraska, Streňo - Kulich (60. Paluba), Jenčko (83. Dubecký), Turcovský (78. Komár), Lazúr - Šamo, Baran.

M. DIC

Premiéra vyšla k maximálnej spokojnosti

POPRAD. Popradské mužstvo vedomé si svojej náročnej jarnej časti túžilo nepochybne zdolať už prvú prekážku, vďaka čomu by sa skvele odrazilo aj do ďalších bojov. Vzhľadom na dosť nepríjemné vyvrcholenie zimnej prípravy v domácich radoch a zároveň aj nevyspytateľných Vranovčanov na ihriskách súperov bolo otázne, či tri dôležité body v boji o záchranu ostanú predsa len pod Tatrami.

Veľká radosť kouča

Vývoj merania síl to napokon naplnil, pričom z víťazstva mal nepochybne veľkú radosť aj domáci kouč Vladimír Lajčák. „Keď sa spoločne všetci obzrieme na to, čo naše mužstvo zažilo v poslednom čase, neostáva mi nič iné, iba mojich zverencov pochváliť za odhodlaný a bojovný výkon. Ich snaha a vehementná túžba po zisku všetkých troch bodov bola nakoniec korunovaná, čo môže byť zároveň aj výborným odrazovým mostíkom do ďalších jarných bojov. Naviac, neostáva nám nič iné, ako neustále zbierať dôležité body. Ak sa k tomu pridá aj potrebné šťastie, v čo určite verím, malo by sa to postupne pozitívne prejavovať aj na výsledkoch. Treba si aj uvedomiť, že veľkú úlohu bude zohrávať taktiež mentalita hráčov. Potrebný efekt môže priniesť len ich sila a kolektívny duch. Veľmi dôležité pre nás je, aby sme dokázali ustáť vyvíjajúci sa tlak, lebo ak by sa nám to nepodarilo, ľahko sa môžeme dostať do ešte hlbších psychických problémov. Pevne verím, že práve táto cenná výhra mojich zverencov nás povzbudí a už v najbližšom súboji na pôde juniorky Prešova sa pokúsia nadviazať na tento dosiahnutý úspech."
Tréner Jaroslav Galko z nevydarenej jarnej overtúry, v ktorej jeho kolektív nenaplnil očakávania, nemohol mať dozaista žiadny dôvod k spokojnosti. „Som plne presvedčený, že dnešné stretnutie nemalo s futbalom takmer nič spoločné. Na veľmi ťažkom teréne, kde bola kombinačná hra prakticky nemožná, išlo vlastne len o akýsi prekopávaný futbal. Domáci však podľa mňa boli agresívnejší v osobných súbojoch, pričom preukázali aj oveľa väčšiu túžbu po víťazstve. Ich skalp mohol byť ešte výraznejší, pretože hlavne po zmene strán si vytvorili aj tri ďalšie vyložené šance. Moje mužstvo na rozdiel od domáceho hralo až príliš kŕčovito a aj napriek tomu, že cez prestávku som ho upozorňoval, kadiaľ by mohla viesť cesta k bodovému zisku, ten sme napokon nedosiahli. Musím však podotknúť, že vzhľadom na predvedený výkon oboch kolektívov je víťazstvo domácich plne zaslúžené."

Marián Dic

Košice B - Žilina B 1:1 (1:1)

LIČARTOVCE. V slnečnom, no chladnom počasí sa aktivity od začiatku ujala košická rezerva. Po jednej z vydarených akcií sa Pačinda predieral do pokutového územia, no ešte pred jej hranicou zatiahla žilinská obrana ručnú brzdu. Priamy kop sa síce Skvašíkovi nevydaril, ale po ňom sa lopta predsa len dostala za chrbty hostí a tam si s ňou už Pačinda poradil a otvoril skóre. Avšak Žilinčania sa po chvíli otriasli a začali preberať iniciatívu na svoje kopačky. A Almeida pohrozil už v 18. min., no zblízka Ružinského neprestrelil. Ale v 21. min. po úniku Šimka perfektne našiel Škrobákovu hlavu a Ružinský už na jeho hlavičku nedosiahol. V 27. min. pripravil znovu Almeida výbornú šancu pre Kohúta. Ten našťastie pre Košičanov loptu nezasiahol. Po prestávke sa domáci znovu rozhýbali a častejšie okupovali územie pred pokutovým územím Lé Gianga. Skvašík mal blízko ku gólu v 62. min., ale mieril vedľa. Vzápätí podobne odpovedal Škrobák. V 81. min. sa dostával do šance Hojstrič, no Lé Giang sa mu odvážne vrhol pod nohy. V závere mohol o víťazovi rozhodnúť Almeida, ale Smatanu vo výbornej pozícii nechcel vidieť. A tak ich mohol potrestať Skvašík. Lé Giang však bol zásadne proti.

Góly: 10. Pačinda - 21. Škrobák, ŽK: Skvašík, Ondira - Smatana. Pred 50 divákmi rozhodoval Kakaščík. Košice B: Ružinský - Tóth (83. Kolek), Džogan, Kavka, Kražel - Ondira - Popik, Pačinda (66. Hojstrič), Skvašík, Bukata - Kubík. Žilina B: Lé Giang P. - Šimko, Prince, Mravec, Ceesay (68. Murárik) - Tomanica (63. Minárčik), Kohút, Škrobák, Lé Giang E. - Almeida (84. Švikruha), Smatana.

R. RONDZIK

Zvolen - Prešov jun. 2:1 (0:0). Góly: 49. Tyčiak (pok.), 60. Mikel - 73. Gnida (vl.), ČK:
65. Bobor (Zvolen), rozhodovala: Chudá, 388 divákov.

Ružiná - Sp. Nová Ves 4:1 (1:0). Góly: 14., 84. a 90. Vaculčiak, 58. P. Ďurica - 70. Stadnyk, rozhodoval: Pavlík, 450 divákov.

Dolná Ždaňa - Banská Bystrica B 0:2 (0:1). Góly: 17. Rejdovian, 90. Poljach, rozhodoval: Mastiš, 786 divákov.