Tento plaz je rekordérom v streľbe na cieľ. Keď zbadá potravu, jazyk sa mu naplní tekutinou a prudko vystrelí. Je taký rýchly, že korisť nemá šancu uniknúť a prilepí sa na lepkavý sekrét ako na mucholapku. Vystreľuje ho neuveriteľnou rýchlosťou až 21 km/hod. Keď na prvý raz svoju obeť netrafí, dokáže ju chytiť na druhý pokus. Za tri sekundy dokáže uloviť štyri letiace muchy.
Oči chameleóna sú považované za najdokonalejšie v celej živočíšnej ríši. Sú umiestnené na bokoch hlavy v pologuľovitých vypuklých viečkach. Sú zrastené silnými svalmi, čo umožňuje enormnú pohyblivosť oka. Svoje okolie môže sledovať v širokom rozsahu. Vertikálne môže otáčať očami o 90 stupňov a horizontálne o 180. Za chrbtom sa však nachádza mŕtvy bod, kam nedohliadne. Každým okom pohybuje nezávisle na sebe a obrazy sa nezlučujú dohromady v jeden, ale mozog ich vyhodnocuje každé zvlášť. Pri hľadaní potravy pozerá každým okom inde a až keď chce na objekt vystreliť jazykom, zamieri naň oboma. Pre niektoré druhy nie je problém vidieť potravu na vzdialenosť až 1 km. Zaujímavá vlastnosť oka je, že bez toho, aby pohol telom, dokáže sa na daný objekt pozerať z niekoľkých rôznych uhlov. Vidí napríklad dva cvrčky v zákryte za sebou a malým pohybom oka ich vidí z pohľadu, ako by boli vedľa seba.
Sú to však veľmi hluché plazy. V spánku by ich nevyrušil ani ten najsilnejší krik.
Chvost chameleóna je približne rovnako dlhý ako telo. V pokoji je špirálovito stočený. Pri šplhaní mu slúži ako piata končatina.
Farbu zmení za tri sekundy
Vidieť a byť neviditeľný je jedno zo základných pravidiel prírody a najlepšia ochrana pred nepriateľom. Chameleónom na zmenu farby stačia tri sekundy. Podľa sfarbenia môžeme spoznať, ako sa cítia, akú majú náladu a slúži aj k dorozumievaniu medzi sebou. Dávajú si najavo svoju prítomnosť bez toho, aby sa museli hýbať. Pomocou sfarbenia sa zaisťuje, že sa nespári s iným druhom.
Sfarbenie nezáleží len na nálade a prostredí, ale aj na teplote, intenzite a spektre osvetlenia, dennej dobe, ročnom období, atď. Farby sú mimoriadne pestré, ale nie je pravda, že sa môžu vyfarbiť do akejkoľvek. Každý druh má svoju obmedzenú paletu farieb. U väčšiny prevládajú všetky možné odtiene zelenej, hnedej a čiernej. Niektorým druhom nerobí problém vyfarbiť sa do žlta, oranžova, modra a fialova. Sú to experti v zmene farby, ale môžu meniť aj vzorku. Samce upútavajú pozornosť samíc tým, že prudko zmenia farbu. Samice zasa po oplodnení dávajú najavo svoj nezáujem o ďalšie párenie.
Keď je chameleón podráždený, vytvorí krásne variácie farieb. V pokoji býva väčšinou nevýrazný zelený alebo šedohnedý. Chameleón jemenský je veľmi žravý, zožerie prakticky všetko, čo sa dostane do jeho blízkosti.
Medzi chameleónmi sú veľmi malé, ale aj veľmi veľké druhy. Najmenší plaz vôbec dosahuje maximálne 3 centimetre, obrovský meria až neuveriteľných 68 cm. Väčšina dorastá do dĺžky 15 až 30 cm. Sú to samotárske živočíchy s výnimkou obdobia rozmnožovania. Aktívne sú cez deň, zdržiavajú sa vo vetvách stromov a kríkov.
Čulý od skorého rána
Americkým vedcom sa podarilo zistiť, že chameleóny dokážu pomocou svojho jazyka úspešne loviť aj pri nižších teplotách, pri ktorých majú iné druhy plazov zníženú pohyblivosť. Vďačia za to špecifickému mechanizmu, ktorý využíva naakumulovanú energiu a dokáže vymrštiť jazyk počas 20 milisekúnd. Pri najnižšej teplote bola rýchlosť a presnosť len o 10 až 19 percent nižšia ako pri optimálnych podmienkach. Trvalo mu dlhšie iba zvinutie jazyka späť do úst. To majú na starosti iné svaly, ktoré nedokážu akumulovať energiu. Môžu teda loviť aj v skorých ranných hodinách, keď sú ostatní studenokrvní predátori ešte nehybní.
Foto: animal.discovery.com
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.