PREŠOV. Desaťtisíce kilometrov nalietali a najazdili vlani folkloristi zo súboru Šarišan, ktorý pôsobí už 44 rokov a zastrešuje ho Park kultúry a oddychu v Prešove.
Do neznámych končín Albánska odcestovali šarišanci v máji minulého roka ako jediný súbor zo Slovenska. Úroveň v polmiliónovom prímorskom mestečku Vlore ich prekvapila.
"Nestretli sme sa so žiadnou kriminalitou, dávajú na to pozor. V horách žijú svojím vlastným životom, vidieť malé betónové bunkre, ale Vlore je krásne prímorské letovisko, kde je čulý stavebný ruch. Snažia sa dosiahnuť z pobrežia to, čo Chorváti. Stavajú tam nové hotelové komplexy, pláže sú denne upravované. Majú tam aj luxusné obchody a supermarkety na spôsob našich obchodných reťazcov. Na trhovisku je väčšinou taliansky tovar, keďže tam majú blízko," opísal zážitky z Albánska vedúci súboru Šarišan Ladislav Kišeľák.
Okrem Vlore vystúpili slovenskí folkloristi aj na vysokej škole múzických umení v Tirane, kde ich prijal aj zastupujúci slovenský veľvyslanec Ivan Šveda.
Z Albánska do Číny
V lete sa Šarišan pobral do Ázie. Predstavil sa v čínskom Šanghaji na Svetovej výstave EXPO 2010 počas Slovenského národného dňa (4. 10.). Podujatia sa zúčastnil aj prezident a Slovensko okrem prešovských folkloristov reprezentovali aj Cigánski diabli, Katka Knechtová a Sisa Sklovská.
"Každý svetadiel mal svoj veľký areál. My sme vystúpili na európskom námestí celkovo štyrikrát. Neskôr naša muzika aj s Cigánskymi diablami účinkovala aj v luxusnom hoteli, kde slovenskí kuchári varili naše špeciality," opísal čínsky výjazd L. Kišeľák.
Náročný zahraničný výjazd absolvoval folklórny súbor v susednom Poľsku. Rok predtým tam slovenská výprava vyhrala, keď medzinárodná jury ocenila jej expozíciu ako najlepšiu, preto nasledovala opätovná pozvánka a naši organizovali aj Slovenský večer. Na varšavskej medzinárodnej výstave cestovného ruchu teda nemohol chýbať ani Šarišan.
"Bol to náročný zájazd, pretože na takýchto výstavách účinkujeme v blokoch s krátkymi prestávkami aj šesťkrát za deň," povedal šéf Šarišanu.
Vrcholom roka bolo Japonsko
Vrcholom roka 2010 však bol decembrový zájazd do Japonska. V krajine vychádzajúceho Slnka nebol Šarišan prvý raz. Naopak, cíti sa tam ako doma, ale je to nákladné.
"Na sériu vystúpení nás pozvala Japonsko-slovenská spoločnosť so sídlom v Tokiu. Sami by sme to neutiahli, prispelo nám ministerstvo kultúry cez Pro Slovakia. Bol to podnetný zájazd, profesor Akihiro Ishikawa celý náš pobyt smeroval k predstaveniu tradičnej japonskej kultúry," uviedol Ladislav Kišeľák, ktorého Japonsko dokáže stále prekvapiť niečím novým.
Napríklad bývali v prvom pamiatkovo chránenom hoteli v centre Tokia, navštívili klasické japonské kúpele, miestni seniori s mladými im pripravili špeciálny koncert, absolvovali aj školu kaligrafie.
V meste Gotembe boli Prešovčania ubytovaní v tábore medzi japonskými a americkými kasárňami, kde mali vojenský režim: "O šiestej ráno bol budíček a nástup, kde sa vztyčovala vlajka. Nasledovala ranná rozcvička otočená k posvätnej hore Fuji."
Za bratským súborom do USA
Aj tohto roku bude mať Šarišan nabitý program. Chce pokrstiť nové CD a znovu sa vydať do sveta. Aktuálny počet zahraničných ponúk je 53. Všetky, pochopiteľne, súbor neabsolvuje, ale určite chce ísť v auguste za veľkú mládku. Americký Šarišan oslavuje 40 rokov a chystá premiérový program. Tento folklórny súbor založil v Detroite Milan Straka z Veľkého Šariša, ktorý bol zakladateľom aj prešovského Šarišanu, no po roku 1968 emigroval. Pri tej príležitosti chce slovenský Šarišan navštíviť okrem "bratského" súboru v Detroite aj Pittsburgh, Chicago či New York.
Po hodine kaligrafie. Japonský zájazd ponúkol Prešovčanom mnoho prekvapení. Foto: archív
Nácvik. Pre hostí zo Slovenska pripravili Japonci extra program. Foto: archív
Pod horou Fuji. Posvätný kopec krajiny vychádzajúceho Slnka. Foto: archív
Šarišská muzika. Prešovskí folkloristi rozprúdili krv v žilách. Foto: archív
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.