Takže skutočnosť, že "téma bude dnes otvorená na koaličnej rade", môžete zavesiť na Wikipédiu pod heslo "absolútne meškanie".
Pán Blanárik má totiž tú smolu, že nespĺňa zákonné podmienky výkonu funkcie, do ktorej ho posadil istý Vladimír Mečiar. Kto si pamätá seriál Markízy "Lovy z Archívu bezpečnostných zložiek v Prahe", tak vie, že o terajšom šéfovi NBÚ sa dá povedať všetko možné, len nie to, že "vedome nespolupracoval so štruktúrami ŠtB". To je (v inverznej formulácii) tá podmienka v zákone, ktorá sa vyžaduje i na previerku podstatne nižšieho stupňa, než treba na pozíciu šéfa NBÚ. Že Blanárik tú previerku dostal ešte za druhej vlády Dzurindu, je iná opera, zložená v časoch, keď archív prístupný nebol. V momente (ešte za Fica), keď sa vytmavilo, že neudal iba toho, koho nepoznal, mal byť odvolaný nie z morálky, ale zo zákona, čoho sa chvíľu dožadovala dokonca aj bývalá opozícia.
Skutočnosť, že prežil dodnes, má zákulisné príčiny, ktorým do konkrétneho jadra nevidieť. Zrejme ide o jeden z (množstva) kontraktov medzi bývalou a novou mocou o zotrvaniach vo funkcii, kde sa niečo zobchodovalo. Možné je však aj to, že Blanárik vyplynul z personálnej pustoty strany, ktorej NBÚ "pripadol", keďže nemala poňatia, čo za významný silový post vôbec po HZDS zdedila.
Áno, stokrát viac než o Blanárikovi je to správa o novej koalícii. Fakt, že úrady a štátne podniky si dokázali rozparcelovať až po okresných referentov, ale na čele NBÚ nechali protizákonnú figúru, svedčí nielen o neúcte k zákonom a štátu, ale aj o zmätení priorít. Čokoľvek už má SaS, ktorej "patrí" NBÚ, s Blanárikom, to ostatných lídrov ani netrápi, že na bezpečnostných previerkach (ktoré, okrem iného, otvárajú dvere aj k časti štátnych zákaziek), drží ruku Mečiarov človek? Veď to samo osebe je bezpečnostné riziko. Keď sa vchádzalo do NATO, tak dôveryhodný NBÚ bol základnou podmienkou, aby sa SR dostalo do štábov a výmen informácií. Len pre ovládnutie NBÚ bol pred pár rokmi Dzurinda schopný (Mojžiš, skupinka) rozmlátiť si koalíciu až do menšiny v NR SR... Teraz si koalíciu takmer rozprášili na štvrtení prokuratúry, ale v úrade, kľúčovom pre rozhodovanie o prístupe k najcitlivejším informáciám, nechali sedieť Blanárika, hoci majú na neho zákon, ktorý rovno vylučuje, aby bol vo funkcii, v ktorej je. Buď je za tým nejaký totálne neprijateľný pakt, alebo totálna ignorancia.
A ešte tie kecy Sulíkove. Vraj kým si vykonáva funkciu odborne, on nemal dôvod mať "krvavé oči". A že o antikomunizme a antieštebáctve SaS sa nedá pochybovať, lebo práve SaS takých nepúšťajú do strany... Nie. Práve Blanárik je ten "stres-test", ktorý antikomunizmus SaS usvedčuje ako pozérstvo. Banalitu (keďže zákon je zákon) teraz idú riešiť na parlamentnom výbore. Do ohniska zrejme dajú absurdnú otázku, či archívne zvodky sú dosť ako dôkaz, alebo platí "prezumpcia neviny". Vyčistí sa však pozadie, keďže keby sa teraz koalícia priklonila k jeho zotrvaniu, vylúči sa alternatíva bezpečnostného bezvedomia a zostane len ten pakt s HZDS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.