Streda, 22. február, 2017 |Meniny má Etela

Dobiasa nezaujímalo, aká je taxa za prvý gól

Podľa trénera Dunajskej Stredy Mikuláša Radványiho to bol typicky remízový zápas. No pravdu povediac, keby si jeho zverenci pripísali do tabuľky Corgoň ligy čo len bod za "egál", bolo by to priveľa.

Sviatočný strelec. Timon Dobias (vľavo) dal svoj prvý ligový gól a hneď víťazný.(Zdroj: Veronika Janušková)

KOŠICE. O tom, aký to bol zápas, svedčil vzhľad trávnika (teda aspoň náznakov zelenej hracej plochy určenej na futbal) po prvom polčase. Kým severná polovica, na ktorej sa bránili hostia, vyzerala ako hlboké oranisko po dobre vykonaných jarných prácach poľnohospodárov na svojom políčku, opačná strana bola prakticky nepoškvrnená.

Darmo uzimený hrdina z Dubnice, brankár Tofiloski, meral šestnástku sprava doľava či zdola nahor, príliš sa nezahrial.

Treba veriť až do konca

Košičania usilovne búšili na dunajskostredské vráta počas celých deväťdesiat minút, ale veľa efektu, v podobe šancí, z toho nebolo. Do prestávky ich najviac poodchýlil Martin Juhar, keď ho do tutovky ideálnou prihrávkou posunul Viazanko, ale lopta z jeho kopačky rozvlnila sieť z nesprávnej strany. A zmiatla zopár jedincov, ktorí si predčasne zakričali čarovné slovíčko - gól!

"Áno, bola to tutovka," priznáva 22-ročný stredopoliar, ktorý má v kolónke streleckých zápisov v najvyššej súťaži stále okrúhlu nulu. "Chcel som to riešiť z jednej, ale lopta mi trošku skočila. Videl som, že brankár má viac odkrytú ľavú stranu brány, tak som mieril tam. Žiaľ, chýbalo vari desať centimetrov," aby bol "Džuhy" slávny. "Verím, že prvého ligového gólu, ktorý by pomohol mužstvu aj mne, sa čoskoro dočkám."

Podobnú gólovku, s podobným výsledkom, mal v druhom polčase aj ostrieľanejší košický borec Miroslav Viazanko. Gólovú radosť mu však evidentne pokazil nevyspytateľný terén. "Lopta mi trošku nadskočila, nemal som ju na nohe tak, ako by som chcel. Navyše na ľavačke, ktorá, čo musím priznať, nie je veľmi mojou silnou stránkou."

Našťastie, strelec sa predsa našiel, aj keď patrí medzi hráčov so sviatočnou gólovou kravatou. Trojbodovú loptu dotlačil za chrbát brankára Novotu po rohu stredný obranca Timon Dobias. "Ukázala sa morálna sila nášho mužstva," vraví Miro Viazanko. "Treba veriť až do konca, že ten gól môže padnúť."

Padol päť minút pred koncom, a Timon Dobias si povolil tú kravatu na krku aj s veľkou dávkou šťastia. "Ani neviem, ako sa po rohu Jara Kolbasa lopta ku mne cez troch hráčov dostala. V tom okamihu som ju ´napálil´ bez rozmýšľania na bránu." Našťastie brankár Novota mal slabý magnet v rukaviciach, a loptu neudržal. "Určite to nebol najkrajší gól, ale aj také sa rátajú." Preňho tým viac, že bol prvý v Corgoň lige. "Poviem úprimne, ani neviem, čo sa zaň platí do pokladnice mužstva. Máme to vypísané na stene v kabíne, ale doteraz som sa tam nepozrel, lebo ma to vôbec nezaujímalo. Veď si už ani nespomínam, kedy som dal gól naposledy, azda niekedy v doraste. Samozrejme, venujem ho rodičom a svojej frajerke. Jej o čosi viac," šibalsky sa pousmial mládežnícky slovenský reprezentant.

Trénerovi zamotal hlavu

Žlto-modrí už hrali na riziko, v momente, keď Kolbas centroval, boli v šestnástke hostí aj obaja stopéri, okrem Dobiasa tradične aj Djokovič. "Pri štandardných situáciách si takto počíname bežne," tvrdí tréner Tarkovič, že ani nemusel dávať pokyny na frontálny atak súperovej brány.

"Tréner nás nabáda, aby sme pri štandardkách chodili do šancí agresívnejšie, lebo najmä pri rohoch sme sa nedostávali veľmi do šancí. A teraz to vyšlo," vraví košický mladík, ktorého do základu posunula nielen zvýšená teplota v organizme Róberta Cicmana, ale aj kvalitný výkon v Dubnici.

"Timon odohral v Dubnici veľmi dobrý zápas a svojím výkonom mi trochu zamotal hlavu, koho postaviť do základu v ďalšom zápase," priznáva tréner Tarkovič. "Ale som rád, že v kádri je taká konkurencia, že do základnej zostavy sa tlačia aj ďalší hráči."

Košice - Dun. Streda 1:0 (0:0)
KOŠICE. V úvode stretnutia pútal divákov viac spev fanúšikov oboch tímov ako hráči na ihrisku. V 6. minúte síce Matič časovanou prihrávkou našiel Viazanka, ale ten pálil vysoko nad. Domáci mali v ďalšom priebehu územnú prevahu, no nič z nej nevyťažili. Dunajskostredčania sa dostali do prvého náznaku šance až v 16. minúte, Fila však v šestnástke odzbrojil Šinglár. Z následného protiútoku poslal loptu nad Novotovu bránu Čonka. Najväčšiu príležitosť prvého polčasu zahodil Juhar, ktorý nedokázal zužitkovať peknú Viazankovu prihrávku. Sám pred brankárom hostí poslal loptu tesne vedľa ľavej žrde. O tri minúty vyslal na hosťujúcu bránu krížnu strelu aktívny Matič, ale tá minula cieľ o desiatky centimetrov. Do konca prvého dejstva sa hral medzišestnástkový futbal s ojedinelými streleckými príležitosťami. Obraz hry sa nezmenil ani na začiatku druhého dejstva. V 51. minúte vyslal nepresnú strelu hosťujúci Lénárth, na opačnej strane ho napodobnil zvnútra šestnástky Kolbas. Oba tímy sa snažili produkovať futbal založený na defenzíve s rýchlym prechodom do protiútokov. Košičania sa v 61. minúte dostali do prečíslenia, Škutka prihral Viazankovi, no ten z dobrej pozície prestrelil. O päť minút neskôr z ľavej strany poriadne vystrašil Novotu Čonka, jeho krížna strela však iba preletela päťkovým územím. Košičania opäť pohrozili v 81. minúte, keď Viazanko poslal center na hlavu striedajúceho Digoňa, ale ten neprekvapil brankára hostí. V závere domáci zatlačili svojho súpera a päť minút pred koncom sa dočkali. Kolbas zahral rohový kop, lopta sa dostala až k Dobiasovi a ten otvoril skóre stretnutia - 1:0. Tento výsledok sa už nezmenil a Košice zaknihovali dôležité tri body.

Gól: 85. Dobias. Rozhodca: Pavlík, ŽK: Matič - Matůš. Divákov: 830. MFK Košice: Tofiloski - Kolbas, Djokovič, Dobias, Čonka - Kuzma, Šinglár - Viazanko (90. Pačinda), Matič (90. Skvašík), Juhar (79. Digoň) - Škutka. Dun. Streda: Novota - Ďurica, Obert, Hrabáč, Boya - Helísek, Hílek (84. Halimi), Lénárth (89. Nkendo), Tomčák - Filo (74. Hassan), Matůš.

Slovan - Prešov 4:0 (2:0)

BRATISLAVA. V 8. minúte fauloval Bašista a rozhodca Valášek nariadil pokutový kop. Žofčákovu prízemnú strelu síce Plánička vystihol, ale na dorážanú strelu bol už prikrátky. Ten istý hráč mohol zvýšiť o 10 minút neskôr, ale Plánička stihol vyraziť na roh. Prešovský brankár potvrdil svoje kvality aj po strele Guédého. Na druhej strane v 22. minúte sa po sóle Žůreka vyznamenal Putnocký. V 36. minúte zvýšil vedenie domácich Kordič, keď hlavou zmenil smer centrovanej lopty. Slovan sa s dvojgólovým vedením neuspokojil, územnú prevahu mal aj po zmene strán. Zo štandardných situácií hrozil najmä Žofčák. Do najväčšej šance sa v 67. minúte dostal Kordič, ale zoči-voči prešovského brankára neprekonal. V 66. minúte nastúp po prvý raz po zranení tváre útočník Šebo a po nezištnej prihrávke Kordiča dal do odkrytej časti bránky tretí gól svojho tímu. Tesne pred záverečným hvizdom Šebo upravil na konečných 4:0.

Góly: 79., 90. Šebo, 10. Žofčák, 36. Kordič. Rozhodca: Valášek, ŽK: Szarka - Bašista, Čep, Josl, Macko, Krajník. Divákov: 2 515. Slovan: Putnocký - Pauschek (80. Jánošík), Dobrotka, Kolčák, Hrdlička - Milinkovič, Guédé, F. Kiss, Žofčák (71. Grendel) - Kordič, Szarka (66. Šebo). Prešov: Plánička - P. Petráš, P. Bašista (46. Guba), Čep, Josl - Papaj (46. Baran), Krajník, M. Vyskočil (75. Katona), Vršajevič - Žůrek, Macko.

1. Žilina 20 10 8 2 38:18 38
2. Senica 20 11 4 5 30:19 37
3. Trnava 20 8 8 4 24:13 32
4. Slovan 20 8 7 5 35:18 31
5. B. Bystrica 20 8 6 6 24:17 30
6. Zl. Moravce 20 7 6 7 24:22 27
7. D. Streda 20 7 6 7 18:18 27
8. Ružomberok 20 6 5 9 15:25 23