Plošne dusiť celú verejnú správu je správne. Ani obrana nesmie byť výnimkou. Ona však už je, keďže sme sa práve ocitli v jedinom rezorte, ktorému sa nadúvanie výdavkov vyhýbalo už za Fica. Ten si štyri roky robil imidž na tom, že dá aj poľnohospodárstvu, aj Tomanovej, aj tomu, aj onomu, len Baškovi (pred ním Kašickému) z pereca dieru.
No. Pred chvíľou, vo februári bol v Bratislave emisár NATO, ktorý tu nechal odkaz, že „slovenská armáda je v KRITICKOM STAVE", keďže výdavky na ňu klesli na úroveň 1 percenta HDP!!!! Tie výkričníky sú referenciou na udalosť spred 7 rokov, keď na vstupe do NATO sa Slovensko zaviazalo dávať na obranu 2 percentá HDP. Niežeby drvivá väčšina európskych členov túto latku nepodliezala, ale pokles na polovicu je čisté absurdum. Hurónsky výsmech do očí záväzkom.
Tu by sa patrilo zvolať, výborne Galko, drž sa, nepusť ani euro. Problém je, že ak odčítame afganistanskú misiu, jedinú aktivitu vojakov (a ešte povodňové zachraňovanie), tak aj v tej diétnej réžii sa dejú orgie plytvania. Len v „súťažiach" na informačné technológie pretiekla rezortom asi miliarda (eur), žartovné verejné obstarávania typu tendrov na granule pre psy, deravé člny, upratovacie služby (pre armádu!!), vojenský archív Trnavy (atď, atď) robia z obrany úrad so zrejme dlhodobo najhoršou bilanciou investícia/výnos, a to je na Slovensku už čo povedať.
Môžete povedať, že radšej nech generáli kradnú, než keby organizovali puč. To je pravda. Vrchol absurdna je údaj (dva či tri roky starý), že na platoch, bonusoch a prevádzke sa preje a prepije 82 percent výdavkov ministerstva obrany. Na výcvik a výzbroj, teda samotný zmysel, dôvod existencie rezortu, ide 18 percent. Absolútne výpovedný je už pomer profesionálnych vojakov a obslužného personálu: 15 tisíc k 7 tisíc!! Na dvoch v zbrani jeden úradník.
Galko hlási reformy, ale aj keby bol iný ako tí všetci pred ním, tam sú dvadsaťročné nánosy, cez ktoré sa neprebrodí. Napríklad, Mikloš s Mihálom zorganizovali hon na živnostníkov a vôbec všetko aktívne, čo sa hýbe. Len luxusného dôchodkového zabezpečenia silových rezortov sa ani nedotkli... Prečo asi to nechávajú byť, ak tak letia na „výnimky"? A to sú vážne peniaze, 100 miliónov eur (cca) na r. 2011.
Veci sa majú tak, že obrana je podvyživená na kosť a pritom z nej vyfučia stámilióny eur hore komínom. Slovensko 2011. Pár elitných bojovníkov je v Afganistane, ale inak armáda je zaopatrovací ústav (aby bola nižšia nezamestnanosť) a na okrasu, aby sa predstieralo, že Slovensko je štát. Ani fóbia z Maďarov politikov neprinúti, aby haldy vybraných daní odklonili z nezmyselných sociálnych politík a uplácania voličov na bezpečnosť. Hoci geopolitická realita nebola dvadsať rokov taká rozkývaná ako dnes.
A teraz majte názor, či to letectvo ešte treba, alebo ho privatizovať aj s teplárňami, keď už je aj tak všetko jedno.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.